موضوعات داغ:
عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 پاسخ داد:

حذف یارانه‌بگیران توسط استانداری‌ها چقدر عملی است؟

حذف یارانه‌بگیران توسط استانداری‌ها چقدر عملی است؟

محمد حسن‌نژاد گفت: اگر یارانه شخصی از سوی استانداری قطع شود این اشخاص در مقابل فرمانداری یا استانداری به نشان از اعتراض تجمع خواهند کرد، بنابراین معتقدم طرح حذف استانی یارانه‌بگیران دولت قبل از اجرا نیز شکست خورده بود و اعضای کمیسیون تلفیق هم این عقیده و نظر را داشتند.

به گزارش تجارت‌نیوز، دولت در لایحه بودجه ۹۸، با پیشنهاد جزء (۱) بند (الف) تبصره ۱۴ حذف یارانه دهک‌های پردرآمد را بر عهده استانداران قرار داده و به آنان مجوز داده بود که با هماهنگی وزارت کار، نسبت به حذف یارانه ۳ دهک بالای درآمدی جامعه اقدام کنند و درآمد حاصل از آن را در جهت کاهش فقر مطلق و تکمیل پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام همان استان هزینه کنند.

اما با توجه به انتقاداتی که اعضای کمیسیون تلفیق به این پیشنهاد دولت داشتند به حذف این پیشنهاد رای مثبت داده و بندی دیگر نیز جایگزین این پیشنهاد شد که در صورت تصویب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، دولت مکلف خواهد شد تا با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی در اختیار، سه دهک بالای درآمدی را شناسایی و از فهرست یارانه‌بگیران حذف کند.

سوالی که مطرح می‌شود این است که در ترکیب یارانه‌بگیران در سال آینده چه تغییری رخ خواهد داد؟

محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون تلفیق مجلس در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: دولت در لایحه بودجه 98 اختیاری به استانداران کشور داده‌ بود که اشخاصی که نیاز به یارانه 45 هزار و 500 تومانی ندارند را شناسایی کرده و از فهرست یارانه‌بگیران حذف کنند، اما استانداران این طرح را نخواهند توانست اجرایی کنند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس این پیشنهاد دولت اختیاری به استانداران داده شده بود که درصدی از یارانه‌بگیران را حذف کنند تا میزان یارانه حذف شده به بودجه عمرانی همان استان اضافه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: استانداران بر چه اساس و مبنایی می‌خواهند برخی یارانه‌بگیران را حذف کنند یا اینکه کدام شخصی اجازه می‌دهد یا راضی است که یارانه وی قطع شود و به بودجه عمرانی استان افزوده شود؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر یارانه شخصی از سوی استانداری قطع شود این اشخاص در مقابل فرمانداری یا استانداری به نشان از اعتراض تجمع خواهند کرد، بنابراین معتقدم طرح حذف استانی یارانه‌بگیران دولت قبل از اجرا نیز شکست خورده بود و اعضای کمیسیون تلفیق هم این عقیده و نظر را داشتند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند