خانواده‌های شهدای منا پیگیر مطالبات خود هستند

خانواده‌های شهدای منا پیگیر مطالبات خود هستند

جمعی از خانواده شهدای منا با مراجعه به سازمان حج و زیارت، خواستار پیگیری وضعیت‌ شهدای فاجعه منا و تعیین تکلیف در این رابطه شدند.

تنی چند از خانواده‌های شهدای منا امروز با حضور در سازمان حج و زیارت در جلسه‌ای که با برخی مدیران این سازمان داشتند، خواستار پیگیری مسائل حقوقی خانواده‌های شهدای منا شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این نشست تعدادی از خانواده‌های شهدای منا از شهرهای مشهد، تایباد، اردبیل، قائم‌شهر، ازنا، بروجرد، تهران، نیشابور، گرگان، قزوین، آمل، کرج، بندرترکمن و … حضور داشتند.

در این جلسه مهران فرشید مدیرکل حج و زیارت استان تهران، گفت: حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت علاقه و ارادت ویژه‌ای به خانواده شهدای منا دارد و همواره اقدامات و درخواست‌های آنها را پیگیری کرده است.

در ادامه این نشست برخی خانواده شهدای منا نسبت به بیانیه هفته گذشته عربستان سعودی در رابطه با شهدای فاجعه منا واکنش نشان دادند و خواستار پیگیری جدی‌تر موضوع فاجعه منا شدند.

در این نشست تعدادی از خانواده‌های شهدای منا از برخی مدیران سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری مبنی بر عدم سرکشی از این خانواده‌ها گلایه کردند.

برخی خانواده‌ها نیز در این نشست اذعان کردند که سازمان حج و زیارت براساس اتفاقات رخ داده باید نسبت به حصول حقوق خانواده‌های شهدای منا از دولت عربستان مبادرت کند.

در ادامه این نشست، نصیری مدیرکل حراست سازمان حج و زیارت اعلام کرد: محمدی رئیس این سازمان همواره از حضور خانواده‌های شهدای منا استقبال کرده و گوش شنوایی برای اظهارات و درخواست‌های آن‌ها دارد.

وی با اشاره به برخورد یکی از نیروهای حراست با برخی از خانواده‌های شهدا منا و خبرنگارانی که برای پوشش خبری این تجمع حضور پیدا کرده بودند، تصریح کرد: با این نیروی حراستی سازمان حج و زیارت برخورد شده و عذر وی پس از اقدامات توهین‌آمیز با این خانواده‌ها و رسانه‌ها خواسته شد که البته تمامی این اقدامات به دلیل احترام ویژه به خانواده شهدای منا و خون شهدای عزیزمان بوده است، چرا که معتقدیم خانواده شهدا چشم و چراغ این مملکت بوده و سازمان حج و زیارت خادم آن‌ها است.

مدیرکل حراست سازمان حج و زیارت با اشاره بیانیه اخیر دولت سعودی درباره فاجعه منا گفت: اظهارات سعودی‌ها در این قضیه مهم نیست ضمن اینکه تنها سازمان حج و زیارت نیست که باید در این زمینه پاسخگو باشد و دیگر سازمان‌ها وزارتخانه‌ها و ارگان‌ها هم باید جوابگو باشند، اما ما تلاش زیادی کردیم تا از این فاجعه سؤء مدیرت و اهمال کاری صورت گرفته در مراسم حج مستندسازی لازم را انجام دهیم.

گفتنی است، فاجعه منا در تاریخ 2 مهر سال 94 رخ داده و منجر به شهادت 461 حاجی ایرانی شد و چند روز قبل از این حادثه نیز 12 تن از زائران کشورمان در حادثه مسجد الحرام جان خود را از دست دادند.

از آن زمان تاکنون وضعیت خانواده شهدای منا و به ویژه مسائل غیرمالی آنها در ابهام قرار دارد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند