در یک نشست خبری عنوان شد

جزییات برنامه‌های نکوداشت هفته خوشنویسی

جزییات برنامه‌های نکوداشت هفته خوشنویسی

امسال دومین سالی است که انجمن خوشنویسان ایران، ستاد گرامیداشت هفته خوشنویسی را ایجاد کرده و ضمن برگزاری برنامه‌های نمادین، برگزاری۴۰۰ نمایشگاه خوشنویسی در سراسر کشور و برگزاری کارگاه‌های مختلف را در دست اقدام دارد.

نشست خبری نکوداشت هفته خوشنویسی با حضور غلامحسین امیرخانی، رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، محمدحسین ساکت نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انجمن، علی شیرازی و یدالله کابلی از اعضای شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران،‌ علی‌اشرف صندوق‌آبادی عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان و عارف براتی مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران، در خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در ابتدای این نشست غلامحسین امیرخانی رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران به تاریخچه انجمن خوشنویسان اشاره کرد و گفت: بیش از هفتاد سال از تاسیس‌ این انجمن می‌گذرد اما از نظر اطلاع‌رسانی ضعیف عمل کرده‌ایم؛ در حالیکه آمار باید نشان دهد که در کجای هنر هستیم. هنری که برای ثبت تاریخ و یکصد سال قبل از میانرودان در جیرفت پیدا شد. بعد هم که به صورت معجون هنری شامل نکات ادبی و حکمت و اندیشه و… ادامه حیات داد. هنری که کمک می‌کند خودخواهی را با دیگرخواهی توام کنیم و زیبایی و کمالی که در آن وجود دارد با طبیعت باطنی ما همراه است.

پس از آن محمدحسین ساکت نماینده وزیر ارشاد در انجمن خوشنویسان ایران هم به تمجید از هنر خوشنویسی پرداخت و گفت: بزرگترین رسالت و فلسفه هنر، پدیداری یک جامعه بدون خشونت است. ضمن اینکه همه هنرها را گرامی می داریم اما معتقدم هیچ هنری به اندازه خوشنویسی نتوانسته در جامعه ایران ایفای نقش کند همانطور که در حمله ددمنشانه مغول، این خوشنویسی بود که توانست به دربار نفوذ کند و اثرگذار شود بنابراین توقع می‌رود به خوشنویسی بیشتر توجه شود اما سوگمندانه‌ این نگرش مورد غفلت قرار گرفته است.  به راستی باید این توقع را داشته باشم که وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشکل انجمن خوشنویسان که دیرینه ترین صنف سازمان یافته هنری ایران است توجه بیشتری داشته باشند.

یدالله کابلی، عضو شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان هم در ادامه گفت: خوشنویسی به عنوان یک هنر معنایی نقش بسیاری در تعالی شعر و حکمت داشته و انجمن خوشنویسان ایران این رسالت را داراست، گمان نمی‌کنم در هیچ یک از مجموعه هنرهای تجسمی شاهد چنین رشدی با کمترین کمک‌های دولتی باشیم.

انتقاد از رسانه‌ها در پیگیری صحت شایعات

در بخشی از این نشست، علی شیرازی با لحنی انتقادی در مورد اتفاقاتی که در چند ماهه اخیر در سطح فضای مجازی صورت گرفته و در مورد او و عده‌ای دیگر از همکارانش اتهاماتی از یغماگری و تقلب و کپی کار مطرح شده، اظهار داشت: سه چهار سالی است که یک هتاک تلگرامی در فضای مجازی اکثر بزرگان هنر را با لجن‌پراکنی و زشت‌ترین الفاظ تخریب می‌کند.

عضو شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران گفت: من می خواهم سوال کنم که چرا اهالی رسانه پیگیر اطلاعات داده شده نیستند و در مورد صحت و سقم این اسناد و ادعاها حرکتی نمی‌کنند. من معتقدم که اگر ما متخلفیم باید گفته شود و اگر نیستیم باید تخلف گروه مدعی اعلام شود.

وی افزود: در یک حراجی مشخص شد که اثری که به نام بهمن محصص عرضه شده بود، جعلی است و جعل آنرا به نام من زدند در حالیکه بعد مشخص شد که فرد دیگری که هم نام من و گالری دار است احتمالا این کار را کرده ولی این واقعیت هرگز رسانه‌ای نشد. یا اینکه همه اطلاع دارید که این شخص آثار بنده را که در گنجینه‌ها و موزه‌ها نگهداری می‌شود، پرینتی خطاب کرد، به همین دلیل تمام آثارم را طی سه ماه در موزه امام علی (ع) به نمایش گذاشتم، اما رسانه‌ها دیگر قضیه را پیگیری نکردند تا به عوام‌فریبی این شخص پاسخ دهند.

در ادامه امیر اشرف صندوق آبادی اظهار داشت: همه ما باید تلاش کنیم تا یک فضای سالم ایجاد کنیم و دراین فضا همه علاقه‌مندان به هنر بتوانند آثار درجه یک را انتخاب کنند، جوانان ما در این فضای سالم بتوانند رشد کنند و هنرمندان ما نیز در این فضا بتوانند با ارائه آثار اصل و تراز اول خود فعالیت کنند و اصحاب رسانه نیز می‌توانند با اطلاع رسانی در جهت تلطیف این فضا حرکت کنند و بستری پاک ایجاد شود که همه این مسیر را طی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه استاد شیرازی از قله‌های هنر خوشنویسی ایران هستند و سخنانش درد دل شخصی نیست بلکه درددل هنرمندان بسیاری است، افزود: نباید کسی با غرض ورزی فضایی را آلوده کند چرا که در این فضای آلوده این مخاطب هنر است که بیشتر صدمه می‌بیند و بنابراین همه ما در سالم‌سازی این فضا وظایفی را به عهده داریم.

سپس دبیر اجرایی هفته خوشنویسی، درباره برنامه‌های انجمن در سطح کشور گفت: برنامه‌های ما از بیستم مهر با نمایشگاهی از آثار اساتید در فرهنگسرای بهمن،  که توسط شعبه تهران بزرگ برگزار می‌شود، آغاز می‌شود.

وی افزود: در روز شنبه ۲۱ مهرماه، مراسم غبارروبی از مزار اساتید خوشنویسی میرزا غلامرضا و میرزا کلهر و بازدید از خانواده‌های شهدا، اسرا و جانبازان خوشنویس را داریم.

صندوق آبادی تاکید کرد: برنامه‌های این هفته به صورت نمادین است و به عنوان مثال روز یکشنبه به‌طور نمادین برنامه افتتاح شعبه دماوند را داریم در حالیکه در این هفته افتتاح شعب زیادی در دستور کار است.

وی افزود: توجه به پژوهش و تعالی بخشی به بخش آموزش سرلوحه کار ماست که باز هم به صورت نمادین، در روز دوشنبه نشست تخصصی  خط ثلث و نسخ را در شهر قم داریم. همچنین در روزهای بعد نشست‌های تخصصی در کاخ سعدآباد تهران، کرمان و اصفهان خواهیم داشت. رونمایی از شعبه قلهک در روز شنبه مورخ ۲۸ مهرماه برنامه دیگر ما است و درحالی‌که برنامه اختتامیه این هفته در روز یکشنبه در موزه خوشنویسی تهران برگزار می‌شود روز دوشنبه ۳۰ مهرماه یک نشست تخصصی هم در اهواز خواهیم داشت که پایان بخش برنامه‌های ما است.

دبیر اجرایی هفته خوشنویسی در مورد سایر فعالیت‌ها هم گفت: در این هفته حضور پررنگی در برنامه‌های رادیو تلویزیون از قبیل رادیو فرهنگ و حالا خورشید خواهیم داشت.

منبع: سروش خبر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند