خبر خوش برای معلمان حق‌التدریس

خبر خوش برای معلمان حق‌التدریس

وزارت آموزش‌وپرورش با ابلاغ بخشنامه “کسور بازنشستگی ایام حق‌التدریس تمام‌وقت” اعلام کرد: کسورات مربوط برای این قبیل کارکنان بر مبنای ۹ درصد نخستین حکم استخدامی رسمی قابل محاسبه است.

وزارت آموزش‌وپرورش بخشنامه” کسور بازنشستگی ایام حق‌التدریس تمام وقت” را ابلاغ کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این بخشنامه آمده است:

پیرو بخشنامه شماره 710.5 مورخ 10 خرداد 96 موضوع احتساب سوابق خدمت ایام حق‌التدریسی معلمان رسمی شاغل و مواردی که در این خصوص مطرح است، اعلام می‌دارد.

1. به موجب تبصره (2) ماده (85) و ماده (151) قانون استخدام کشوری و ماده 105 قانون مدیریت خدمات کشوری، احتساب ایام خدمت تمام‌وقت حق‌التدریسی آن دسته از معلمانی که به استخدام رسمی پذیرفته شده‌اند براساس (9) درصد «حقوق»، «فوق العاده‌ها» و «تفاوت تطبیق» و کارکنانی که بعد از اول فروردین 88 استخدام شده‌اند برابر ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری بر مبنای حقوق ثابت و فوق العاده‌های مستمر و ویژه مشمول کسور که در اولین حکم استخدامی بدو خدمت رسمی آمده است محاسبه و کسورات مربوط به صندوق بازنشستگی واریز می‌گردد، از آنجا که مواد قانونی مذکور ملغی نشده است و به قوت خود باقی است، براین اساس کسورات مربوط برای این قبیل کارکنان بر مبنای 9 درصد اولین حکم استخدامی رسمی بدون خدمت قابل محاسبه است.

2. احتساب سوابق خدمت غیرتمام‌وقت حق‌التدریسی معلمان شاغل رسمی که تا سال 1396 قابل محاسبه نبوده است براساس قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی مصوب 27 بهمن 95 مجلس شورای اسلامی از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون، به شرط پرداخت کسورات سهم خود و دولت براساس (22.5) درصد حداقل حقوق ماهیانه (10,350,000 ریال) و به صورت تمایل خودشان و ارائه درخواست صرفاً در بازه زمانی یک‌ساله (1396.02.05 الی 1397.02.06) قابل احتساب می‌باشد.

بنابراین سابقه خدمت حق التدریسی غیرتمام وقت این قبیل معلمان از تاریخ پایان مهلت قانونی (1397.02.05) مجوزی ندارد.

3. در اجرای قانون متعهدین خدمت مصوب 8 خرداد 69 مجلس شورای اسلامی، منضم به بخشنامه شماره 100.600.143 مورخ 16 بهمن 69 متعهدین خدمتی که از آغاز تحصیل خود به استخدام آزمایشی در آمده‌اند، با صدور حکم استخدام آزمایشی آنان کسور موضوع ماده 71 قانون استخدام کشوری از آنان کسر شده است و براساس ماده 7 قانون مذکور مدت خدمت آزمایشی جزء سابقه رسمی آنان منظور گردیده است و نیازی به پرداخت کسور بازنشستگی مجدد نیست.

ضمنا آن دسته از متعهدین خدمت که قبل از تصویب قانون یادشده فارغ‌التحصیلان شده‌اند احتساب کسورات مدت تحصیل آنان مطابق تبصره 2 ماده 85 قانون استخدام کشوری می‌باشد.

بنابراین ضرورت دارد با عنایت به مراتب فوق، به منظور رفع ابهامات و نگرانی‌های به‌وجود آمده برای همکاران ذی‌نفع در ارتباط با احتساب سابقه خدمت تمام وقت به نحو شایسته راهنمایی و اطلاع‌رسانی لازم به عمل آورده و نهایتا طی سال جاری در خصوص اجرای بند (1) این شیوه نامه اقدام لازم معمول دارند.

 

منبع: اقتصادآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند