کد خبر: 232608

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان با ابعاد یک میلیارد دلاری در بورس

ستاری از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان با ابعاد یک میلیارد دلاری در بورس خبر داد.

حل مشکلات جامعه با استارت‌آپ‌ها
سرویس رویدادها -

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه که امروز (دوشنبه، ۲۷ فرودین ماه) در سالن خلیج فارس نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد، اظهار کرد: استارت‌آپ‌ها نسل جدیدی از کارآفرینان اقتصادی هستند که ضمن توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به ارائه خدمات ارزان، شفاف و در دسترس می‌پردازند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ستاری ادامه داد: امروزه شرکت‌های دانش‌بنیان با ابعاد حدود یک میلیارد دلاری در بورس حضور دارند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در تشریح دلایل وقت صرف شده از جانب این نهاد در حوزه استارت‌آپ‌های خدماتی گفت: طبق پیش بینی انجام شده، در ۳ سال گذشته شرکت‌های دانش‌بنیان، ۶۰ هزار میلیارد در سال ۹۶ فروش داشته‌اند.

ستاری اضافه کرد: اکنون این نسل جدید از کارآفرینی در کشور توسعه یافته و قابل مقایسه با گذشته و نسل‌های قبلی نیست، اما هر روز در بورس شاهد حضور این شرکت‌ها و رشد و بزرگی آنها هستیم.

استارت‌آپ توسعه نیابد، تکنولوژی وارد کشور نخواهد شد

وی با اینکه روزگاری شرکت‌های نفتی چون توتال و شل، شرکت‌های بانکی و خودرو سازان جزو شرکت‌های مطرح جهان بودند، افزود: اکنون آمازون، فیس بوک و اپل بالا آمده و جزو ده شرکت اول دنیا هستند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تاکید کرد: مادامی که استارت آپ توسعه نیابد، تکنولوژی وارد کشور نخواهد شد، بنابراین باید از استارت آپ ها حمایت کنیم.

ستاری در تشریح رفتار بازار سنتی در قبال استارت‌آپ‌ها، گفت: خرداد ۹۵ چند نفر با در دست داشتن یک طرح استارت آپی به تاکسیرانی مراجعه کردند اما آنها با تحقیر بیرون آمدند. این در حالی است که اکنون ارزش یکی از شرکت‌های آنها یک میلیارد دلار است.

وی بیان کرد: اکنون استارت آپ ها در حال ورود به فضای بانک و بیمه کشور هستند، ممکن است دوباره با آنها برخورد مطلوبی صورت نگیرد اما من به آنها دلداری می‌دهم.

بورس؛ آبروی اقتصاد کشور است

سعید موسوی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه اظهار کرد: حوزه بانکی باوجود تمام تلاش‌ها، اشکالات ریشه‌ای دارد که باید برای برون رفت از آن چاره‌اندیشی شود.

وی ادامه داد: بسیاری از مسائل و مشکلات از بُعد داخلی در اقتصاد ریشه در این دارد که هم اکنون ۱۵۰۰ هزار و ۱۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی بحران به وجود آورده است.

موسوی تصریح کرد: همین تفکر سنتی در عرصه اقتصاد مانع از هماهنگی مناسب ۳ رکن اصلی اقتصاد کشور یعنی بورس، بانک و بیمه می‌شود در حالیکه در صورت همگرایی مطلوب این ۳ بخش می‌توان در کنترل نقدینگی موفق عمل کرد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: وجود این میزان نقدینگی و فقدان کنترل آن باعث شده است که شاهد حرکت آن به سمت مسکن، ارز و سایر بخش‌ها به غیر از بخش مولد اقتصاد شویم.

موسوی با بیان اینکه بورس؛ آبروی اقتصاد کشور است، افزود: باوجود پیشرفت‌های بخش‌های مختلف این سازمان هنوز اعتمادسازی مردم و سرمایه‌داران حاصل نشده است تا شاهد حضور فعال مردم و سرمایه‌داران در بخش مولد کشور باشیم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1335.5
مثقال طلا (%0.47)
737000
3500
سکه امامی (%0.55)
1825000
10000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.88)
6800
60
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.