حال اقتصاد دنیا خوب می‌شود؟

حال اقتصاد دنیا خوب می‌شود؟

نشست امسال مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس دستیابی به یک آینده مشترک در دنیای شکننده امروز اعلام شده است.

رهبران و اقتصاددانان جهان برای یافتن راهکارهای جمعی و رویکرد مشترک برای حل مشکلات جهان به زودی دور جمع خواهند شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مجمع جهانی اقتصاد در سال 2018 تصمیم دارد، راهکاری را برای حل چالش‌های بحران جهانی را مجددا در یک همکاری جمعی بین‌المللی در این اجلاس بیابد.

بیش از 2500 رهبر از بخش‌های دولتی، تجاری، سازمان‌های بین‌المللی فعالان مدنی، رسانه‌ها، استاتید دانشگاه و هنرمندان به این کنفرانس در دامنه کوه‌های آلپ دعوت شده‌اند.

مجمع جهانی اقتصاد در بیانیه‌ای اعلام کرده که هدف از این اجلاس تنظیم برنامه‌ای برای همکاری‌های چندوجهی در حل مسایل سیاسی،اقتصادی و چالش‌های اجتماعی درحال حاضر خواهد بود.

در این بیانیه تاکید شده که گسست مسایل ژئواستراتژیک در چند جبهه پیامدهای سیاسی، اقتصادی و عواقب اجتماعی در پی داشته است.

این انجمن تاکید کرده امسال سه بخش اصلی در این اجلاس در نظرگرفته شده که تمرکز بر آنها صورت خواهد گرفت.

این بخش‌ها به این شرح است:

*به لحاظ سیاسی،مفهوم حکومت به رقیب جدید استراتژیک تبدیل شده است.

*در حوزه اقتصاد، سیاست‌ها با حفظ منافع فردی در مفهوم جهانی شدن تنظیم شده، در حالی که محدودیت‌ها و تعهدات هم به اشتراک گذاشته شده است.

مجمع جهانی اقتصاد اضافه کرده که شکستگی‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نباید باعث فشار به جوامع، نابرابری و رکود شود.

بنابراین در چهل و هشتمین اجلاس مجمع جهانی اقتصادی هدف این است که رهبران جهان در همه بخش‌ها راهکارهایی را برای بهبود وضعیت زندگی مردم جهان بیابند.

لی هاول مدیر برنامه‌ریزی و عوض هیات مدیریت مجمع جهانی اقتصاد درباره اهداف این مجمع توضیح داد که این گسیختگی‌ها در بسیاری از بخش‌های زندگی مردم جهان وجود دارد که ناشی از تناقض در ایده و اجراست.

او گفت:این مفاهیم مشترک باید برای اداره جهان ظهور پیدا کند؛ این فقط یک تضاد در رفتار بازیگران در یک سیستم نیست، بلکه تضاد بازیگران و تضاد سیستم هاست.

او اضافه کرد: ما فکر می کنیم که اتحاد جهان خیلی شکننده است، اما لازم است که رهبران جهان به یک هدف مشترک دست یابند و چشم‌اندازی که این هدف را برای بهبود وضعیت جهان تقویت کند،بدست آید و بنابراین این اهداف در این اجلاس دنبال خواهد شد.

این هدف باعث می‌شود که نقص‌ها و کمبودها که در گذشته نادیده گرفته شده بود، بهتر دیده شود.

نام‌های بزرگ، مسایل بزرگ

در نشست قبلی داووس نام‌های بزرگی حضور داشتند. در نشست 2018 اما قرار است دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا، نارندار مودی نخست‌وزیر هند و امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه حضور خواهند یافت.

این یک دستاورد بزرگ است که رهبران جهان گردهم بیایند و می‌تواند در نوع خود مثبت باشد به این دلیل که این امکان را فراهم کند که رهبران جهان درباره چشم‌انداز موضوعاتی مثل جهانی شدن، ریسک‌های جهانی و تجارت آزاد با یکدیگر تبادل‌نظر کرده و به هم گوش کنند.

البته در عین حال رسیدن به یک توافق مشترک هم برای مجمع جهانی اقتصاد سخت خواهد بود.

این همکاری مشترک شاید خیلی با حضور دونالد ترامپ بدست نیاید، به هر حال انتظار این است که او مواضع دکترین خود یعنی «اول آمریکا» و چشم‌انداز ضد جهانی شدن را ترویج کند،چه حاضران در داووس موافق او باشند یا خیر.

در واقع در شرایطی که وضعیت اقتصادی در جهان خوب نیست، این بحث‌ها هم بسیار سخت است. چشم‌انداز اقتصاد جهانی در سال 2018 طبق آخرین گزارش صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد 3.7 درصدی پیش‌بینی شده است.

موسس مجمع جهانی اقتصاد می‌گوید، به هر حال رشد اقتصاد مزایای زیادی برای مردم دارد.

او گفته است که ناتوانی جمعی درجهت تامین رشد امن و حفظ منابع کمیاب، همه جهان را با ریسک‌های خطرآفرین مواجه می‌کند.

به گفته او اولین پاسخ ما باید توسعه مدل‌های جدید همکاری باشد؛ مدل‌هایی که بر مبنای منابع محدود باشد که بر سرنوشت مردم در جهان تاثیردارد.

 

منبع: سی ان بی سی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند