خودرویی که با هوا نیرودهی می‌شود

شرکت «پژو» برنامه‌هاي خود را براي فروش نخستين خودرويي که با باد نيرودهي مي‌شود، اعلام کرد.     اين وسيله‌ نقليه که مبتني بر «پژو 208» است، موتور معمولي را با سيستم راديکال جديدي ترکيب مي‌کند که با هواي فشرده کار مي‌کند.   پژو مدعي است اين خودرو مي‌تواند صورت‌حساب‌هاي بنزين را تا 80 درصد

شرکت «پژو» برنامه‌هاي خود را براي فروش نخستين خودرويي که با باد نيرودهي مي‌شود، اعلام کرد.

 

  اين وسيله‌ نقليه که مبتني بر «پژو 208» است، موتور معمولي را با سيستم راديکال جديدي ترکيب مي‌کند که با هواي فشرده کار مي‌کند.

 

پژو مدعي است اين خودرو مي‌تواند صورت‌حساب‌هاي بنزين را تا 80 درصد کاهش دهد.

 

سيستم ابداعي با استفاده از موتور احتراق دروني معمولي، هيدروليک‌هاي ويژه و گيرباکس سازگارشده با سيلندرهاي هواي فشرده‌ کار مي‌کند و اين موضوع خودرو را قادر به عملکرد با بنزين، آب يا ترکيبي از هر دو مي‌کند.

 

سامانه مزبور فقط براي استفاده شهري طراحي شده و تا سال 2020 مي‌تواند به متوسط مصرف يک گالن بنزين در هر 188.3 کيلومتر برسد. همچنين، سيستم هواي فشرده آن مي‌تواند از تمامي انرژي از دست‌رفته به هنگام کندشدن و ترمز، دوباره استفاده کند. موتور و يک پمپ نيز در محفظه موتور هستند و توسط تانک هواي فشرده موجود در زير خودرو تغذيه مي‌شوند.

 

خودروي «هواي هيبريدي» (Hybrid Air) نخستين سامانه‌اي است که بنزين را با هواي فشرده ترکيب مي‌کند و موفقيتي بزرگ در عرصه اتومبيل‌هاي هيبريدي به شمار مي‌آيد که در آن، ديگر به باتري‌هاي گران‌قيمت نيازي نيست.

 

فناوري Hybrid Air هزار پوند ارزان‌تر از مدل‌هاي هيبريدي کنوني است و براي بيش از دو سال، 100 دانشمند و مهندس نخبه روي آن مطالعه کرده‌اند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند