یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد:

خطرناک‌ترین ریسک‌‌های اقتصاد ایران در امسال

خطرناک‌ترین ریسک‌‌های اقتصاد ایران در امسال

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: مهمترین ریسک برای اقتصاد ایران در سال 1397 خطر بازگشت تحریم‌های گذشته یا تحریم‌های تازه در اقتصاد ایران است که این موضوع اقتصاد ایران را بعد از چند سال دوباره وارد یک فضای تعلیق خواهد کرد.

از نگاه خیلی از کارشناسان اقتصادی، اقتصاد ایران در سال 1397 همچنان با ریسک‌هایی مواجه خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی از نهادهای رسمی رشد  اندکی را برای اقتصاد ایران در سال 1397 پیش‌بینی کرده‌اند. از جمله مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با ارزیابی ابعاد کلان بودجه و چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال 1397 رشد اقتصادی امسال را سه درصد پیش‌بینی کرده است. صندوق بین‌المللی پول نیز پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ حدود ۳.۸ درصد باشد. اما اقتصاد ایران در سال جاری ممکن است با چه ریسک‌هایی مواجه شود؟

سیامک قاسمی، کارشناس اقتصادی به تجارت‌نیوز می‌گوید: مهمترین ریسک برای اقتصاد ایران در سال 1397 خطر بازگشت تحریم‌های گذشته یا تحریم‌های تازه در اقتصاد ایران است که این موضوع ما را بعد از چند سال دوباره وارد یک فضای تعلیق خواهد کرد.

وی ادامه می‌دهد: تعلیق و انتظار به طور کلی در اقتصاد ایران در کنار موانع و چالش‌های داخلی مثل بحران بانکی در اقتصاد باعث می‌شود که متغیری شبیه نرخ ارز همچنان پرالتهاب و نوسانی باقی بماند و حتی سطح نوسانات در سال 1397 بیشتر از سال گذشته شود.

به گفته قاسمی، در بازار سرمایه نیز پیش‌بینی می‌شود که ریسک سیستماتیک به میزان قابل توجهی افزایش پیدا و این بازار نوسان‌های قابل توجهی را تجربه کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به رشد اقتصادی قابل پیش‌بینی برای سال 1397 تصریح می‌کند: رشد اقتصادی ایران در سال 97 نزدیک به سه درصد پیش‌بینی می‌شود. با این نرخ رشد به نظر می‌رسد رکود طی سال 97 نیز ادامه یابد ولی بین همه متغیرها مهمترین و استراتژیک‌ترین متغیر که بر کسب‌وکار تاثیر خواهد داشت به نظرم نوسانات بازار ارز خواهد بود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند