رئیس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد:

حجتی پیراهن چاک می‌دهد، توجه نمی‌کنند

حجتی پیراهن چاک می‌دهد، توجه نمی‌کنند

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در ١٠ سال گذشته به بخش کشاورزی جفای زیادی شده،گفت:علیرغم اینکه وزیر جهاد در شورای پول و اعتبار پیراهن چاک می‌دهد، دولت توجه کافی به بخش این نمی‌کنند.

غلامحسین شافعی در صبحانه کاری با محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی گفت: بر خلاف آنچه ادعا می‌شود و شعارهایی که داده می‌شود، به بخش کشاورزی توجه نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز،شافعی افزود: شواهد در طول ۱۰ سال گذشته چنان نشان می‌دهد که برنامه ریزان و سیاست گذاران حوزه پولی، در این بخش عملکرد چندان مناسبی نداشته‌اند و به بخش کشاورزی جفای زیادی شده که البته در بخش صنعت نیز همینطور بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: از سال ٨۵ تا ٩۵؛ سهم مانده تسهیلات بانکی در بخش کشاورزی مرتب رو به نزول بوده و این عدد در سال ٨۵؛  معادل ١۴.٨ بوده، در سال ٩٢ به ١٠.۴ رسیده و در سال ٩۵ به ٨.٨ نزول یافته است.

شافعی ادامه داد: علی رغم اینکه شاهد بودیم وزیر جهاد در جلسات شورای پول و اعتبار پیراهن چاک می‌دهد، اما این مساله مورد توجه قرار نگرفته است.

وی تصریح کرد: تقاضای ما از سیاستگذاران این است نسبت به بخش کشاورزی اینگونه رفتار نشود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در هر کشوری، بخش کشاورزی یکی از حیاتی ترین بخش‌های اقتصاد آن کشور است، ادامه داد: در جمهوری اسلامی ایران، به دلایل زیادی، این اهمیت صد چندان است.

شافعی افزود: اولا به دلیل شرایط ویژه ای که ما داریم، دوما به دلیل وضع فوق العاده اقتصادی کشور و ضرورت تامین امنیت غذایی در چنین وضعیتی وجود دارد؛ در آخر مسائل و مشکلاتی که در بخش کشاورزی به وجود می‌آید، هم باید مدنظر قرار بگیرد.

وی گفت: یکی از مشکلات کشور نیز بحث آب است که کشاورزی را هم تحت تاثیر قرار می دهد و باید تلاش های بیشتری بر مبنای آینده نگری در این حوزه انجام داد.

شافعی همچنین با بیان اینکه شاهد یک رویه نادرست در مسائل روز کشور هستیم که کشاورزی نیز از آن متاثر می شود، افزود: در شرایط خاصی که برای کشور ایجاد شده از جمله ارز، تعجیل در تصمیم گیری های آنی  اقتصاد را به وضعیت بدی دچار کرده است.

وی ادامه داد: تصمیم گیران فکر می کنند اگر حدود دو هفته تصمیم گیری ها به تاخیر بیفتد که پشت آن بررسی های کارشناسی باشد، دیر می شود و کشور نابود خواهد شد؛ در حالیکه همین تعجیل ها ما را نگران کرده است.

شافعی با بیان اینکه بخش مهمی از صادرات غیرنفتی ما مربوط به محصولات کشاورزی است، خطاب به وزیر جهاد اضافه کرد: به همین دلیل فعالان اقتصادی از تصمیمات آنی لطمه زیادی می‌بینند و ما از شما خواهش می‌کنیم این موضوع را مدنظر قرار دهید.

وی گفت: طی دو الی سه هفته گذشته ممنوعیت‌های صادراتی که ایجاد شده؛ حاصلش این بوده که مقدار زیادی از محصولاتمان را در بیابان‌ها ریختیم.

شافعی با بیان اینکه درباره مساله پیمان ارزی اتاق نظرات خود را منعکس کرده است، ادامه داد:هیچکس منکر این نیست که باید ارز حاصل از صادرات به کشور برگردد اما روش‌هایی که هم اکنون اعمال می شود، صادرات را از دست صادرکنندگان حرفه‌ای خارج کرده و آن را به غیرحرفه‌ای‌ها می‌سپارد که باعث می‌شود ارزی وارد کشور نشود.

منبع:مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند