خبر خوش درباره مسکن ارزان‌قیمت

خبر خوش درباره مسکن ارزان‌قیمت

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه اقشار کم‌درآمد را با کمترین آورده صاحبخانه می‌کنیم، گفت: در فاز اول ۱۳۵ هزار متقاضی واجد شرایط دهک یک تا ۳ داریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمود محمودزاده در خصوص ساخت مسکن اقشار کم‌درآمد (دهک‌های اول و دوم و سوم) گفت: برای خانه‌دار شدن این اقشار طرحی را با مشارکت دستگاه‌های حمایتی از جمله کمیته امداد و بنیاد مستضعفان برنامه‌ریزی کرده‌ایم. در این طرح قرار است ۲۰۰ هزار واحد مسکونی مخصوص این افراد احداث شود تا با کمترین آورده ممکن صاحب مسکن شوند.

وی ادامه داد: در فاز اول ۱۳۵ هزار متقاضی واجد شرایط که عموما تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند، ثبت‌نام کرده‌اند و منتظریم تا متقاضیان تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز معرفی شوند، در مجموع این طرح قابلیت اجرایی دارد.

وی یادآور شد: بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن و تاکید و ابلاغ رییس‌جمهور، بانک‌ها موظفند ۲۰ درصد از سقف تسهیلاتشان را وارد حوزه مسکن کنند. بنابر آمار سال ۹۷ بیش از ۷۵۳هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌ها پرداخت شد. چنانچه ۲۰ درصد آن را در نظر بگیریم یعنی اگر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان وارد بخش مسکن شود، شاهد تحول جدی در بخش ساختمان و مسکن خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در زمان حاضراین رقم حدود ۴ درصد است، افزود: با پیگیری‌های انجام شده بانک مرکزی عددی را به سایر بانک‌ها ابلاغ کرد اما بانک‌ها به دلیل اینکه سهام دار خصوصی دارند، تمایل زیادی برای ارائه تسهیلات مسکن ندارند. در هر صورت باز هم در حال مذاکره با آنها هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بازار اجاره گفت: موضوع اجاره نیز زاییده تفاوت درآمد و ارزش پول ملی است. در آغاز مدیریت جدید وزارت راه و شهرسازی حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده بود اما امروز به ۶۰ هزار واحد رسیده است. یعنی تلاش ویژه می کنیم تا مستاجران واحدهای ثبت‌نامی خود را تحویل بگیرند.

 

منبع: خبرآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند