حمله چریک‌های چپ‌گرای کلمبیا به خط لوله نفت

حمله چریک‌های چپ‌گرای کلمبیا به خط لوله نفت

ارتش کلمبیا و کمپانی نفتی دولتی این کشور اعلام کردند: در پی بمب‌گذاری چریک‌های ارتش آزادی بخش ملی در خط لوله انتقال نفت در جنوب این کشور، فعالیت این بخش از خط لوله کلمبیا متوقف شده است.

چریک‌های ارتش آزادی بخش ملی کلمبیا فعالیت‌های تهاجمی خود را علیه ارتش و زیرساخت‌های نفتی این کشور پس از پایان یک آتش‌بس یک ماهه و در بحبوحه مذاکرات صلح با دولت بوگوتا برای پایان دادن به جنگ 53 ساله در این کشور آمریکای جنوبی از سر گرفته‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، کمپانی نفتی دولتی کلمبیا(اکوپترول) اعلام کرد: این حمله در منطقه مایاما در استان نارینو واقع در جنوب کلمبیا رخ داده اما تاثیر زیادی بر صادرات یا تولید نفت خام در این حوزه نفتی نگذاشته است.

خط لوله 306 کیلومتری ترانساندینو ظرفیت انتقال 85 هزار بشکه نفت خام در روز را دارد.

ارتش آزادی بخش ملی کلمبیا که حدود 2000 چریک دارد از پایان آتش‌بس که 9 ژانویه سال جاری میلادی بود، دو افسر پلیس و یک سرباز را در حملات خود کشته است.

این گروه همچنین روز شنبه یکی از مقاطعه‌کاران این کمپانی نفتی را ربود.

خوآن مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهوری کلمبیا تیم مذاکره کننده دولت را که برای انجام گفت‌وگوهای صلح در اکوادور به سر می‌برد احضار کرده تا درباره آینده مذاکرات با چریک‌های ارتش آزادی بخش ملی با آنها گفت‌وگو کند.

در همین حال آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل از چریک‌های ارتش آزادی بخش ملی کلمبیا خواست تا حملات خود را متوقف کرده و مذاکرات صلح را با دولت از سربگیرند.

 

منبع: رویترز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند