سیگنال‌های جدید ارزی همتی / ثبات نسبی بازار ارز ادامه خواهد داشت

سیگنال‌های جدید ارزی همتی / ثبات نسبی بازار ارز ادامه خواهد داشت

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با اطلاع و شناختی که از توانایی‌ها و امکانات و ذخایر ارزی کشور دارم ثبات نسبی بازار ارز تداوم خواهد داشت.

رئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود نوشت: بانک مرکزی روزانه میلیون‌ها یورو از ارز عرضه شده خانواده ها و فعالان اقتصادی را خریداری می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: قبلا تاکید کردم به علت سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و نقش صادرکنندگان غیرنفتی در تامین ارز سامانه نیما و واردات در مقابل صادرات و نیز مدیریت و راهبری بانک مرکزی برای کنترل بازار اسکناس ارز، شاهد تامین روانتر نیازهای وارداتی و منطقی‌تر شدن قیمت ارز در بازار خواهیم بود.

البته این نکته را هم بارها تاکید کرده‌ام در شرایط تحریمی، برخی عوامل سیاسی نیز در مقاطعی تاثیر حداقلی در نوسانات ارزی دارند و اخبار به ظاهر مثبت و منفی، هر کدام در حدودی می‌توانند بازار ارز را متاثر سازند. با اطلاع و شناختی که از توانایی‌ها و امکانات و ذخایر ارزی کشور دارم ثبات نسبی بازار ارز تداوم خواهد داشت.

بانک مرکزی تلاش کرده است به طور مرتب با نرخ مناسب بازار از طریق صرافی‌های منتخب امکان لازم برای پاسخگویی به عرضه ارزهای خانگی و صادراتی را فراهم آورد. خرید خالص روزانه میلیون‌ها یورو از ارز عرضه شده خانواده ها و فعالان اقتصادی توسط بانک مرکزی ایران نتیجه تداوم این سیاست است.

ضمنا آنچه تاکنون در خصوص تقویت ارزش پول ملی گفته‌ام صرفا در مورد تاثیر مقاومت مردم و عملکرد یک سال اخیر در برابر فشار حداکثری بوده و به هیچ وجه نافی آنچه تحریم‌های ظالمانه بر ارزش پول ملی و سطح قیمت‌ها و فشار بر اقشار آسیب‌پذیر آورد نیست.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند