جزئیات دلایل گرانی نهاده‌ها

مدیرعامل شرکت امور دام، علت افزایش قیمت نهاده‌ها رامشکلات ارزی و تاخیر در ترخیص محموله‌های وارداتی دانست و گفت: ٨٠٠ هزار تن ذرت و ٥٠٠ هزار تن کنجاله سویا، خریداری و از بندر، ترخیص می‌شود.
جزئیات دلایل گرانی نهاده‌ها

مدیرعامل شرکت امور دام، علت افزایش قیمت نهاده‌ها رامشکلات ارزی و تاخیر در ترخیص محموله‌های وارداتی دانست و گفت: ٨٠٠ هزار تن ذرت و ۵٠٠ هزار تن کنجاله سویا، خریداری و از بندر، ترخیص می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ علیرضا ولی، با اشاره به اینکه گوشت مرغ به اندازه کافی تولید و مازاد نیز خریداری می‌شود، افزود: شرکت پشتیبانی امور دام به منظور حمایت از مرغداران و ایجاد ثبات در بازار گوشت مرغ مازاد تولید را خریداری و نهاده‌های مورد نیاز مرغداران را با قیمت مناسب توزیع می‌کند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: هم‌اکنون بازار گوشت مرغ با ثبات است و هر کیلوگرم گوشت مرغ با میانگین قیمت ۷۵۰۰ تا ۷۸۰۰ تومان عرضه می‌شود. بنابراین توزیع گوشت مرغ منجمد متوقف شده است.

ولی گفت: ۲۳ هزار واحد مرغداری فعال در کشور داریم که نهاده‌های مورد نیاز تولید این واحدها را تامین کردیم.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: این شرکت در ۹ ماه امسال بیش از دو میلیون تن کنجاله سویا، ذرت و جو در واحدهای مرغداری و دامداری توزیع کرده است.

ولی گفت: شرکت پشتیبانی امور دام هیچ محدودیتی در تامین نهاده‌های دامی برای تشکل‌ها و اتحادیه‌ها ندارد.

وی تاکید کرد: با اجرای طرح توزیع نهاده‌های مورد نیاز واحدهای مرغداری و دامداری و افزایش عرضه این نهاده‌ها دست دلالان و واسطه‌ها از بازار کوتاه شده است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: در چند ماه گذشته به منظور حمایت از مرغداران و دامداران نهاده‌ها با قیمت کمتر از بازار عرضه می‌شود.

ولی ادعای برخی از افراد را درخصوص ایجاد رانت در واردات نهاده‌ها تکذیب کرد و گفت: تمام متقاضیان و بازرگانان بخش‌های دولتی و خصوصی می‌توانند بدون مراجعه به وزارت جهاد کشاورزی و با رعایت موازین و دستورالعمل‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای برای واردات نهاده اقدام کنند.

وی افزود: هم‌اکنون بیش از ۹۰ نفر در زمینه واردات نهاده‌های مورد نیاز مرغداران و دامداران و ۹۰ نفر نیز در زمینه واردات گوشت قرمز فعالند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام تصریح کرد: معتقدم در زمینه تامین نهاده‌ها و تنظیم بازار گوشت مرغ و گوشت قرمز دولت باید کنار برود و این مهم را به بخش خصوصی واگذار کند و ما تلاش داریم این وظایف را دراختیار بخش خصوصی قرار دهیم.

ولی علت افزایش قیمت نهاده را مشکلات ارزی و تاخیر در ترخیص محموله های وارداتی دانست و افزود: هم‌اکنون ۸۰۰ هزار تن محموله ذرت و ۵۰۰ هزار تن محموله کنجاله سویا خریداری شده است و از بندر ترخیص می‌شود.

وی تصریح کرد: به علت مدیریت و کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سخت‌گیری‌های قرنطینه‌ای افزایش یافته است. بنابراین ترخیص محموله نهاده‌های وارداتی که تا پیش از این در شبانه روز ۱۵ تا ۲۰ هزار تن انجام می‌شد درحال حاضر در شبانه‌روز به کمتر از ۵ هزار تن کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام درباره بازار گوشت قرمز گفت: روزانه ۱۰۰ تن گوشت وارداتی از کشورهای آسیای میانه و استرالیا وارد و در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع می‌شود و درحال حاضر جلوی روند افزایش قیمت گرفته شده و قیمت گوشت قرمز رو به کاهش است.

ولی تاکید کرد: تا زمانی‌که بازار گوشت قرمز به ثبات برسد در بازار می‌مانیم.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز