تولید 11 مگاواتی برق در نیروگاه‌های پسماند

تولید 11 مگاواتی برق در نیروگاه‌های پسماند

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، از تولید ۱۱ مگاواتی برق در نیروگاه‌های پسماند کشور خبر داد.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، از تولید 11 مگاواتی برق در نیروگاه‌های پسماند کشور خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، از وزارت نیرو؛ سیدمحمد صادق‌زاده اضافه کرد: برق تولیدی از پسمان، در پنج نیروگاه در شهرهای شیراز، تهران و مشهد تولید می‌شود.

وی افزود: در تهران به‌جز تولید برق از زباله، از فاضلاب نیز برق تولید می‌کنیم و این روند ادامه می یابد تا بتوانیم حداکثر استفاده را از پسماندهای غیرقابل استفاده در طرح جداسازی برای تولید برق داشته باشیم.

به گفته وی، مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه امسال مصوبه‌ای برای تقویت این مسیر و تولید برق از زباله داشت که به موضوع تولید برق از پسماند شتاب خوبی می‌دهد.

صادق‌زاده افزود: مشکل اصلی در راه توسعه تولید برق از پسماند در کشور کمبود منابع مالی است و باید منابع مالی لازم برای خرید تضمینی برق از این نیروگاه‌ها پیش‌بینی شود.

معاون وزیر نیرو هزینه تولید برق از پسماند را حدود 2 برابر گران‌تر از بقیه انواع نیروگاه‌ها و تجدیدپذیرهای بادی و خورشیدی دانست و افزود: وزارت نیرو برق تولیدی این نیروگاه‌ها را به قیمت سه هزار و 700 ریال بر کیلووات ساعت به‌صورت تضمینی خریداری می‌کند و به‌طور تقریبی سه هزار ریال یارانه از محل عوارض برق برای این کار اختصاص می‌دهد.

وی یادآوری کرد مسئولیت اصلی مدیریت پسماندها در کشور بر عهده شهرداری‌هاست که موظفند نسبت به مدیریت پسماند و دفع بهداشتی آن اقدام کنند و وزارت نیرو مسئول تامین برق کشور است اما برای انجام وظایف ملی و حفظ محیط زیست و رفع آلودگی، این یارانه را اختصاص داده است و پرداخت می‌کند.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، تصریح کرد: اگر وزارت نیرو سه هزار ریال بابت هر کیلووات ساعت تولید برق از این نیروگاه‌ها، یارانه می‌پردازد توقع دارد دستگاه متولی دفع پسماندها که شهرداری‌ها به شمار می‌روند دستکم 2 برابر وزارت نیرو کمک کنند.

وی یادآوری کرد: در سال‌های گذشته شهرداری‌ها از پرداخت یارانه مناسب برای دفع بهداشتی پسماند از طریق تولید برق از نیروگاه‌های زباله‌سوز استنکاف کرده‌اند.

صادق‌زاده گفت: اگر مشکل تامین مالی برطرف شود این کار رونق می‌یابد اما اگر مشکل مالی برطرف نشود، با توجه به اینکه وزارت نیرو بدهی‌های گسترده‌ای دارد، امکان پرداخت یارانه بیشتر برای تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر را ندارد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند