کد خبر: 248083

جیره‌بندی آب، آخرین راهکار گذر از تابستان است

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها، جیره‌بندی آب آخرین راهکار برای گذر از فصل تابستان است.

سرویس بازار -

«عباس سروش» افزود: وزارت نیرو در درجه نخست برنامه تامین آب برای همه مشترکان را در نظر دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته وی، تامین آب در شهرهایی که با تنش آبی مواجه هستند، از طریق استفاده از چاه‌های کشاورزی و شهرداری‌ها انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: شرکت‌های آب و فاضلاب در شهرهایی که آب آنها از منابع زیرزمینی تامین می‌شود، مذاکرات خود را با کشاورزان و شهرداری‌ها آغاز کرده‌اند.

سروش اظهار داشت: تاکنون قراردادهایی برای اجاره چاه کشاورزان و شهرداری‌ها توسط شرکت‌های آب و فاضلاب منعقد شده است.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو افزود: در شهرهایی که امکان اجاره چاه و تامین آب از این طریق وجود ندارد، درصدد هستیم با «مدیریت فشار» و «فرهنگ سازی» کمبود منابع آب را جبران کنیم.

به گزارش ایرنا، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا دو روز گذشته (۲۴ اردیبهشت) ۱۵۴٫۱ میلیمتر بود که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت که ۲۲۸ میلیمتر بود، ۳۲٫۴ درصد کاهش داشته است.

این میزان بارندگی نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که ۲۲۳٫۹ میلیمتر بود نیز ۳۱٫۲ درصد کاهش داشته است.

معاون شرکت آب و فاضلاب کشور پیش از این اعلام کرد که تابستان امسال، ۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۴٫۵ میلیون نفر تحت تنش آبی قرار دارند.

شاهین پاکروح افزود: در این میان، شهرهای اصفهان، یزد، کرمان، بندرعباس، شیراز و بوشهر از جمله شهرهای بزرگی است که امسال در وضعیت تنش آبی قرار دارند.

وی با بیان اینکه در اصفهان قرار است ۷۰ حلقه چاه جدید حفر شود، ادامه داد: در تعامل شهرداری با آبفای استان اصفهان، برنامه ریزی شده است که برای جبران کمبود آب شرب، چاه‌هایی که آب آنها قابلیت شرب دارد به منابع تأمین آب شهر اصفهان اضافه شود.

معاون شرکت آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه «در شهری که با تنش آبی مواجه است، فضای سبز معنی ندارد»، گفت: استفاده از چاه‌های حفر شده توسط شهرداری برای تأمین آب شرب از اصفهان آغاز شده و در سایر شهرها نیز با همکاری شهرداری‌ها انجام خواهد شد.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.