خط تولید ایرباس ای‌۳۳۰ از لغو مجوز فروش به ایران آسیب می‌بیند

خط تولید ایرباس ای‌۳۳۰ از لغو مجوز فروش به ایران آسیب می‌بیند

در شرایطی که ۲۸ فروند از ۱۰۰ فروند هواپیمای سفارش داده شده توسط ایران‌ایر، هواپیمای ای۳۳۰ است، لغو مجوز فروش به ایران به تولید این جت لطمه می‌زند.

تحلیلگران می‌گویند تصمیم آمریکا برای لغو مجوز صادرات جت‌های فروخته شده به ایران، پس از خروج این کشور از برجام، می‌تواند نگرانی‌های ایرباس در مورد ادامه ساخت هواپیماهای پهن‌پیکر را عمیق‌تر کند، چراکه ۲۸ هواپیما از صد فروند هواپیمای سفارش داده شده با ایران‌ایر، هواپیمای پهن پیکر ای۳۳۰نئو می‌باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیر ارشد تجارت ایرباس، اریک اسکولز، در حاشیه اجلاس شرکت‌های هواپیمایی در سیدنی، به رویترز گفت: ایرباس فورا تاثیر فروپاشی توافق ایران را در دفتر سفارشات خود، نشان نمی‌دهد چراکه این شرکت در نظر دارد از دوره زمانی داده شده به مجوزها (قبل از اجرایی شدن تحریم‌ها)، برای مطالعه وضعیت سیاسی استفاده کند.

اسکولز نگرانی‌ها در مورد افت شدید سفارش هواپیمای جت ای۳۳۰نئو را بی‌مورد دانست و پیش‌بینی کرد امسال تقاضای اروپاییان برای هواپیماهای پهن‌پیکر افزایش یابد. این درحالی است که شرکت رقیب ایرباس، بوئینگ چندین قرارداد جدید در این بخش پول‌ساز به دست آورده است.

در عین حال ناظران صنعت هوایی هم خبر دادند که این شرکت اروپایی، در سال ۲۰۱۹ همچنان نتوانسته است ۱۶ کارگاه خالی تولید هواپیمای ای۳۳۰ را پر کند و درصورتی‌که ایرباس قراردادهای جدیدی به دست نیاورد، این شرایط چشم‌انداز کاهش بیش از پیشِ تولید این نوع هواپیما را در آینده افزایش می‌دهد.

اخیرا تقاضا برای هواپیمای پهن‌پیکر به علت عرضه بیش از حد، تضعیف شده است، اما بوئینگ به پیشتازی سنتی خود در این بخش بازار ادامه داده است و سفارشات جدیدی برای مدل ۷۸۷ خود به دست آورده است، همچنین تقاضا برای هواپیماهای ۷۷۷ هم دوباره احیا شده است.

 

منبع: رویترز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند