تکلیف یارانه‌بگیران خاص در روز‌های کرونایی چیست؟

تکلیف یارانه‌بگیران خاص در روز‌های کرونایی چیست؟

در این روز‌های کرونایی هستند افرادی که یارانه آن‌ها به حساب سرپرست سابقشان واریز شده و امکان دریافت وام یک میلیونی برای آن‌ها مهیا نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، حدود ۷۸ میلیون نفر در سطح کشور یارانه‌بگیر هستند این موضوع در حالی رخ می‌دهد که اغلب این افراد نیازی به مبلغ ماهیانه ۴۵ هزار تومان ندارند و علت اصلی که سبب شده تا این اشخاص حقیقی و حقوقی هم این مبلغ را به طور مستمر در ماه دریافت کنند عدم اجرای سبک‌سازی یارانه‌بگیران و حذف افراد پردرآمد از لیست هدفمندسازی یارانه‌هاست.

این مسئله در حالی است که نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در جواب به این سوال که تکلیف حذف یارانه‌بگیران چه می‌شود، بیان کرد: پیگیری حذف یارانه‌بگیران زمان بر بوده و اضطراب و تبعات زیادی را در بر دارد. در حالی که رئیس‌جمهور در این راستا بیان کرده بود که هدفمندی یارانه باید به طور جدی پیگیری شود، اما تا به حال چنین اتفاقی به درستی در سطح کشور شکل نگرفته است.

یکی از مشکلات اساسی که در حال حاضر افراد در ماه‌های اول سال با آن درگیر شده‌اند این است که اگر فردی بخواهند یارانه‌ی خود را به دلایل مختلف مثل طلاق، ازدواج وغیره از سرپرست خانواده جدا کنند با مشکل جدی مواجه می‌شوند این افراد پس از تماس های مکرر با سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها وقتی به این سازمان مراجعه می‌کنند با در بسته مواجه می‌شوند! حال از این طریق این افراد توانایی دریافت وام یک میلیونی کمک معیشتی که همه یارانه‌بگیران دریافت می‌کنند را هم ندارند.

این مسئله در حالی دارد صورت می‌گیرد که این نهاد مردمی، بر سر در سازمان شماره‌ای را نصب کرده است که حتی افراد وقتی برای حل مشکلشان با آن تماس می‌گیرند هیچ کسی پاسخ‌گوی آن‌ها نیست یا اگر هم کسی پاسخ‌گو باشد آن‌ها را به بخشداری مرکزی استان تهران ارجاع می‌دهد، اما جالب‌تر از آن مسئله‌ای است که، درآن سازمان هم کسی پاسخگو نیست!

پس تکلیف مردمی که در این شرایط بحرانی نباید تا جایی که می‌توانند در اماکن شلوغ تردد کنند و به این خاطر مجبور هستند که از خانه خارج شوند چه می‌شود؟ آیا دولت نمی‌خواهد کم‌کاری خود را در این راستا بپذیرد و هرچه سریع‌تر پاسخگوی مسائل و مشکلات مردم در این زمینه باشد و راهکار جدی را در این راستا ارائه بدهد؟

آن‌طور که سخنگوی طرح یارانه معیشتی اعلام کرده است تنها افراد برای ثبت‌نام یارانه معیشتی تا قبل از خرداد از یک فرصت بهره‌مند می‌شوند اما تکلیفی برای یارانه نقدی و افرادی که نیازمند هستند مشخص نشده است؟!

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند