خارجی‌ها خواستار خرید نفت ایران از بورس شدند

خارجی‌ها خواستار خرید نفت ایران از بورس شدند

برخی کشورها از طریق سفارتخانه‌ها و شماری از شرکت‌های خارجی نیز به‌طور مستقیم برای رایزنی خرید نفت از بورس مراجعه و حتی کد معاملاتی نیز اخذ کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیرعامل بورس انرژی گفت:« برخی کشورها از طریق سفارتخانه‌ها دنبال کسب اطلاعات درباره خرید نفت از بورس بوده‌اند، شماری از شرکت‌های خارجی نیز به‌طور مستقیم برای رایزنی در این باره مراجعه و حتی کد معاملاتی نیز اخذ کرده‌اند».

سیدعلی حسینی دیروز با بیان اینکه زمان مرحله جدید عرضه نفت خام در بورس هنوز مشخص نشده است، افزود:« شورای عالی هماهنگی اقتصادی(با حضور سران سه قوه) با تداوم عرضه نفت در بورس موافقت کرده است و بر این اساس مرحله جدید عرضه پس از آماده‌سازی توسط وزارت نفت انجام خواهد شد.

مدیرعامل بورس انرژی درباره تسویه ۱۰۰ درصد ریالی پول خرید نفت، اضافه کرد:« درخواست‌های متعددی توسط مشتریان برای تسویه همه پول خرید به‌صورت ریالی ارائه شده است».

وی درباره حجم عرضه نفت در بورس گفت:« در هفته‌های اخیر پیشنهادها و درخواست‌های فراوانی برای خرید نفت ارائه شده که نشان می‌دهد جذابیت عرضه نفت بالاست بنابراین محدودیتی برای میزان عرضه توسط شرکت ملی نفت وجود ندارد».

حسینی به استقبال خارجی‌ها از خرید نفت اشاره کرد و گفت:« اکنون از نظر شمار مشتریان خرید نفت، مشکل و محدودیتی وجود ندارد و تنها مساله‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد موضوع بی ثباتی بازارهای جهانی نفت و روند نزولی آن است.

مدیرعامل بورس انرژی ادامه داد: امیدوارم شرکت ملی نفت بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی هر‌چه سریع‌تر نسبت به ارائه برنامه خود برای عرضه مجدد نفت در بورس اقدام کند. به گزارش «ایرنا» در مرحله نخست فروش نفت(۶ آبان امسال)، یک میلیون بشکه نفت خام عرضه شد اما هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای(معادل ۲۸۰ هزار بشکه) با نرخ بشکه‌ای ۷۴ دلار و ۸۵ سنت به فروش رسید».

در دومین مرحله فروش نفت خام در بورس انرژی (۲۰ آبان) نیز ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام با نرخ بشکه‌ای ۶۴ دلار و ۹۷ سنت داد و ستد شد.تاکنون، شیوه فروش نفت در بورس انرژی ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی بوده، اما با توجه به درخواست‌ها و پیشنهادهای مطرح شده قرار است از این پس به‌صورت ۱۰۰ درصد ریالی انجام شود.

طرح عرضه نفت خام در بورس در سال‌های گذشته بارها مطرح شد اما ناکام ماند تا سرانجام در تیرماه امسال با حمایت دولت و تاکید معاون اول رئیس‌جمهوری این طرح کلید خورد و در آبان امسال، اجرایی شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز پیش از این و در روز شنبه درباره جزئیات مصوبه جدید شورای عالی هماهنگی اقتصادی درباره عرضه نفت خام در بورس گفت: قرار است ۳ میلیون بشکه نفت در بورس عرضه شود و وزارت نفت اختیار دارد صد درصد ریالی تسویه وجوه را انجام دهد.

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند