مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران:

جیره‌بندی​ آب تهران در دستور کار نیست

جیره‌بندی​ آب تهران در دستور کار نیست

مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران گفت: جیره‌بندی آب تهران در دستور کار آبفای استان نیست و برای تامین آب در تابستان منابع لازم پیش‌بینی و اقداماتی انجام شده است.

محمد پرورش گفت: با افزایش هر درجه دما از ۳۵ درجه به بالا یک و ۳ دهم درصد (حدود ۳۰ هزار متر مکعب) مصرف آب افزایش می‌یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به اینکه اگر میزان مصرف آب در حال حاضر ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب است نسبت به پارسال مصرف آب روزانه ۵۰ هزار مترمکعب کم و زیاد می‌شود، افزود: اوج مصرف آب در شهر تهران ۲۰ تیرماه پارسال حدود ۳ و نیم میلیون متر مکعب بوده است. بیش از ۱۲۰ روز در شهر تهران مصرف آب بالای ۳ میلیون متر مکعب است این مصرف یعنی تمام ظرفیت تصفیه‌خانه‌ها و منابع آبی را درگیر می‌کند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه آب دو بخش عرضه و تقاضا دارد، افزود: در قسمت عرضه یعنی تمام منابع آبی و تعمیرات تصفیه‌خانه‌ها و بهره‌برداری از آنها انجام شده و از نظر تولید آب مشکلی نداریم و برنامه‌ریزی کردیم تا در بخش آب مشکلی برای مردم پیش نیاید، گرچه میزان مصرف سرانه بیشتر از مصرف در کشور و حتی دنیا است.

مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران گفت: در بخش تقاضا ساعت ۱۳ ظهر میزان مصرف از ۳۸ متر مکعب آبی که در ثانیه تولید می‌شود بیشتر است و به حدود ۴۸ مترمکعب بر ثانیه می‌رسد که کسری آن از مخازن آب جبران می‌شود بنابر این میزان مصرف غیر ضروری در این ساعت باید کاهش یابد تا شبکه سراسری آب پاسخگوی نیاز باشد. اوج مصرف آب از ساعت ۱۳ تا ۲۲ ادامه دارد اما بیشترین مصرف در ساعت ۱۳ اتفاق می افتد.

وی گفت: حدود ۴ ساعت در شبانه روز برای تامین آب در برخی نقاط شهر باید آب ۸ مرحله پمپاژ شود که این پمپاژ آب نیاز به برق دارد که در این ساعت‌ها از ظرفیت مخازن استفاده می‌کنیم بنابراین کاهش مصرف آب در زمان اوج مصرف هم به آب و هم به برق کمک می‌کند. میزان مصرف آب در تابستان حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار متر مکعب نسبت به سایر ماه‌های سال افزایش می‌یابد.

پرورش درباره مدیریت مصرف در شهر تهران گفت: مدیریت مصرف در شهری که بیش از ۸ و نیم میلیون نفر جمعیت دارد موضوع جدی است و نیاز به توجه همگان دارد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مردم تهران باید ۲۰ تا ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنند، افزود: بیش از ۵۰۰ هزار مشترک در تهران بیش از ۲۰ متر مکعب در هر دوره قرائت کنتور آب مصرف می‌کنند و بیش از ۷۰ هزار مشترک دیگر میزان مصرف آنها در دوره قرائت کنتور بیش از ۳۰ متر مکعب است.

 

منبع: صدا و سیما

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند