حق عائله‌مندی بازنشستگان پرداخت نشد

حق عائله‌مندی بازنشستگان پرداخت نشد

بازنشستگان کشوری و لشکری از پرداخت نشدن افزایش حق عائله‌مندی گلایه کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس تصمیم هیئت وزیران در جلسه ۲۰ فروردین امسال، حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح در سال ۹۹، ۱۵ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش یافت و مقرر شد پس از اعمال افزایش مذکور، حکم حقوق بازنشستگان متناسب با سنوات خدمت قابل قبول از ۲۸ میلیون ریال کمتر نباشد.

همچنین حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح و دیگر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان ۱۸ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۷۵۰ ریال و حداکثر حقوق آنان هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی تعیین شد.در این بین برخی از بازنشستگان کشوری و لشکری اعلام کردند که افزایش حق عائله‌مندی و حق اولاد تاکنون برای آنان واریز نشده است.

یکی از این بازنشستگان لشکری گفت: از اول اسفند سال گذشته با اجرای افزایش امتیازات فصل ۱۰ برای شاغلان، امتیاز عائله‌مندی از ۸۱۰ ریال به هزار و ۲۱۵ ریال و امتیاز اولاد از ۲۱۰ به ۳۱۵ ریال افزایش داده شد و مبلغ حق عائله مندی از ۱۷۱ هزار و ۷۲۰ تومان به ۲۵۷ هزار و ۵۸۰ تومان و مبلغ حق اولاد از ۴۴ هزار و ۵۲۰ تومان به ۶۶ هزار و ۷۸۰ تومان افزایش یافت و پرداخت شد.

وی افزود: متاسفانه برای بازنشستگان کشوری و لشکری همان مبلغ قبلی واریز شده و این افزایش اعمال نشده است.

او ادامه داد: این در حالی است که به استناد بند ۴ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، کمک هزینه عائله‌مندی به بازنشستگان و شاغلان تعلق می‌گیرد و فرقی بین شاغل و بازنشسته نیست؛ همچنین طبق ماده ۱۰۹، حق عائله‌مندی و اولاد بازنشستگان و شاغلان باید یکسان باشد.

این بازنشسته گفت: با توجه به تصریح قانون مبنی بر مساوی بودن حق عائله‌مندی و اولاد بازنشستگان و شاغلان، درخواست بازنشستگان از صندوق بازنشستگی کشوری این است که هر چه زودتر این افزایش حق عائله‌مندی و اولاد در احکام و فیش حقوقی آنان نیز اعمال شود و مابه التفاوت ماه‌هایی که پرداخت نشده نیز به حساب بازنشستگان واریز شود.

مسئولان چه می گویند؟

علیرضا کریم دادی، مدیر صندوق بازنشستگی خراسان رضوی با بیان این که این امور به صورت متمرکز در تهران انجام می‌شود، اظهار کرد: پرداخت حقوق بازنشستگان صرفا از طریق صندوق بازنشستگی انجام می‌شود، اما حق عائله‌مندی و حق اولاد به عنوان عاملیت لحاظ می‌شود که بعد از تامین و تخصیص اعتبار توسط سازمان برنامه و بودجه و واریز آن به حساب صندوق بازنشستگی کشوری به تناسب تعداد اولاد و نوع مشمولیت بازنشستگان، صندوق بازنشستگی این رقم را همزمان با پرداخت حقوق برای افراد بازنشسته واریز می‌کند.

وی افزود: سوابق گذشته نشان می‌دهد که چون در ابتدای هر سال، تامین اعتبار صدور احکام جدید بازنشستگان در اولویت قرار داشته، تامین آن اعتبار با کمی تاخیر انجام می شده است.

مدیر صندوق بازنشستگی خراسان رضوی ادامه داد: در سال‌های گذشته نیز معمولا مابه التفاوت حق عائله‌مندی و حق اولاد در حقوق اردیبهشت بازنشستگان واریز می‌شده و امسال هم به احتمال زیاد این رقم با حقوق اردیبهشت واریز شود.

منبع: روزنامه خراسان 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند