خروج گسترده سرمایه‌گذاران خارجی از بورس عربستان

خروج گسترده سرمایه‌گذاران خارجی از بورس عربستان

با بالا گرفتن پرونده قتل روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان، سرمایه‌گذاران خارجی ۱.۱ میلیارد دلار از سهام خود را به فروش رسانده‌اند.

طبق آمار منتشر شده توسط بورس ریاض، سرمایه‌گذاران خارجی ۱.۱ میلیارد دلار از سهام خود را به فروش رسانده‌اند که از زمان گشایش درهای این بورس به سهامداران خارجی در سال ۲۰۱۵، کم‌سابقه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، از زمان قتل جمال خاشقجی، اتباع خارجی ۵ میلیارد ریال سعودی سهام فروخته و یک میلیارد ریال سعودی نیز سهام خریده‌اند.

چپ میجر، مدیر تحقیقات موسسه «آرکام کپیتال» گفت: با توجه به جایگاه عربستان در منطقه و تامین ۱۰ درصد نفت مصرفی جهان توسط این کشور، معتقدیم آمریکا به روابط خود با عربستان به عناون یک متحد ادامه خواهد داد.

خروج سرمایه از بورس عربستان تنها منحصر به اتباع خارجی نبوده است و اتباع عربستانی نیز حدود ۱۱ میلیارد ریال از سهام در اختیار خود را فروش رسانده‌اند.

به گفته تحلیل‌گران بورسی، صندوق‌های دولتی احتمالا به منظور جلوگیری بیشتر از ریزش نمادها و سقوط بورس مجبور به مداخله خواهند شد.

قتل خاشقجی منجر به کاهش ارزش ریال سعودی در برابر سایر همتایان خود نیز شده است به گونه‌ای که هر دلار آمریکا به ۳.۷۵ ریال، هر یورو به ۴.۳۲۲۸ ریال، هر پوند انگلیس به ۴.۹۰۴۴ ریال، هر فرانک به ۳.۷۷۰۵ ریال، هر لیر ترکیه به ازای ۰.۶۶۶۲ ریال و هر درهم امارات به ۱.۰۲۱۱ ریال رسیده است.

 

منبع: رویترز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند