خطرناک‌ترین نقطه تهران هنگام زلزله

خطرناک‌ترین نقطه تهران هنگام زلزله

خطرناک‌ترین نقطه تهران هنگام زلزله از دیدگاه علی بیت‌اللهی دبیر کارگروه ملی زلزله اعلام شد. فکر می‌کنید خطرناک‌ترین نقطه تهران هنگام زلزله کجا باشد.

علی بیت‌اللهی دبیر کارگروه ملی زلزله با بیان اینکه وقوع این زمین‌لرزه‌ها نشان دهنده زنده بودن طبیعت است و اطلاعات ارزشمندی از آن‌ها به دست می‌آید افزود، آنچه در وقوع زلزله مردم را تهدید می‌کند خانه‌هایی با ایمنی پایین است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بیت‌اللهی با بیان اینکه زلزله 4.2 ریشتری 5 دی ماه، پس لرزه زلزله 5.2 ریشتری ملارد بوده، ادامه داد پس از وقوع زمین لرزه با قدرت 5.2 ریشتر شاهد پس لرزه‌های خفیفی در این منطقه بودیم و این در حالی است که باید پس لرزه‌ای به بزرگی 4 ریشتر هم رخ می‌داد، بنابرین زلزله 4.2 ریشتری 5 دی ماه پس لرزه بوده و نشان دهنده طی روند طبیعی پس لرزه‌ها است.

دبیر کارگروه ملی زلزله اعلام کرد:

زلزله 4.2 ریشتری دقیقا رو گسل زلزله 5.2 ریشتری هفته گذشته رخ داد و کانون آن هم در شهر ملارد بود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه هیچ علامتی بر فعال شدن گسل‌های تهران مشاهده نشده، ادامه داد ناآرامی‌هایی در غرب تهران پس از زلزله‌های ملارد دیده شده، اما بدین معنی نیست که این زمین لرزه‌ها می‌توانند گسل‌های تهران را تحت تأثیر قرار دهند.

بیت اللهی به نقشه گسلی تهران اشاره کرده و می‌گوید:

55 کیلومتر مربع از شهر تهران در حریم گسل‌های اصلی قرار دارد و گسل‌های کوچک و متوسط هم از شهر تهران عبور می‌کنند اما این گسل‌ها نمی‌توانند عامل وقوع زلزله‌های بزرگ در تهران باشند.

البته گسل‌هایی هم در اطراف تهران و مثلا در فاصله 10 کیلومتری این شهر قرار دارند که اگر زلزله‌ای با بزرگی 7.5 ریشتر داشته باشند آثار آن روی تهران هم تاثیر می‌گذارد.

بیت اللهی در مورد گسل‌های تهران می‌گوید: گسل نیاوران در شمال شرق تهران به گسل شمال تهران متصل می‌شود، همچنین گسل شمال ری که متشکل از دو گسل شمال و جنوب ری از محدوده شهر تهران عبور می‌کند، شاخه‌هایی از گسل قصر فیروزه هم وارد تهران می‌شود.

گسل پردیسان هم که گسل جوان تهران است و هنوز نقشه گسلی آن به صورت کامل و دقیق تهیه نشده است.

خطرناک‌ترین نقطه تهران هنگام زلزله شمال شرق تهران است.

خطرناک‌ترین نقطه تهران هنگام زلزله، جنوب شرق تهران در نزدیکی ورامین است، زیرا گسل‌های مشاء و گسل شمال تهران در این نقطه با هم تلاقی پیدا می‌کنند و گره گسلی ایجاد کرده‌اند.

این منطقه بسیار خطرناک است چرا که فعال شدن این گسل‌ها در این منطقه می‌تواند موجب وقوع زلزله‌های بسیار خطرناک شود، قطعا زلزله‌های بسیار بزرگ در همین منطقه به وجود می‌آید.

منطقه هجدک کرمان هم در یک گره گسلی قرار گرفته و به همین علت شاهد وقوع زلزله‌های متعدد در این منطقه هستیم، اما نکته بسیار مهم این است که ممکن بود این زلزله‌ها، در یک زلزله بسیار بزرگ و خطرناک خود را نشان دهد، این زلزله‌های کوچک در این منطقه موجب تخلیه تدریجی انرژی شده و خوشبختانه شاهد زلزله بزرگتری نبودیم.

دبیر کارگروه ملی زلزله همچنین به گرمای این روزهای تهران اشاره کرده و می‌گوید: این گرما هیچ ارتباطی با فعال شدن گسل‌های تهران ندارد، در وقوع زلزله لایه‌های سنگی به ضخامت 20 کیلومتر در طول 50 کیلومتر شکسته می‌شوند و به طور قطع این شکست به نیروی بسیار زیادی نیاز دارد؛ این گرما هرگز نمی‌تواند باعث این شکست‌ها شود.

اینکه گفته شده این گرما در اثر فعال شدن گسل‌های تهران است به هیچ عنوان یک گفته علمی نیست و البته مردم در این شرایط دوست دارند تمام حوادث را به زلزله ربط دهند. اما علت گرمای زمین تغییر شرایط اقلیمی است و ارتباطی به زلزله ندارد.

 

منبع: تین‌نیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند