ربیعی اعلام کرد:

خروج وزارت کار از بنگاه‌داری کلید خورد

خروج وزارت کار از بنگاه‌داری کلید خورد

وزیر تعاون، کار و رفاه نرخ بیکاری در کشور را ۱۲.۱ درصد اعلام کرد و گفت: با پول پاشی شغل ایجاد نمی شود و تعداد شغل‌ها را طبق پول‌هایی که می‌دهیم اندازه گیری می‌کنیم.

علی ربیعی شامگاه گذشته با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما با بیان اینکه نرخ بیکاری را فصلی اندازه می‌گیریم، افزود: این نرخ ۴ دهم درصد بهتر از سال گذشته شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ربیعی گفت: اشتغال روستایی را با فقرزدایی گره زده‌ایم و بر اساس روند تصویب طرح‌ها در موسسات عامل از نیمه دوم بهمن ۹۶ و نیمه اول تیر ۹۷ مبلغ تسهیلات به سه هزار میلیارد تومان رسیده است.

ربیعی افزود: جامعه آماری در یکی از استان‌ها نشان می‌دهد ۹۵ درصد از این تسهیلات به هدف رسیده و آن پنج درصد نیز که موفق نبوده به دلیل مشکلات اداری است نه فرار پولی. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برنامه ایجاد یک میلیون شغل را کنار نگذاشته‌ایم، اما باید روش‌هایمان را تغییر دهیم.

برنامه‌های دولت برای فقرزدایی

وزیر کار افزود: اگر هدفمند نباشیم فقر عمیق‌تر خواهد شد و در استان‌هایی همچون سیستان و بلوچستان بی عدالتی‌های منطقه‌ای باقی خواهد ماند و فقر باز تولید می‌شود. وی رفع فقر را نیازمند برنامه‌ریزی بلندمدت دانست و اظهارداشت: در دولت یازدهم برنامه‌هایی را برای رفع فقر تعریف کرده بودیم که پس از مدتی خوردیم به تحریم‌ها، تحریم‌ها هم آثاری دارد و ما نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن آثار تحریم به فقر، برنامه‌های اجرایی داشته باشیم؛ اینگونه بود که در حال حاضر مشغول تدوین برنامه‌هایی هستیم که منطبق بر تحریم باشد.

ربیعی با بیان اینکه فقر در هر جامعه متاثر از سه عامل امنیت غذایی، حمل‌ونقل و مسکن است، تصریح کرد: ما برنامه‌ای داشتیم برای پوشش غذایی و کاهش آثار فقر در جامعه، در این برنامه مادران باردار، کودکان تحت سوتغذیه، افراد کم بضاعت و تعدادی از افراد تحت پوشش امداد و بهزیستی را هدف قرار دادیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی فقر شدید را همان فقر غذایی تعبیر کرد و ادامه داد: حفاظت از سبد معیشت مردم اولویتی است که در دوران تحریم هدف ما قرار گرفته و ما با هزینه کردن ارز به نرخ امروز از ضروریات مصرفی مردم محافظت خواهیم کرد.

تضمین حداقل درآمد برای یک دهک

ربیعی از تضمین حداقل درآمد برای حداقل یک دهک گفت و افزود: افرادی که توانایی کسب درآمد ندارند، به غیر از سبد غذایی از ۷۰ درصد حداقل دستمزد سالانه بهره‌مند خواهند بود؛ البته این ۷۰ درصد با احتساب مبلغ یارانه است که امسال مشمول ۱۶ درصد افزایش هم خواهد شد.

وی تصریح کرد: چون احساس کردیم تحریم در حال فشار وارد کردن است، ۹۸۰ هزار خانوار معادل دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش درآمدهای ۷۰ درصدی قرار خواهیم داد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: واگذاری مسکن‌های مهر باقی مانده به نهادهای حمایتی از دیگر اقدامات دولت دوازدهم است و کمیته امداد امام خمینی و دیگر نهادهای حمایتی از مشمولین این اقدام هستند.

ربیعی ادامه داد: در بحث بافت‌های فرسوده بودجه‌ای تعریف کرده‌ایم که بتوانیم بر روی مسکن اجتماعی بازنشستگان هم حرکتی انجام دهیم. البته ایده‌های کلی دیگری هم داریم که به آنها نمی‌پردازم.

وی افزود: در بحث درمان قصد داریم تدبیری بیاندیشیم که خروج از جیب بیماران افزایش نیابد. وزیر کار با بیان اینکه دولت تلاش کرده تا در سال های اخیر قدرت خرید بازنشستگان را نسبت به تورم افزایش دهد، اظهار داشت: یکی از استراتژی های ما این است که سازمان تامین اجتماعی برای نسل آینده پویا باقی بماند، متاسفانه در حال حاضر دارایی‌های تامین اجتماعی به گونه‌ای است که می‌تواند فقط ۵ ماه از حقوق مستمری بگیران را بپردازد و این باید به ۵ سال افزایش یابد.

ربیعی گفت: در سال ۸۴ یک و نیم میلیون نفر بازنشسته داشتیم اما در سال ۹۲ این تعداد به بیش از سه میلیون بازنشسته رسید. ربیعی افزود: کارگرانی هستند که ۳۰ یا ۳۵ سال حق بیمه داده‌اند اما مسئولان در مقطعی تصمیم می گیرند تعداد دیگری که حتی ممکن است مورد نیازشان نیز باشد در این سفره بیاورند و می گویند حق بیمه آنها را نیز دولت بدهد که دولت توانایی آن را ندارد.

وی گفت: می خواهند به خانم ها لطف کنند و با ۲۰ سال بازنشسته می‌شوند اما مشخص نیست آن ۱۰ سال باقی مانده را چه کسی می‌خواهد پرداخت کند؛ این مسائل باعث شده منابع و مصارف سازمان تامین اجتماعی به هم بریزد.

تامین اجتماعی پس اندازی برای سرمایه گذاری ندارد

ربیعی گفت: سرمایه گذاری در سازمان تامین اجتماعی بخش کمی بوده و اصلا پولی در پس‌انداز نمانده که سرمایه‌گذاری شود. وی افزود: هر مقدار که در سال در می آوریم همان سال پرداخت می کنیم و گاهی نیز از بانک‌ها گرفته‌ایم که در همان سال باید به بانک بازگردانیم.

ربیعی با بیان اینکه در سرمایه گذاری‌ها مشکل داشته‌ایم گفت: به جای اینکه پول را بدهند و بهترین سرمایه گذاری‌ها را انجام دهند، یک مشت بنگاه که میزان سوددهی آنها یا خیلی پایین یا صفر است به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داده‌اند.

وی افزود: از جمله آنها صندوق فولاد است که در سال ۹۱ تصمیم گرفته شد به وزارت رفاه داده شود و سال ۹۲ ما آن را تحویل گرفتیم اما باید حتی پول نیز در آن بریزیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صندوق فولاد مانند معادن زغال است که من نگران کارگران این معادن هستم.

ربیعی افزود: البته اکنون حقوق این کارگران با مقداری تاخیر به موقع پرداخت می شود؛ شرکتی را به وزارت رفاه داده اند که بازده سرمایه آن یک درصد است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ۸۰ درصد سود سازمان تامین اجتماعی مربوط به ۲۰ درصد سرمایه گذاری است که خودش انجام داده و هر جا این سازمان سرمایه گذاری کرده بیشترین سود را به دست آورده است.

طرح بزرگ برای ترکیب مجموعه پتروشیمی ها و سیمان تامین اجتماعی

ربیعی گفت: در یکی دو هفته آینده طرحی را آماده می‌کنیم که مجموعه پتروشیمی‌ها و سیمان را با هلدینگ بزرگ دیگری در کشور ترکیب کنیم تا از بنگاه‌داری خارج شویم و سرمایه بازنشستگان و کارگران را در آنجا حفظ کنیم.

وی افزود: جاهایی که سود زیادی ندارد برای فروش گذاشته‌ایم تا پولمان را به جایی ببریم که سود دارد و این را در اصلاحات جلو می بریم. ربیعی گفت: نباید فکر کنیم که سرمایه بزرگی در سازمان تامین اجتماعی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اینکه می گویند شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی «شستا» سکه خرید نادرست است یا اینکه می گویند موبایل وارد کرده مربوط به ارزی است که سال ۹۶ دریافت کرده بود.

ربیعی افزود: البته کسی که موبایل وارد کرده خطا نکرده مگر اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و گران فروخته باشد؛ در آنجا شرکت رایتل سه شرکت دارد که کار این شرکت ها همین است. وزیر کار ادامه داد: به اعتقاد من شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی یکی از سازمان هایی است که از نظر ساختاری سلامت است و آدم های سالمی در آن هستند و هلدینگ های آن نیز سالم هستند.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند