کروز با داخلی‌سازی انواع ECU نیاز خودروسازان را برآورده کرده است

کروز با داخلی‌سازی انواع ECU نیاز خودروسازان را برآورده کرده است

شرکت صنایع تولیدی کروز به عنوان پیشتاز در تولید قطعات الکترونیکی از آغاز تامین سامانه مدیریت موتور، از حدود ۱۲ سال پیش با تامین ECU با پردازنده ۱۶ بیتی، نیازهای خودروسازان را برآورده کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، کروز با داخلی‌سازی انواع ECU نیاز خودروسازان را برآورده کرده است.

۱٫ EMS به مجموعه‌ای از قطعات اطلاق می‌شود که از سال‌ها پیش در خودروهای با موتور احتراق داخلی به عنوان جایگزین سیستم کاربراتوری مورد استفاده قرار گرفته است.

۲٫ ECU یک برد الکترونیکی است که با استفاده از میکروپروسسور مخصوص (دربردارنده لایه‌های مختلف نرم‌افزاری) و مدارات ورودی و خروجی متعدد، امکان دریافت، تحلیل ورودی‌ها و همچنین ارسال فرمان‌های لازم براساس شرایط تنظیم شده (کالیبراسیون) را دارا است.

۳٫ از منظر قدرت پردازش میکروپروسسور استفاده شده در ECU می‌توان آن را به سه دسته ECU با میکروپروسسور ۸ بیتی، ECU با میکروپروسسور ۱۶ بیتی و ECU با میکروپروسسور ۳۲ بیتی طبقه‌بندی کرد.

۴٫ شرکت صنایع تولیدی کروز به عنوان پیشتاز در تولید قطعات الکترونیکی از حدود ۱۲ سال پیش با تامین ECU با پردازنده ۱۶ بیتی نیازهای خودروسازان را برآورده کرده است

۵٫ با ارتقاء آپشن‌ها و اضافه شدن ویژگی‌های مختلف از قبیل کروز کنترل، ESC، سطوح آلایندگی بالا، استفاده از گیربکس اتوماتیک و … نسل ECU -32 بیتی را نیز از چند سال پیش طراحی کرده است.

۶٫ انواع ECU های ۱۶ بیتی و ۳۲ بیتی در شرکت کروز به صورت صددرصد داخلی‌سازی شده است.

وقتی خودروهای کاربراتوری جای خود را به خودروهای انژکتوری دادند، استفاده از قطعات الکترونیکی و الکترومکانیکی متعددی در سیستم کنترل موتور آغاز شد. یکی از این قطعات الکترونیکی ECU است که نقش اصلی را در سیستم مذکور بر عهده دارد. ECU مخفف Engine Control Unit ، واحد کنترل الکترونیکی موتور و مغز مدیریت این سیستم است.

سامانه مدیریت موتور (Engine Management System) یا به اختصار EMS، به مجموعه‌ای از قطعات اطلاق می‌شود که از سال‌ها پیش در خودروهای با موتور احتراق داخلی به عنوان جایگزین سیستم کاربراتوری مورد استفاده قرار گرفته است. در اصل این سامانه با استفاده از حسگرهای متعدد، اطلاعات مربوط به شرایط عملکردی را برای تصمیم‌گیری مناسب به منظور بهینه‌سازی مصرف سوخت، کاهش آلایندگی، بهینه‌سازی توان و گشتاور و همچنین ارتقا حس رانندگی در اختیار واحد کنترل الکترونیکی موتور یا ECU قرار می‌دهد تا این قطعه حیاتی با در نظر گرفتن شرایط متعدد محیطی، نیاز راننده و همچنین بر اساس استراتژی‌های کنترلی پیچیده و با استفاده از عمل‌گرهای متعدد امکان دست‌یابی به اهداف مورد نظر را فراهم آورد.

در اصل قطعه ی ECU به عنوان قلب تپنده سامانه مدیریت موتور یک برد الکترونیکی است که با استفاده از میکروپروسسور مخصوص (دربردارنده لایه‌های مختلف نرم افزاری) و مدارات ورودی و خروجی متعدد، امکان دریافت، تحلیل ورودی‌ها و همچنین ارسال فرمان‌های لازم براساس شرایط تنظیم شده (کالیبراسیون) را دارا است.

از منظر قدرت پردازش میکروپروسسور استفاده شده در ECU، می‌توان آن را به سه دسته ECU با میکروپروسسور ۸ بیتی، ECU با میکروپروسسور ۱۶ بیتی و ECU با میکروپروسسور ۳۲ بیتی طبقه‌بندی کرد.

نخستین ECU های مورد استفاده در خودروها از میکروپروسسورهای ساده‌تر استفاده می‌شد که با افزایش نیاز به محاسبات بدون وقفه، افزایش متغیر‌ها، ورودی‌ها و همچنین بالا رفتن سطح استانداردها و نیاز خودروسازان و عموم مصرف‌کننده‌ها، نیاز به استفاده از ECU‌های پیشرفته‌تر بیش از پیش احساس می‌شد.

شرکت صنایع تولیدی کروز به عنوان پیشتاز در تولید قطعات الکترونیکی از آغاز تامین سامانه مدیریت موتور، از حدود ۱۲ سال پیش با تامین ECU با پردازنده ۱۶ بیتی، نیازهای خودروسازان را برآورده کرده و همزمان با ارتقاء آپشن‌ها و اضافه شدن ویژگی‌های مختلف از قبیل کروز کنترل، ESC، سطوح آلایندگی بالا، استفاده از گیربکس اتوماتیک و … طراحی نسل ECU 32 بیتی را نیز از چند سال پیش آغاز کرده و اکنون آماده تولید انبوه شده است که به زودی طی مراسمی از آن رونمایی خواهد شد.

انواع ECU های ۱۶ و ۳۲ بیتی در شرکت کروز به صورت صد در صد داخلی‌سازی شده است که شامل طراحی و صحه‌گذاری سخت‌افزار و نرم افزار، آزمون‌های متفاوت، کالیبراسیون سطح موتور و خودرو، تولید و آزمون نهایی است. همچنین با توجه به دانش موجود و برحسب درخواست خودروساز امکان اضافه کردن توابع جدید از قبیل خودروهای دوگانه‌سوز و آپشن‌های جدید از قبیل توربوشارژ و … به صورت کامل امکان‌پذیر است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند