خلبانان در هیچ‌یک از سوانح قبلی هوایی مقصر نبوده‌اند

خلبانان در هیچ‌یک از سوانح قبلی هوایی مقصر نبوده‌اند

مدیرعامل انجمن خلبانان گفت: تاکنون در هیچ‌یک از سوانح هوایی کشور، خلبانان مقصر سانحه نبوده‌اند و اگر قرار باشد در سانحه «ای‌تی‌آر»، خلبان را مقصر بدانند، از حقوق آنها حمایت می‌کنیم.

کاپیتان غلامرضا محمدی درباره حمایت انجمن خلبانان از حقوق فعالان این قشر اظهار کرد: انجمن خلبانان همواره حامی اعضای این صنف بوده و اجازه نمی‌دهد حقوق آنها در مواردی همچون سوانح هوایی پایمال شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه تاکنون در هیج سانحه هوایی مهم و اثرگذار، مقصر نهایی را خلبان آن پرواز اعلام نکرده‌اند، افزود: آخرین سانحه‌ای که رخ داد، سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ بود که بررسی این سانحه هنوز به پایان نرسیده و نتیجه نهایی اعلام نشده است با این حال نتایج ابتدایی حاکی است که نقص فنی عامل سقوط بود و خلبان نقشی در سانحه نداشت.

مدیرعامل انجمن خلبانان ایران تاکید کرد: اگر قرار باشد در سانحه‌ای هوایی، خلبان را به عنوان مقصر اعلام کنند، این انجمن حتما از حق و حقوق آنها حمایت خواهد کرد. به خصوص که اکثر خلبانان ایرانی جزء بهترین خلبانان دنیا محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: خلبانان ایرانی در دنیا شناخته شده هستند. مرحوم کاپیتان عزت‌الله فولاد خلبان هواپیمای «ای تی آر» تهران یاسوج نیز سوابق درخشانی در طول دوران فعالیت پروازی خود داشته است.

محمدی با اشاره به مشکلات صنفی جامعه خلبانان اظهار داشت: علی رغم آنکه خلبانان ایرانی در بالاترین سطح قرار دارند اما در مقایسه با ایرلاین‌ها و خلبانان هم سطح یا حتی پایین‌تر خود، حقوق و دستمزد کمتری دریافت می‌کنند.

وی درباره مشکلات استخدامی خلبانان آموزش‌دیده و دوره دیده تصریح کرد: باید در میان ایرلاین‌های مسافری و سایر بخش‌هایی که در صنعت هوانوردی نیاز به خلبان دارند، نیازسنجی شود درحال حاضر در برخی بخش‌ها با ترافیک استخدام روبه رو هستیم و در بخشی دیگر با کمبود خلبان مواجهیم.

این فعال صنفی صنعت هوانوردی یادآور شد: سن بازنشستگی خلبانان در تمام دنیا ۶۵ سالگی است که در ایران نیز همین سن اعمال می‌شود.

سازمان هواپیمایی کشوری در این خصوص سخت‌گیری کامل دارد و حتی یک روز بعد از بازنشستگی هم اجازه پرواز به خلبانان داده نمی‌شود. مرحوم کاپیتان فولاد، خلبان «ای تی آر» سانحه دیده نیز علی رغم آنچه در فضای مجازی گفته شده بود، هنوز بازنشسته نشده بود.

وی ادامه داد: بهترین نیروهای شرکت‌های هواپیمایی، خلبانانی هستند که در چند سال پایانی فعالیت خود قرار دارند چرا که با تجربه بالایی آماده خدمت‌رسانی به مسافران هستند اما اینکه آیا بهتر نبود از کاپیتان فولاد در بخش تدریس و آموزش خلبانی استفاده می‌شد.

کاپیتان غلامرضا محمدی افزود: من معتقدم با توجه به تجربه خلبانان قدیمی بهتر است این اقدامات در سال‌های پس از بازنشستگی انجام شود. امروزه در برخی کشورها سن بازنشستگی خلبانان را افزایش داده‌اند تا از تجربه آنها در بخش عملیات پروازی بهره ببرند.

 

منبع:

 

 

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند