کد خبر: 157171

خلف وعده ایران‌خودرو در رعایت نرخ سود توافق شده با بانک مرکزی

مسئولان بانک مرکزی اوایل امسال از توافق با خودروسازان برای رعایت نرخ سودهای متناسب با شبکه بانکی خبر داده بودند، اما اکنون نرخ سود مشارکت ایران‌خودرو در طرح پیش فروش شهریور ماه ۶ درصد بالاتر از رقم تعیین شده است.

خلف وعده ایران‌خودرو در رعایت نرخ سود توافق شده با بانک مرکزی
سرویس بانک و بیمه -

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی هفته گذشته اعمال نرخ سودهای بالا در طرح‌های پیش فروش محصولات خودروسازان را یکی از موانع اجرای نرخ سودهای مصوب شورای پول و اعتبار در شبکه بانکی عنوان کرد. وی به خبرنگاران گفت که برای رعایت نرخ سود ۱۵ درصدی در شبکه بانکی، با خودروسازان توافق شده تا نرخ پیش‌فروش محصولات خود را حداکثر ۱۸ درصد و نرخ سود انصراف از مشارکت را ۱۵ درصد تعیین کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، با این حال نگاهی به نرخ‌های اعلامی شرکت ایران‌خودرو به عنوان بزرگترین خودروساز کشور نشان می‌دهد این نرخ‌ها در طرح پیش‌فروش شهریور ماه این شرکت لحاظ نشده و با اعلام نرخ سود ۲۴ درصدی، ۶ درصد بالاتر از حد توافق شده عمل کرده؛ این نرخ برای انصراف از مشارکت ۲۱ درصد اعلام شده است.

توافق با خودروسازان مربوط به ماه‌های مرداد و شهریور نبوده و از اوایل امسال اتخاذ شده است.

اکبر کمیجانی قائم‌مقام بانک مرکزی اوایل تیرماه امسال با انتقاد از اختصاص نرخ سودهای ۲۴ تا ۲۵ درصدی خودروسازان برای برخی مدل‌های خودرو گفت: خودروسازان با وجود حمایت‌های کلان اقتصادی و دریافت تسهیلات از نظام بانکی و مستثنی شدن از برخی مصوبات شورای پول و اعتبار، برای جمع آوری نقدینگی به بازار مراجعه و نرخ‌های بالا پیشنهاد کردند. وی در همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی از ابلاغ بخشنامه جدید به خودروسازان خبر داد و گفت: به دنبال درخواست خودروسازان برای مستثنی شدن از برخی طرح‌های کلان تسهیلات بانکی و دریافت تسهیلات بیشتر، شورای پول و اعتبار برای آنها شروطی تعیین کرد.

به گفته کمیجانی، بر اساس این تصمیم و برای مستثنی شدن خودروسازان از محدودیت‌های مربوط به دریافت تسهیلات کلان بانکی، مقرر شد سود پرداختی خودروسازان برای پیش فروش محصولات خود نباید بیشتر از سه درصد نرخ سود سپرده‌های یکساله نظام بانکی باشد و نرخ سود انصراف هم باید به اندازه نرخ سود سپرده یکساله و حتی کمتر از آن باشد. وی افزود: اگر خودروسازان به تعهد خود پایبند نباشند، استثناهایی که برای آنها در نظام بانکی وضع شده، برداشته می‌شود.

هرچند ایران‌خودرو به توافق یاد شده پایبند نبوده اما نگاهی به تارنمای فروش محصولات سایپا نشان می‌دهد که این خودروساز، نرخ‌های اعلامی بانک مرکزی را رعایت کرده است.

سایپا و ایران‌خودرو دو بدهکار بزرگ نظام بانکی کشور به شمار می‌روند که میزان بدهی آنها از سقف مجاز تعیین شده نیز فراتر رفته است و به همین دلیل تیر ماه پارسال شورای پول و اعتبار این دو شرکت را ملزم به فروش بخشی از دارایی خود کرد تا بتوانند سقف تسهیلات استفاده شده خود را از سیستم بانکی حفظ کنند.

در آن زمان و در جریان طرح درخواست وزارت صنعت،معدن و تجارت مبنی بر تمدید مستثنی شدن ایران‌خودرو و سایپا از محدودیت‌های «ذینفع واحد» شورای پول و اعتبار، با حفظ سقف تسهیلات استفاده شده و تعهدات فعلی این دو شرکت نزد بانک‌ها موافقت شد.

بر اساس آیین‌نامه‌های بانک مرکزی، منظور از ذینفع واحد دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی است که به واسطه هر یک از روابط مالکیتی، مدیریتی و مالی در معرض ریسک مشترک قرار گیرند و به گونه‌ای که مشکلات یکی از آن‌ها بتواند به دیگری تسری کرده و منجر به بازپرداخت نکردن یا ایفای به موقع تسهیلات یا تعهدات آنها شود.
شورای پول و اعتبار همچنین مقرر کرده است: شرکت‌های یاد شده ظرف مدت یک ماه نسبت به ارایه برنامه زمان بندی اصلاح ساختار مالی خود به بانک مرکزی اقدام کنند.

این شرکت‌ها ملزم شده بودند در مدت ۶ ماه نسبت به فروش بخشی از دارایی‌های خود اقدام و گزارش آن را به بانک مرکزی ارایه کنند که در خصوص ایران‌خودرو باید به طور مشخص سهام بانک پارسیان را واگذار می‌کرد که پیگیری از بانک مرکزی نشان می‌دهد که این کار اجرایی نشده است.

خلف وعده خودروسازان از توافق با نظام بانکی در حالی است که در دولت یازدهم با توجه به نقش صنعت خودرو در به حرکت درآوردن صنایع خرد وابسته بویژه قطعه سازان، اعطای تسهیلات به خودروسازان و سازندگان ماشین‌آلات کشاورزی مورد توجه سیاستگذاران پولی قرار گرفت که از محل منابع بانک مرکزی تامین شد.

از این رو، ۲۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای بیش از ۱۲۹ هزار و ۹۰۰ دستگاه خودرو و سه هزار دستگاه ماشین‌آلات کشاورزی با بانک‌های عامل امضا که تا نیمه مردادماه ۱۳۹۵ (پایان اجرای طرح) برای خرید اسناد تجاری ۱۲۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو، ۲۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار پایدار ایجاد شد.

در این طرح خودروسازان توانستند محصولات مانده در انبارهای خود را به مردم بفروشند اما با این حال هنوز هم مشکلات مالی آنها به قوت خود باقی است و درخواست تسهیلات بیشتر از نظام بانکی را دارند در حالی که با دور زدن نرخ‌های اعلامی شورای پول و اعتبار، ضربه بزرگی را به نظام بانکی می‌زنند.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.