تولید زیتون به 90 هزار تن می‌رسد

تولید زیتون به 90 هزار تن می‌رسد

رئیس شورای ملی زیتون گفت: علیرغم سرمازدگی باغ‌های زیتون در برخی استان‌ها پیش‌بینی می‌شود که تا پایان فصل ۸۵ تا ۹۰ هزار تن زیتون برداشت شود.

مهدی عباسی، رئیس شورای ملی زیتون با اشاره به آخرین وضعیت تولید زیتون اظهار کرد: علیرغم سرمازدگی باغ‌های زیتون در برخی استان‌ها پیش‌بینی می‌شود که تا پایان فصل 85 تا 90 هزار تن زیتون برداشت شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به دلایل افزایش 20 درصدی نرخ زیتون در بازار گفت: در ماه‌های اخیر نرخ زیتون تحت تاثیر عواملی نظیر تورم و قیمت تمام‌شده محصول،20 درصد گران شد، به طوری که اکنون هر کیلو زیتون با نرخ 8 تا 8 هزار و 500 تومان در بازار به فروش می‌رسد.

عباسی ادامه داد: با توجه به شرایط مناسب تولید، نیازی به واردات میوه زیتون نداریم.

رئیس شورای زیتون با اشاره به اینکه در دنیا 85 درصد میوه زیتون برای روغن مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیان کرد: این در حالی است که در کشور 65 تا 70 درصد زیتون تولیدی جهت کنسرو استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه تا پایان فصل برداشت نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از تولید روغن زیتون در کشور داشت، اذعان کرد: طبق روال همه ساله بعد از فصل برداشت و اطلاع دقیق از میزان تولید، مابقی نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: شورای ملی زیتون با همکاری وزارت جهاد کشاورزی درصدد ترسیم نقشه راهی برای توسعه روغن زیتون است که بدین منظور پیش‌بینی می‌شود ظرف 10 تا 12 سال آینده به خودکفایی برسیم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند