خسیس‌ترین و دست‌ودل‌بازترین کشورها

در فهرست خسیس‌ترین مردمان جهان، قطر در جایگاه نخست قرار دارد. البته دیده‌ایم که مردم این کشور ماشین‌هایی با روکش طلا و کیک با تزیین الماس می‌خرند. اما ثروتمندترین مردم جهان با نرخ بیکاری نزدیک به صفر، گویا نمی‌توانند بیشتر از این پول خرج کنند.
خسیس‌ترین و دست‌ودل‌بازترین کشورها

فکر می‌کنید مردم ایران مردمی خسیس باشند، یا دست‌و‌دل‌باز و مهمان‌دوست؟ در فهرست خسیس‌ترین مردمان جهان، قطر در جایگاه نخست قرار دارد. البته دیده‌ایم که مردم این کشور ماشین‌هایی با روکش طلا و کیک با تزیین الماس می‌خرند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اما ثروتمندترین مردم جهان با نرخ بیکاری نزدیک به صفر، گویا نمی‌توانند بیشتر از این پول خرج کنند. برای همین آن‌ها نزدیک به ۵۷ درصد درآمد خود را پس‌انداز می‌کنند. کویت هم وضعیتی شبیه به قطر دارد. دو کشوری که به‌سختی می‌شود به آن‌ها گفت خسیس!

از این دو کشور ثروتمند و کم‌جمعیت که بگذریم مردم الجزایر، گینه استوایی، چین، ایران، سنگاپور، عربستان، جمهوری آذربایجان و گابون به ترتیب خسیس‌ترین مردم جهان هستند. در ایران سپرده‌های سرمایه‌گذاری بیش از ۸۲ درصد حجم نقدینگی را تشکیل می‌دهد و بیش‌تر ثروت مردم در زمین و ملک منجمد شده است!

البته وضعیت چین و سنگاپور کمی متفاوت است. مثلا درست است که چینی‌ها خیلی کم پول خرج می‌کنند و به پس‌انداز تمایل دارند، اما صادرات بالا باعث رونق اقتصاد چین شده است. در واقع مردم جهان هستند که بار خستِ چینی را به دوش می‌کشند.

همین‌جا لازم است بگوییم که ده کشوری که کم‌تر از بقیه پس‌انداز دارند (گینه، زیمبابوه، سنت وینسنت و گرنادین، لبنان، سائوتومه و پرنسیپ، سیرالئون، لیبی، گرنادا، دومینیکا و بوروندی) هم اقتصاد ضعیفی دارند. یعنی این نتیجه که پس‌انداز کاملا بد است و باید کنار گذاشته شود، درست نیست. بلکه پس‌انداز باید حدی معقول داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ایرانی‌ها در بین خسیس‌ترین مردم جهان؛ پول‌هایمان کجا یخ زده است؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز