ثبت سفارش واردات تیلاپیا ادامه‌دار شد

ثبت سفارش واردات تیلاپیا ادامه‌دار شد

یک مقام مسئول گفت: اگرچه قرار بود از پایان اردیبهشت‌ماه واردات تیلاپیا ممنوع اعلام شود، اما متاسفانه تا این لحظه این امر صورت نگرفته است.

آرش نبی زاده مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی، با انتقاد از واردات بی رویه تیلاپیا از چین، اظهار کرد: اگرچه قرار بود از پایان اردیبهشت ماه واردات تیلاپیا بنا به درخواست سازمان شیلات ممنوع اعلام شود،اما متاسفانه تا این لحظه این امر صورت نگرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته وی درخواست دولت برای اختصاص ارز مبادله ای به واردات ماهی‌های غیر صنعتی بسیار نگران کننده است چرا که این امربیانگر تایید واردات تیلاپیا و حذف تولیدکنندگان داخلی است.

نبی‌زاده ادامه داد: در شرایطی که بسیاری از افراد به دنبال مجوز گرفتن تولید تیلاپیا هستند، واردات آن با شعار سال مغایرت دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه واردات تیلاپیا به قیمت نابودی تولیدکنندگان داخل تمام می شود، گفت: با توجه به آنکه امکان صادرات یک کیلو قزل آلا به صورت مستقیم به چین وجود ندارد، واردات تیلاپیا از چین بی انصافی در حق تولیدکنندگان داخلی است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزارتن قزل آلا در کشور تولید شد، بیان کرد: پیش بینی می شود امسال به سبب شرایط خشکسالی تا حدودی میزان تولید قزل آلا کاهش یابد چرا که تولید قزل آلا به جریان دائم آب نیاز دارد.

وی از صادرات ۸ تا ۱۰ هزارتن قزل آلا در سال گذشته خبر داد.

نبی زاده با بیان اینکه ایران جزو ۵ کشور بزرگ تولیدکننده قزل آلا در دنیاست،افزود: واردات تیلاپیا به سبب شرایط نابرابر تولید به زیان تولیدکنندگان داخلی تمام می شود در حالی‌که با تولید تیلاپیا در داخل جای هیچ‌گونه نگرانی به سبب شرایط برابر تولید از نظر میزان اخذ تسهیلات،فرآوری و بازار رسانی وجود ندارد و به همین خاطر انتظار می رود که واردات این محصول به طور کامل قطع شود.

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی درباره آخرین وضعیت قیمت قزل‌آلا در بازار تصریح کرد: با توجه به نوسان نرخ دلار، هر کیلو قزل آلا با نرخ ۲۲ هزار تومان در بازار عرضه می شود که با وجود تعادل قیمت تا حدودی تولیدکنندگان نفس می‌کشند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند