تولید و اشتغال در گروی کشف معادن کم‎عیار

تولید و اشتغال در گروی کشف معادن کم‎عیار

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن از آغاز استخراج از معادن کم‌عیار با ذخایر بالا برای ایجاد اشتغال و حمایت واحد‌های تولیدی خبر داد.

نادعلی اسماعیلی دهج، رییس سازمان نظام مهندسی معدن، با توجه به توان داخلی ایران در اکتشاف معادن، اظهار کرد: اکتشاف، سهم 6 درصدی در اقتصاد کشور دارد و این به نوبه خود نقطه قابل قبولی است، اما معتقدم این بخش دارای پتانسیل بالاتری است که بطور کامل از آن استفاده نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به برداشت مواد معدنی با عیار بالا در سال‌های گذشته توسط معدنگران، تصریح کرد:در نظر داریم با تغییر سیاست‌هایمان در بخش معدن، استخراج مواد معدنی کم عیار را در دستور کار قرار دهیم.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن گفت:با برداشت از معادن با عیار بالا و ذخیره پایین تنها کار خودمان را راحت می‌کنیم و تلاش محققان و دانش آموختگان در کشف معادن کم عیار با ذخایر بالا را از بین می‌بریم.

وی افزود: برای مثال زمانی معدن سرب و روی مهدی آباد با دور ریخت ذخایر کم عیار به میزان بالا مواجه بود اما حالا با برداشت 6 درصد روی و 4 درصدی سرب به عنوان بزرگترین معدن در منطقه و شاید جهان به حساب می‌آید.

اسماعیلی دهج، خاطر نشان کرد: ضعف‌های دیده شده در اکتشافات و ذخایر معدنی به دو دلیل است که یکی از این موارد کم کاری و راحت طلبی برخی معدن گران و دیگری کمبود امکانات و تجهیزات استخراج در کشور است.

وی ابراز کرد: به دنبال آن هستیم که معدن گران را به سمت کار در معدن‌هایی با عیار پایین و فرآوری محصولات اکتشاف شده هدایت کنیم تا میزان اشتغالی که در این زمینه ایجاد می‌شود را هم افزایش دهیم.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن در پاسخ به این سؤال که تحریم‌ها مانع سرمایه گذاری‌های خارجی در بخش معدن شده است، افزود: درست است که هر کشوری برای صنعت خود به سرمایه گذاری خارجی نیازمند است اما باید این را اعتراف کنیم که بخش خصوصی در کشور ما جور سرمایه کذاری های خارجی را هم می‌کشد.

اسماعیلی دهج با تاکید بر فعالیت مطلوب بخش خصوصی، اضافه کرد: این بخش با تمام قوای خود به واردات و تجهیز سیستم معدن پرداخته و این امر موجب شده است تا کشوری که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی حتی توانایی تولید 1 کیلوگرم طلا را نداشت به رتبه هفتمین کشور در تولید طلا دست یابد.

وی بیان کرد: بخش معدن پتانسیل بالایی برای جذب نیروی انسانی و اشتغال دارد اما این را هم باید در نظر داشت که تشکیل واحدها و فعالیت‌های تولیدی در این صنعت نیازمند زمان است.

اسماعیلی دهج در پایان با رد این موضوع که معادن ما تنها توانایی اکتشاف دارند نه توانایی فعالیت‌های معدنی گفت: توانایی فعالیت بالایی در معدن داریم و این بیانگر تلاش معدن گران ایرانی در این زمینه است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند