معاون وزیر اقتصاد خبر داد:

خرید و فروش مجوزهای کسب‌وکار در فضای مجازی

خرید و فروش مجوزهای کسب‌وکار در فضای مجازی

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در حال حاضر حتی کانال‌هایی در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند که کار خرید و فروش مجوزها از ۱۰۰ میلیون تا چندین میلیارد تومان را انجام می‌دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، محمدعلی دهقان دهنوی با بیان اینکه ما از انتقاد به هر شکل آن استقبال می‎‌کنیم، اظهار داشت: این نوع از انتقادات نشان دهنده این است که موتور مبارزه با فساد در وزارت اقتصاد بعد از پیام وزیر اقتصاد، استارت خورده است.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: یک رویکرد در صدور مجوزها این است که اگر کسی بخواهد کسب‌وکار جدیدی راه‌اندازی کند باید ثابت کند شرایط قانونی لازم را دارد و از حاکمیت اجازه بگیرد که این رویکرد، «نظارت پیشینی» است.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد دیگر به این صورت است که فرد را معطل گرفتن مجوز نکنیم، بلکه اجازه شروع کسب‌وکار را بدهیم؛ و نظارت را به بعد از شروع کسب‌وکار موکول کنیم.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: راهکار جلوگیری از سوءاستفاده‌ها بعد از راه‌اندازی کسب‌وکار، دقیق تر کردن نظارت‌های پسینی است.

انحصار، فساد و رانت

دهقان دهنوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در برخی موارد، خود نظام مجوزدهی تبدیل به ابزاری برای انحصار شده است، اظهار داشت: سه پدیده انحصار، فساد و رانت رابطه پیچیده و تنگاتنگی با هم دارند و یکی از اهداف آنها نیز، سوءاستفاده از نظام مجوزدهی است.

وی گفت: زمانی که یک دستگاه متصدی صدور مجوز بگوید، تعداد فعالان یک حوزه اقتصادی به کفایت رسیده و دیگر مجوز جدیدی صادر نخواهد شد، خود این تبدیل به انحصار و رانت برای فعالان صاحب مجوز در آن حوزه می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه این‌گونه تصمیمات، باعث گران‌قیمت شدن مجوزها و ایجاد زمینه فساد از طریق انحصار و رواج خرید و فروش آنها می‌شود، افزود: در حال حاضر حتی کانال‌هایی در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند که کار خرید و فروش مجوزها از ۱۰۰ میلیون تا چندین میلیارد تومان را انجام می‌دهند.

هیات مقررات‌زدایی یکی از معدود راه‌های مبارزه با فساد است

دهقان دهنوی در ادامه با اشاره برخی واکنش‌ها به سخنان وزیر اقتصاد در خصوص افشای فساد از سوی مردم مبنی بر اینکه، هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار کارش را به درستی انجام نداده و وزیر اقتصاد باید برخورد با فساد را از این هیات آغاز کند، تاکید کرد: هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار یکی از معدود راه‌های مبارزه با فساد محسوب می‌شود.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره اینکه ایجاد هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوز های کسب‌وکار و فعالیت‌های موثر این هیات در راستای اجرای دستورات مقام معظم رهبری و روق تولید ملی بوده است، اظهار داشت: در یک سال گذشته این هیات ۱۱ بار تشکیل جلسه داده و در هر جلسه، قوانین مربوط به صدور مجوزها مورد بحث و بررسی قرار گرفته و برای کاهش سقف زمانی و تسهیل فرآیندهای صدور مجوزها، تصمیم‌گیری می‌شود.

وی افزود: اخیرا در مورد واگذاری زمین برای شروع و توسعه کسب‌وکارها مصوبه ای ۱۷ بندی در هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار داشتیم که هر بند آن به تنهایی تسهیلات اساسی در ایجاد کسب‌وکار فراهم می‌کند و البته تعداد ۱۰ بند آن به دلیل آنکه خارج از حیطه اختیارات قانونی ما بود، به هیات دولت تقدیم شد.

دبیر هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار ادامه داد: یکی از اقدامات ما، رسانه‌ای کردن فعالیت‌های هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار بوده که باعث شده جدای از مقامات عالی نظام، امروز تمامی کارشناسان و عامه مردم، در مورد ضرورت بهبود فضای کسب‌وکار اتفاق نظر داشته باشند و این موضوع تبدیل به یک مطالبه جدی شده است.

چرا دستگاه‌ها مقاومت می‌کنند؟

دهقان دهنوی با اشاره به برخی مقاومت‌ها در دستگاه‌های اجرایی برابر مصوبات هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، اظهار داشت: برخی از این مقاومت‌ها ناشی از قوانین است، به این معنا که دستگاه می‌گوید ما ناگزیر از انجام وظایف قانونی خود هستیم و نمی‌توانیم این تسهیلات را ایجاد کنیم که این نیازمند اصلاح تعدادی از قوانین است؛ برخی از مقاومت‌ها هم به دلیل فقدان زیرساخت‌های لازم است که باید تامین شوند.

وی با بیان اینکه ما در وزارت اقتصاد از طریق درگاه ملی صدور مجوزها و سایر شیوه‌ها، به طور مداوم با دستگاه‌های صادر کننده مجوز در ارتباط هستیم، ارتباط و همکاری وزارت صمت با این وزارتخانه را خوب توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد که این همکاری‌ها می‌تواند بهتر نیز بشود.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تحریم‌های یکجانبه، در برخی موارد مسئولان را وادار به اتخاذ تصمیماتی کرده است که در فضای کسب‌وکار، چندان تسهیل‌گر نیستند، گفت: البته در برخی حوزه‌ها، همین محدودیت‌ها باعث ایجاد فرصت‌هایی برای تولید و ایجاد اشتغال شده است و این فرصت‌ها باید در همه حوزه‌ها مورد شناسایی قرار گیرند.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند