یک كارشناس بازار مسكن در گفتگو با تجارت‌نیوز:

برای خرید خانه دست نگه دارید؛ ارزان می‌شود

برای خرید خانه دست نگه دارید؛ ارزان می‌شود

 مقطع فعلی برای خرید مسکن مناسب است یا متقاضیان خرید مسکن بهتر است کمی صبر کنند؟ یک کارشناس بازار مسکن در این مورد توصیه قابل توجهی دارد.

توصیه یک کارشناس بازار مسکن این است که خریداران تا اطلاع ثانوی مسکن نخرند؛ چرا که در این بازه زمانی قیمت‌ها حباب دارد و کسانی که در این بازار خرید کنند پشیمان می‌شوند. این اظهارات درحالی عنوان می‌شود که فعالان بازار مسکن از یک‌سو در توصیه‌ای می‌گویند که مردم براساس بودجه مورد نظر خانه خود را خریداری کنند و از سوی دیگر عده‌ای معتقدند که در این شرایط خرید مسکن اشتباه محض است.

یک کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا شرایط فعلی زمان مناسبی برای خرید خانه است یا خیر، به تجارت‌نیوز گفت: در ماه‌های اخیر به طور چشم‌گیری قیمت کالاهای سرمایه‌ای همچون خانه، طلا و ارز افزایش داشت و همین افزایش یکباره قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید و سطح درآمد مردم منجر به رکود عمیق در بازار مسکن شده است.

عباس شوکتی درباره علت افزایش قیمت مسکن افزود: افزایش قیمت مسکن از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرد. باید اشاره کرد یکی از عوامل تاثیرپذیر ورود سپرده‌های بانکی در بازار مسکن، کاهش ساخت و ساز و کمبود عرضه توسط مالکان است. به واقع کاهش سود سپرده‌های بانکی منجر به فرار سرمایه‌ها از شبکه پولی و مالی کشور شده و در نهایت تصمیم‌گیری اخیر دولتمردان در راستای کاهش سود سپرده برخی سوداگری‌هایی را در بازار مسکن و دیگر کالاهای سرمایه‌ای به همراه داشته است. به‌واقع تشدید بازارهای سودگرایانه باعث مرگ بازار مسکن و قفل شدن کامل بازار در ماه‌های آینده خواهد شد.

وی در ادامه به قیمت‌های نامتعارف مالکان در بازار مسکن اشاره کرد و گفت: قیمت‌های نامتعارف به درخواست مالکان است که در نهایت خریدار به دلیل افزایش چندبرابری قیمت‌ها صرف نظر می‌کند. ادامه این روند و افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن باعث می‌شود که خریداران و مصرف‌کنندگان واقعی از بازار مسکن صرف نظر کنند.

شوکتی افزود: در حال حاضر مالکان حاضر به فروش خانه‌هایشان با قیمت واقعی و متناسب با بودجه خریدار نیستند و در نهایت عرضه‌کننده‌ای وجود نخواهد داشت، پس با ین وجود نه خریداری می‌ماند نه فروشنده‌ای. بنابراین در نهایت قفل کامل بازار مسکن کلید خواهد خورد و پیش‌بینی می‌شود در یک بازه زمانی شکست چشم‌گیر قیمت‌ها و خروج از این وضعیت نامتعارف را شاهد خواهیم بود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند