دبیر انجمن خودروسازان:

خودروسازها، خودرو را گران نکرده‌اند

خودروسازها، خودرو را گران نکرده‌اند

احمد نعمت‌بخش گفت:افزایش نرخ فروش خودرو تنها در بازار رخ داده و خودروسازها هیچگونه افزایش قیمتی را مصوب نکرده‌اند و گاهی نیز خودروهای خود را بر اساس مصوبه وزارت صمت با زیان نیز فروخته‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان دراین باره گفت: طبق اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار سال گذشته خودروسازان ۷ تا ۸ میلیارد تومان زیان کرده‌اند. در ۶ ماهه اول امسال هر خودروساز ۵ هزار میلیارد تومان زیان کرد، به طور مثال سایپا پراید را ۳۷ میلیون تومان می‌فروشد در حالی که قیمت تمام شده آن ۳۹ میلیون تومان است. همچنین باید برای آن ارزش افزوده ۹ درصدی نیز بپردازد و سودی نیز برای شرکت در نظر بگیرد که هم‌اکنون این خودرو را با زیان می‌فروشند.

وی افزود: قیمت‌ خودرو در بازار افزایش یافته ولی نرخ کارخانه هیچ تغییر نکرده که دلیل آن نیز هزینه‌های سرگردان در بازار است. هم اکنون بیش از ۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی در جامعه وجود دارد.

نعمت‌بخش با بیان اینکه وزارت صمت برای کوتاهی دست دلالان صنعت خودرو، ضوابطی را برای کاهش قیمت خودرو مشخص کرده است، افزود: به طور مثال ثبت‌نام و خرید خودرو از هر خودروسازی‌ منوط به ارائه کدملی است و فرد نباید ۱۸ ماه هیچ ثبت‌نام خودرویی انجام داده باشد.

وی ادامه داد: تنها راه حل کاهش قیمت خودرو، فروش خودرو در بازارهاست. در صورتی که خودروسازان محصولاتشان را در حاشیه بازار بفروشند، دیگر دلال‌ها و سرمایه‌گذاران کاذب طمع ثبت‌نام چندین هزار خودرو آن هم در سامانه شرکت‌های خودروسازی را نمی‌کنند.

دبیر انجمن خودروسازان افزود: اگر مانند دهه ۷۰ خودرو‌ها در حاشیه بازار فروش برسد تقاضای کاذب خودرو کاهش یافته و قطعاً قیمت در حاشیه بازار نزولی می‌شود. حتی پیشنهاد داده‌ایم اگر در این رویه سودی به حسابمان واریز شود آن را به حساب سازمان حسابرسی واریز کنیم، اما کسی این پیشنهاد را قبول نکرد.

نعمت‌بخش گفت: فروش خودروها در بازار آزاد برمبنای نرخی است که دربهمن سال گذشته توسط وزارت صمت به خودروسازان اعلام شد و هیچ تغییر در این مصوبه رخ نداده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند