تکذیبه‌ها و راستی‌آزمایی‌های پسامناظره

تکذیبه‌ها و راستی‌آزمایی‌های پسامناظره
ادعاهای برخی کاندیداها در مناظره سوم، واکنش برخی از دستگاه‌های اجرایی کشور را در برداشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، مناظره‌های تلویزیونی نامزدها در حالی به اتمام رسید که تنها تفاوت سومین مناظره انتخاباتی با دو برنامه قبل، در موضوع مورد بحث این برنامه بود. همانند مناظره‌های پیشین، کمتر شاهد ارائه برنامه از سوی کاندیداها بودیم و بیشتر نظاره‌گر حملات گاه و بی‌گاه نامزدها به یکدیگر و «بگم بگم‌»های انتخاباتی بودیم. همان‌طور که انتظار می‌رفت، بعد از اتمام مناظره، دستگاه‌های اجرایی کشور به برخی ادعاهای کاندیداها واکنش نشان دادند.

واکنش گمرک ایران به ادعای مناظره‌ای میرسلیم

مصطفی آقامیرسلیم در بخشی از اظهارات مناظره‌ای خود، در شرایطی امکانات مبارزه با قاچاق را نقد کرد که طی سال‌های گذشته بر اساس اعلام دفتر منطقه‌ای مبارزه با قاچاق و تخلفات سازمان‌ جهانی گمرک (رایلو)، ایران در میان سه کشور مبارزه با قاچاق دنیا بوده‌ است.

این ادعا، در حالی از سوی این نامزد انتخاباتی مطرح شد که گمرک جمهوری اسلامی ایران به دنبال بیانات مقام معظم رهبری در روزهای نخست سال جاری مبنی بر تجهیز گمرکات به دستگاه‌های ایکس‌ری، اقدام به برنامه‌ریزی برای خرید ١٩ دستگاه ایکس‌ری کرده است. این ۱۹ دستگاه ایکس‌ری کانتینری دیگر در مرحله خرید، حمل و در مرحله تجهیز سازه است که شامل دو دستگاه ایکس‌ری پیشرفته پرسرعت در مراحل تحویل به گمرک بوده و یکی از آنها تحویل و به بندر عباس منتقل گردیده است. با انجام تشریفات قانونی تعدادی از آنها از طریق بومی‌سازی و استفاده از توان صنایع داخلی و دانش و تخصص مهندسین کشور و امکانات داخل صورت پذیرفته است و اواخر سال گذشته سفارش تولید ۵ دستگاه ایکس‌ری کامیونی به وزارت دفاع داده شده و قرارداد آن نیز منعقد شده است.

علاوه بر پیاده‌سازی سامانه‌های مکانیزه و نیز سامانه جامع گمرکی که از جمله اقدامات موثر صورت پذیرفته طی سال‌های اخیر در جهت مبارزه مجدانه با قاچاق کالا و مواد‌مخدر است، اعمال مدیریت ریسک، تقاطع‌گیری اطلاعاتی، بهره‌گیری از تجهیزات کنترلی پیشرفته و سگ‌های مواد‌یاب و… منجر به کشف قابل توجهی در قاچاق کالا و مواد‌مخدر و همچنین قاچاق انسان نیز گردید.

در این راستا گمرک جمهوری اسلامی ایران، طی سال‌های اخیر تعداد ۵ دستگاه ایکس ری کامیونی از محل منابع مالی داخلی خود خریداری و در گمرکات اجرایی نصب کرده است و در حال حاضر تعداد ۱۲ دستگاه ایکس‌ری کامیونی در گمرکات فعال و در حال بهره‌برداری است که در سال‌های اخیر به دو برابر افزایش یافته است. همچنین دو دستگاه ایکس‌ری پیشرفته پرسرعت در مراحل تحویل به گمرک بوده و انجام تشریفات قانونی تامین ۵ دستگاه دیگر از طریق وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با استفاده از دانش و تخصص مهندسین داخلی و امکانات داخل کشور صورت پذیرفته است.

از سوی دیگر بهره‌برداری بهینه از دستگاه‏‌های کنترلی پیشرفته در جهت کشف قاچاق انسان در سال ۱۳۹۵ منجر به کشف ۵۰ مورد قاچاق انسان در گمرک بازرگان شده است. تعداد سگ‌های موادیاب ۲۱ قلاده آماده به کار که ۱۰ قلاده در سال ۹۵ خریداری و آموزش داده شده است. علاوه بر این در حال حاضر ۸۹۰۰۰ دستگاه موقعیت‌یاب (GPS) برروی کامیون‌های ترانزیتی نصب و تبادل اطلاعات آنها با سامانه‌های موجود امکان‌پذیر است.

استفاده از پلمب الکترونیکی در محموله‌های ترانزیتی و به‌کارگیری تکنولوژی RFID جهت کنترل پته‌های عبور محموله‌های وارداتی در گلوگاه‌های نیروی انتظامی از دیگر اقدامات صورت‌‌پذیرفته است.

همچنین، به منظور اقدامات پیشگیرانه با صدور بخش‌نامه‏‌های متعدد در ارتباط با اجرای صحیح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، آموزش مداوم کارکنان و راه‌اندازی و بهره‌برداری از سامانه جعل و سایر اقدامات مقتضی، سعی در کاهش قاچاق کالا و تخلفات مربوطه شده است. با نگاهی گذرا به آمار‌های مربوط شاهد نتایج این اقدامات خواهیم بود.

تعداد پرونده‏‌های قاچاق کالا در سال ۱۳۹۵ در حدود ۱۶۷۶ فقره به ارزش تقریبی ۱۹۹۶ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۱۳۹۴ علیرغم کاهش ۱٫۸% در تعداد پرونده‌ها، ۵۱٫۴%درصد در ارزش کالا افزایش داشته است. در گذشته به علت عدم وجود سیستم‌های کنترلی و نظارت لازم بر تشریفات گمرکی میزان ارزش کل پرونده‌های قاچاق مکشوفه ۴۰۰ میلیارد ریال بوده است. در حالی که با اجرای سامانه‌های الکترونیکی و اصلاح و کنترل فرآیند‌ها در سال ۱۳۹۴ این شاخص به رقم ۱۶۲۳ میلیارد ریال افزایش یافته که حاکی از رشد بالغ بر ۳۰۰ درصدی است.

میزان کشفیات انواع مواد مخدر، روانگردان و پیش‌سازهای مواد مخدر طی سال ۹۵ به میزان ۲۸ تن بوده و مطابق با آخرین گزارش منتشره توسط دفتر اطلاعات منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک (RILO A/P)، کشور ایران بیشترین کشفیات قاچاق کالا و مواد مخدر را در بین کشورها به خود اختصاص داده و در رتبه سوم قرار گرفته است.

قاچاق ۱۰۰ کانتینر کالا تکذیب شد

گمرک بندر شهید رجایی نیز ادعای یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری در مناظره دیروز را، پیرامون کشف ۱۰۰ کانتینر کالای قاچاق در بندر شهید‌ رجایی تکذیب کرد.

روابط عمومی گمرک شهید رجایی بندر‌عباس، در جوابیه‌ای اعلام کرد: راجع به تعداد ۱۰۰ کانتینر مورد ادعا لازم به ذکر است، موضوع توسط کارشناسان خبره و ارشد گمرک جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار گرفت و مشخص گردید؛ اساسا قبل از بیان این موضوع توسط فرماندهی انتظامی هرمزگان و به حکایت اعلام جرم‌های ارسالی از سوی گمرک شهید رجایی بندر‌عباس به دادستان بندر‌عباس، گمرک شهید‌ رجایی در مورد تعداد ١۶ کانتینر متعلق به شرکت بازرگانی ا.م.ج و تعداد ۲۷ کانتینر متعلق به شرکت آ.ت.ت.ش و همچنین، تعداد ٣۶ کانتینر مربوط به شرکت ک، نسبت به کشف کالا اقدام و نزد مرجع قضایی اعلام جرم نموده و خواهان تعقیب کیفری متهمان شده است و اصولا قبل از بیان موضوع توسط نیروی انتظامی، کشف و اعلام جرم به دادستانی بندر‌عباس توسط گمرک صورت پذیرفته است.

متعاقب اعلام کشف بی‌سابقه قرن توسط نیروی انتظامی هرمزگان، مدیر‌ کل مرکز مبارزه با جرایم سازمان‌یافته گمرک به بازپرس شعبه دهم دادسرای بندر‌عباس مراجعه نمود و خواهان ارائه مدارک مورد ادعای ناجا شد. و نهایتا از تعداد کانتینرهای مورد ادعای ناجا اسناد و مدارک تعدادی از کانتینرهای ادعایی به گمرک ارسال گردید که فقط شامل ٨ دستگاه کانتینر بود، که در خلال بررسی اسنادی، هیات کارشناسی گمرک اعلام کرد که قاچاق است و به گمرک شهید‌ رجایی اعلام گردید که اعلام جرم نماید و مابقی اصلا قاچاق نبوده است.

نکته مهم‌تر اینکه این تعداد کشفیات نیز بدون دستاورد‌های دولت یازدهم و تجهیز گمرک به سامانه‌های هوشمند الکترونیکی، امکان رصد و کنترل و رهگیری نداشت.

ذکر این نکته ضروری است که طبق ماده ٣ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیش از ٢٠ دستگاه متولی امر مبارزه با قاچاق است، حتی بخش خصوصی و صرفا گمرک متولی این امر نیست.

سازمان خصوصی‌سازی هم میرسلیم را بی‌جواب نگذاشت

در دولت یازدهم، در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، شیوه غلط دولت قبل برای واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به صورت واگذاری مستقیم شرکت‌ها به نهادهای عمومی و شبه‌دولتی بابت رد دیون دولت، اصلاح شد و خصوصی‌سازی فقط به بخش خصوصی واقعی کشور هدف قرار گرفت و درصد حضور بخش خصوصی واقعی در دولت یازدهم به بیش از ٣/۵ برابر دولت قبل رسید. این از افتخارات دولت تدبیر و امید بود که به بخش خصوصی واقعی اهمیت داد و حضور بخش خصولتی‌ها و نهادهای عمومی را بسیار کاهش داد.

میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی بیش از ادعای رئیسی است

وزارت اقتصاد در اطلاعیه‌ای ادعای آقای رییسی در خصوص میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی را نادرست خواند و میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی را، بیش از ۱۱ میلیارد دلار اعلام کرد که تاکنون بیش از ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار آن جذب و وارد کشور شده است.

بانک‌مرکزی چه مقدار تسهیلات ازدواج پرداخت کرد؟

متن جوابیه بانک مرکزی به شرح زیر است:

نظام بانکی با وجود تنگناهای مالی و اعتباری و به ویژه در سال‌های اخیر از خود عملکرد مناسبی را نشان داده است و این امر شایسته تقدیر است. بر این اساس از ابتدای سال ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۱ تعداد ۴٫۵۴۵٫۹۸۷ فقره بالغ بر مبلغ ۱۱۱٫۴۴۰ میلیارد ریال پرداخت شده؛ این در حالی است که از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ تعداد ۴٫۱۱۲٫۱۴۶ فقره بالغ بر مبلغ ۱۹۱٫۶۰۳ میلیاردریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

این رقم در مقایسه با دوره ۴ ساله از ابتدای سال ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۱ که مبلغ تسهیلات پرداختی حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان است، نشان می‌دهد مبلغ تسهیلات پرداختی در دوره دولت یازدهم در مقایسه با دوره قبل، رشد بیش از ۷۰ درصدی داشته است.

به گواه آخرین آمارهای بانک‌مرکزی تا تاریخ ۳۰/۱۲/۱۳۹۵ تعداد متقاضیان در صف برابر با ۴۸۳٫۸۸۵ نفر هستند، که از این تعداد ۱۶۷٫۰۱۵ نفر از افراد یاد شده در مراحل تکمیل پرونده و انعقاد قرارداد برای اخذ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج قرار دارند. براساس آمار در پایان سال ۱۳۹۱، بیش از ۸۳۷ هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج بودند اما در پایان سال ۱۳۹۵ تنها ۴۸۳ هزار و ۸۸۵ نفر منتظر دریافت این تسهیلات بودند که کاهش چشمگیر بیش از ۴۰ درصدی داشته است. البته از تعداد منتظران در صف، تعداد ۱۶۷٫۰۱۵ نفر در مراحل تکمیل پرونده و انعقاد قرارداد برای اخذ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج قرار دارند.

علاوه بر این حسب ماده ۵۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران ، سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ایثارگران از تیر ماه سال ۱۳۹۴ به میزان دو برابر تسهیلات افراد عادی افزایش یافت که طی سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ تعداد ۴۴٫۵۵۸ نفر جمعاً به مبلغ ۷٫۱۶۱میلیاردریال از تسهیلات مذکور بهره‌مند شده‌اند.

نظام بانکی از ابتدای راه اندازی سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تا پایان سال ۱۳۹۵ مجموعاً تعداد ۸٫۶۶۸٫۱۳۳ فقره بالغ بر ۳۰۳٫۰۴۴ میلیارد ریال تسهیلات ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند