کد خبر: 203836

تکیه بر جاذبه‌های گردشگری و دوری از سکوهای نفتی

دیگر سکوهای سیاه نفتی که حاصلش کسب دلار و وابستگی به این ماده سیاه است، قابل تکیه نیست و امروزه کشوری در همسایگی ایران اسلامی درصدد جایگزینی صنعت گردشگری بجای صنعت نفت است.

سرویس کسب‌وکار -

طبق برنامه ششم توسعه دستگاه‌های اجرایی تکالیف روشنی برای ایجاد رونق در صنعت گردشگری دارند لذا سکوهای نفتی دیگر تکیه‌گاه مناسبی نیست و باید به سمت تکیه بر جاذبه‌های گردشگری حرکت کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروزه صنعت گردشگری به عنوان سومین صنعت درآمدزا در جهان برشمرده می‌شود و همین امر سبب شده کشورهای مختلف دنیا برای بهره‌مندی بیشتر از این موضوع به تکاپو بیفتند؛ در این بین کشورهایی هستند که تعداد اندکی جاذبه طبیعی یا تاریخی برای جذب گردشگران خارجی دارند از اما این مهم سبب نشده نگاه خود را از این صنعت دور نگاه دارند لذا درصدد ساخت زیرساخت‌ها و البته ایجاد جاذبه‌های گردشگری هستند که در نوع خود قابل تأمل است.

نام طرح «دریای سرخ» که قرار است در سواحل غربی عربستان سعودی اجرایی شود برای فعالان حوزه گردشگری آشناست؛ پروژه‌یی که در عربستان سعودی اجرایی خواهد شد و بر اساس آن ۵۰ جزیره ساحلی به استراحتگاه و منطقه گردشگری تبدیل خواهد شد؛ در این بین چندین منطقه طبیعی حفاظت شده، آتش‌فشان‌های خاموش، طبیعت کوهستانی و اماکن تاریخی نیز برای جذب گردشگر در آنها تعبیه خواهد شد.

باید اذعان کرد که دیگر سکوهای سیاه نفتی که حاصلش کسب دلار و وابستگی به این ماده سیاه است، قابل تکیه نیست و امروزه کشوری در همسایگی ایران اسلامی درصدد جایگزینی صنعت گردشگری بجای صنعت نفت است.

این امر درحالی است که ایران کهن دارای رتبه دهم جاذبه‌های تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی دنیاست و چنین ظرفیتی فقط نیاز به توجه و برنامه‌ریزی برای توسعه و ایجاد شکوفایی در صنعت گردشگری کشورمان را دارد.

نباید از یاد برد که امروزه زیرساخت‌های حوزه گردشگری کشورمان در حد قابل قبولی نیست و همین امر سبب شده تا نتوانیم به طور شایسته از این موهبت بهره ببریم؛ البته در این بین باید اذعان کرد که برای افزایش حضور گردشگران خارجی در ایران اسلامی باید افکار عمومی دنیا را با پتانسیل‌های طبیعی و تاریخی آشنا کنیم.

هم‌اکنون مجلس شورای اسلامی درحال تصویب بودجه سال آینده است و همین موضوع بهانه خوبی برای توجه بیشتر نمایندگان مردم در خانه ملت به افزایش اعتبارات حوزه گردشگری است تا بتوانیم گام‌های اساسی در این عرصه برداریم؛ امیدواریم نمایندگان با توجه به مواد ۱۱۳ و ۱۳۸ مندرج در برنامه ششم توسعه که تکلیف دستگاه‌های اجرایی در توسعه گردشگری را مشخص کرده، اعتبار خوبی برای توسعه زیرساخت‌ها و ایجاد شکوفایی صنعت گردشگری کشورمان مصوب کنند.

 

منبع: تعادل

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.02)
1346.9
0.2
مثقال طلا (%0)
625100
سکه امامی (%0)
1486250
دلار (%0)
4563
یورو (%0)
5719
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.