شریعتمداری عنوان کرد:

تولید خودروهای بی‌کیفیت حاصل بی‌توجهی به مهارت

وزیر کار گفت: خودروهای تولید بعد از یکماه دوباره به کارخانهبرای تعمیر بازمی‌گردند، مهمترین علت این موضوع، عدم مهارت‌های فنی و حرفه‌ای است.
تولید خودروهای بی‌کیفیت حاصل بی‌توجهی به مهارت

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد شریعتمداری امروز در نشست هم اندیشی مدیران ستادی و استانی که در کرج برگزار شد، با اشاره به اینکه بسیاری از فعالیت‌های توسعه‌ای کشور در استان البرز انجام می شود، اظهار کرد: نباید فکر کنیم که دولت باید بار سنگین فنی و حرفه‌ای را به دوش بکشد. در حوزه اقتصاد نیز همین طور است.

وی در ادامه با اشاره به وجود مهارت آموزی در استان البرز، تاکید کرد: حضور نمایندگان توانمند مجلس در استان البرز نشانه اهمیت مهارت آموزی و ارتقای حوزه فعالیت‌های اقتصادی است.

شریعتمداری با بیان اینکه بسیاری از حرفه‌ها برگرفته از تمدن ایرانی است، بیان کرد: بزرگترین علمای فیزیک و نجوم در ایران بودند اما می‌بینیم که کشورهای اروپایی این معلومات را از آن خود می‌دانند.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان نباید دست از تلاش بردارند، تصریح کرد: با دلگرمی به کار خود ادامه دهید و دست از تلاش برندارید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: باید کار جمعی در دبستان به دانش آموزان آموزش داده شود، اگر بخواهیم آموزش را اصلاح کنیم باید از پایه شروع کنیم.

وی با اشاره به آمار ۷۰ درصدی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت که در مقاطع فوق لیسانس و دکتری تحصیل می‌کنند، گفت: این آمار نسبت به افرادی که در مقاطع پایین هستند، بسیار فاجعه بار است.

شریعتمداری مهارت را تکیه گاه بسیاری از امور دانست و افزود: عدم پایبندی به مهارت یک نقصان به شمار می‌رود. به عنوان نمونه خودروهایی  که تولید می‌شوند بعد از یکماه خروج از کارخانه برای تعمیر دوباره به کارخانه بازمی‌گردند، مهمترین علت این موضوع، عدم مهارت‌های فنی و حرفه‌ای است.

وی با اشاره به اینکه گرانترین آموزش‌ها در جهان آموزش‌های مهارتی است، گفت: قانون نظام جامع آموزش فنی و حرفه‌ای در مجلس تصویب شده است. این قانون کاری پایه‌ای و باارزش است که دبیرخانه آن در وزارت کار تشکیل می‌شود.

شریعتمداری با اشاره به اینکه انطباق آموزش‌های مهارتی باید بر اساس آموزش‌های مهارتی باشد، خاطرنشان کرد: باید مناطق محروم را در نظر بگیریم در این قانون به آن توجه شده و به بازار کار هم پرداخته شده است. پایه های کار بر اساس اقدامی پرشتاب است تا در کنار تقویت سازمان فنی و حرفه ای با مشارکت بخش خصوصی در مهارت افزایی کار مولد و پایدار در کشور و موردی مهم برای کن کردن بیکاری در کشور است.

وی در پایان با بیان اینکه مدارک فنی و حرفه ای باید جایگاه خود در کشور را پیدا کند، افزود: برخورد با فساد در دستگاه های دولتی یاید مورد نظر باشد و شفاف سازی در خصوص خرج کردن بودجه در تمامی نهادها از جمله ادارات وزارت کار مدنظر است.

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید