کروز قطعات های‌تک الکترونیکی را داخلی‌سازی کرد

کروز قطعات های‌تک الکترونیکی را داخلی‌سازی کرد

مدیرعامل شرکت صنایع تولیدی کروز با اشاره به دستاوردهای کروز در ساخت قطعات های‌تک اظهار کرد: کروز در داخلی‌سازی قطعات متفاوت به ویژه الکترونیک خودرو عملکرد قابل توجهی داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قطعه‌سازان به دلیل عدم همکاری شرکای خارجی و واردات قطعات به فکر چاره افتادند و تنها راه گذر از این شرایط سخت سلطه بر صنعت خودرو را داخلی‌سازی قطعات های‌تک دانستند؛ در همین راستا مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و قطعه‌سازان کوچک و بزرگ با همکاری یکدیگر میزهای تخصصی تعمیق ساخت داخل را برگزار کردند تا قطعات های‌تک (High Tech) که روزی انتظار نمی‌رفت در کشور تولید شوند، هدف اصلی داخلی‌سازی قرار گیرند. شرکت صنایع تولیدی کروز نیز به عنوان پیشتاز در امر داخلی‌سازی قطعات های‌تک (High Tech)، این تحریم‌ها را برای خود به یک فرصت تبدیل کرده و در این زمینه نتایج چشمگیری به دست آورده است.

  1. با شروع تحریم‌ها قطعه‌سازان به دلیل عدم همکاری شرکای خارجی به فکر چاره افتادند و تنها راه گذر از این شرایط سخت را داخلی‌سازی قطعات های‌تک (High Tech) دانستند.
  2. زمینه و انگیزه داخلی‌سازی قطعات های تک (High Tech) مانند ECU، کنترلر ایربگ(ACU)، جلو آمپر، مولتی‌مدیا، پنل‌های نمایش دهنده اطلاعات، کنترل بدنه و… به دلیل تحریم‌ها و عدم تامین آن، برای کروز ایجاد شد و به تولید انبوه رسید.
  3. اولین پتانسیل برای تولید قطعات های‌شی و عملی در کروز پس از مدتی می‌توانند نیروی کار ثابت این بنگاه اقتصادی شوند.
  4. سرمایه‌گذاری برای تولید قطعات های‌تک (High Tech) به بیش از 30میلیون یورو برای تجهیز آزمایشگاه های پیشرفته، نیروی متخصص و… هزینه نیاز دارد و زمانی که بازار عرضه 2 میلیون خودرو داشته باشد، این امر سرمایه‌گذاری را توجیه می‌کند؛ بنابراین سیاست‌گذاران باید روی این مسئله توجه بیشتری داشته باشند و عملا برای تولید این قطعات در تیراژ پایین توجیه اقتصادی وجود ندارد.
  5. خودروسازان در استفاده از قطعات تولید داخل کم لطفی می‌کنند و به جای به‌کارگیری از قطعاتی که در کشور با کیفیت بالاتر بومی‌سازی شده‌اند، از قطعات مشابه وارداتی آنها استفاده و هزینه‌های آن را به صورت نقدی و ارزی پرداخت می‌کنند؛ اما اکنون اگر بخواهند همچون سابق به صورت مدت‌دار پرداخت‌های خود را به قطعه‌سازان انجام دهند، برای تولیدکننده به‌صرفه نخواهد بود.
  6. نادر سخا با ابراز خرسندی از پیشرفت داخلی‌سازی قطعات های‌تک از خودروسازان درخواست کرد که با اتمام تحریم‌ها دوباره استفاده از قطعات وارداتی رونق پیدا نکند و اکنون که قطع همکاری با شرکای خارجی سبب بومی‌سازی قطعات توسط قطعه‌سازان درون مرزی شده است، حمایت از آنان به فراموشی سپرده نشود.

یکی از چالش‌های اصلی این روزهای صنعت خودرو، مشکلات ناشی از تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی است که به دلیل وابستگی صنعت خودرو به واردات قطعات و ارز دولتی، تولید را با شوک مواجه کرد و سبب انباشت خودروها در کف کارخانه‌ها شد.

در قدم اول قطعه‌سازان به دلیل عدم همکاری شرکای خارجی و واردات قطعات به فکر چاره افتادند و تنها راه گذر از این شرایط سخت سلطه بر صنعت خودرو را داخلی‌سازی قطعات های‌تک دانستند؛ در همین راستا مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و قطعه‌سازان کوچک و بزرگ با همکاری یکدیگر میزهای تخصصی تعمیق ساخت داخل را برگزار کردند تا قطعات های‌تک (High Tech) که روزی انتظار نمی‌رفت در کشور تولید شوند، هدف اصلی داخلی‌سازی قرار گیرند. شرکت صنایع تولیدی کروز نیز به عنوان پیشتاز در امر داخلی‌سازی قطعات های‌تک (High Tech)، این تحریم‌ها را برای خود به یک فرصت تبدیل کرده و در این زمینه نتایج چشمگیری به دست آورده است.

نادر سخا، مدیرعامل شرکت صنایع تولیدی کروز در خصوص فرآیند قطعات های‌تک گفت: بعضی قطعات با فناوری پایین (low Tech)  هستند که به دانش زیادی نیاز ندارند مانند قطعات ساده فلزی و…، بخش دوم قطعات مربوط به فناوری متوسط (Medium Tech) و دسته سوم قطعات با فناوری بالا (High Tech) بوده که نیازمند تکنولوژی و دانش فنی و ساخت آنها در ایران بسیار هزینه بر است. بیشتر قطعات مورد استفاده در بخش الکترونیک خودرو های‌تک (High Tech)  محسوب می‌شوند؛ چرا که هر کدام دارای یک پردازنده هستند که بر روی آنها یک نرم‌افزار پیاده می‌شود و توانایی لازم برای کار کردن در سیستم‌های پیچیده را دارند.

وی با اشاره به دستاوردهای کروز در ساخت قطعات های‌تک (High Tech) اظهار کرد: کروز در داخلی‌سازی قطعات متفاوت به ویژه الکترونیک خودرو عملکرد قابل توجهی داشته است. همه کنترلرهای موجود در خودرو بر خلاف گذشته که مکانیکی بودند، تبدیل به الکترونیکی شدند، مانند ECU، کنترلر ایربگ (ACU)، جلو آمپر، مولتی مدیا، پنل‌های نمایش دهنده اطلاعات، کنترل بدنه و… که با توجه به شرایطی که تحریم‌ها برای ما به وجود آورد، زمینه و انگیزه داخلی‌سازی این قطعات ایجاد شد و به تولید انبوه رسید.

مدیرعامل کروز در خصوص عملکرد یونیت کنترل بدنه توضیح داد: همه سنسورها، کلیدهای بدنه، فلاشر، چراغ ها، آبپاش و…. به یک برد الکترونیکی متصل می‌شوند و از طریق آن کنترل بدنه انجام می شود؛ این عملکرد سبب کاهش حجم سیم‌کشی و ایمنی بالاتر می‌شود.

سخا با اشاره به خودروهای استفاده کننده از قطعات های‌تک (High Tech) ساخت کروز تصریح کرد: کروز تامین کننده اصلی نیازهای قطعات های‌تک (High Tech) صنعت خودروسازی داخلی و حتی بین المللی است.

این فعال صنعتی در مورد زمان شروع داخلی‌سازی قطعات های‌تک (High Tech) توسط کروز گفت: این قطعات در قبل از شرکت‌های خارجی مانند کونتیننتال وارد می‌شد ولی از سال 90 کروز شروع به طراحی، راه اندازی و داخلی‌سازی آنها کرد و در حال حاضر بیشتر خودروهای داخلی از قطعات های‌تک (High Tech) الکترونیکی تولیدی کروز استفاده می‌کنند.

سخا با اشاره به پتانسیل‌های موجود برای تولید قطعات های‌تک (High Tech) بیان کرد: اولین پتانسیل می‌توان به نیروی متخصص اشاره کرد و داخلی‌سازی این قطعات سبب به کارگیری نیروهای بومی، ورود دانش فنی به کشور و تحقق توسعه می‌شود.

وی با اشاره به همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ برای ساخت قطعات های‌تک (High Tech) با کروز اظهار کرد: هیچ شرکت تولیدکننده قطعه دانش فنی خود را به اطلاع دیگر شرکت‌ها نمی‌رساند چون از این طریق کسب درآمد دارد. به همین خاطر دانش فنی را باید به دست آورد و کروز در این سالها از دانش و تخصص مهندسین، دانشجویان نخبه دانشگاه‌های معتبر داخلی برای حل مسائل بنیادی در ساخت این قطعات استفاده کرده است. همچنین این دانشجویان و نخبگان با آشنایی از روند کار و گذراندن دوره‌های آموزشی و عملی در کروز پس از مدتی می‌توانند نیروی کار ثابت این بنگاه اقتصادی شوند.

سخا با تاکید بر مهم بودن تیراژ برای تولید قطعات های‌تک (High Tech) گفت: مشکلات پیش آمده پس از تحریم در بحث خودکفایی قطعات یا فرآیندهای معمولی تولید مثل پرس‌کاری، ماشین کاری و… نبوده و آن چه صنعت قطعه‌سازی را دچار مشکل کرده، ناتوانی در تولید قطعات های‌تک (High Tech) و قطعات الکترونیکی پیچیده بود. البته برای تولید قطعات های‌‌تک (High Tech) به بیش از 30 میلیون یورو سرمایه‌گذاری برای تجهیز آزمایشگاه‌های پیشرفته، نیروی متخصص و… نیاز می باشد و زمانی که بازار نیاز عرضه 2 میلیون خودرو داشته باشد، این امر سرمایه‌گذاری را توجیه می‌کند؛ بنابراین سیاست‌گذاران باید روی این مسئله توجه بیشتری داشته باشند چرا که عملا برای تولید این قطعات در تیراژ پایین توجیه اقتصادی وجود ندارد.

وی افزود: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در جنگ اقتصادی کنونی اگر ملت ایران، فعالان اقتصادی و اندیشمندان کشور بتوانند با تکیه بر توان داخلی تحریم‌ها را ب‌ اثر کنند، عامل تحریم کننده نیز از ادامه تحریم‌ها دست خواهد برداشت، چرا که متضرر خواهد شد.

سخا با ابراز خرسندی از پیشرفت داخلی‌سازی  قطعات های‌تک (High Tech) از خودروسازان درخواست کرد که با اتمام تحریم‌ها دوباره استفاده از قطعات وارداتی رونق پیدا نکند و اکنون که قطع همکاری با شرکای خارجی سبب بومی‌سازی قطعات توسط قطعه‌سازان درون مرزی شده است، حمایت از آنان به فراموشی سپرده نشود.

مدیرعامل کروز با اشاره به مهم بودن کیفیت قطعه در کنار داخلی‌سازی شدن آن گفت: در زمینه خودرو باید قطعاتی را به مشتری تحویل دهیم که حدود 20 سال روی خودرو کار کند و در این امر گارانتی لازم به مشتری ارائه شود، خوشبختانه کروز در همه زمان کیفیت را اساس کار خود قرار داده و قطعات تولید شده ضمانت لازم را دارند.

وی در خصوص زمان لازم برای داخلی‌سازی یک قطعه بیان کرد: برای ساخت هر محصول از طراحی تا ساخت از نظر پیچیدگی آن 6 ماه تا 3 سال زمان لازم دارد. برای مثال ای‌سی‌یو به عنوان یک محصول پیچیده بر گرفته از علم الکترونیک، مکانیک، شیمی و مواد است. استراتژی کنترل ECU مهمترین نقش برای کنترل موتور، احتراق مواد شیمیایی در آن و همچنین خروجی گشتاور و دور موتور است که معقوله بسیار پیچیده تلقی می‌شود و کروز توانسته آن را در 4 نسل داخلی‌سازی کند.

وی در مورد برنامه‌های آینده کروز در داخلی‌سازی قطعات خودرو گفت: دنیا در پیشبرد تکنولوژی به سرعت در حال حرکت است و کروز نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از قطعاتی که در کروز در مرحله مطالعات اولیه می‌باشد، رادار در خودرو است. راننده زمانی که از کروز کنترل استفاده و روی سرعت خاص تنظیم می‌کند، اگر مانعی پیش روی وی باشد باید خود اقدام به ترمز کند تا از سرعت کاسته شود و در غیر این صورت احتمال تصادف وجود دارد، راه حل دیگر استفاده از رادار است که این مانع را تشخیص و نسبت به کاهش سرعت خودرو فرمان لازم را صادر کند.

وی افزود: از دیگر سیستم‌های پردازنده تولیدی کروز که آماده عرضه به بازار است، می‌توان به آنتی‌ترپ یا سامانه ایمنی ضد مانع اشاره کرد که جدیدترین تکنولوژی در دنیا محسوب می‌شود و از خطرات ناشی از به دام افتادن اعضای بدن هنگام بالا رفتن شیشه‌های خودرو جلوگیری می‌کند. کروز این سیستم را با کمترین هزینه داخلی‌سازی کرده و چنانچه شیشه هنگام بالارفتن با مانعی برخورد کند، متوقف شده و سپس در جهت عکس حرکت می‌کند.

وي در پايان ضمن تاكيد بر حمايت دولت و اركان تصميم‌گير جامعه براي تحقق برنامه‌هاي داخلي‌سازي قطعات های‌تک (High Tech)  گفت: فراموش کردن نقش بالای قطعه‌سازان در تولید خودرو به‌عنوان محصول نهایی می‌تواند زیان‌بار باشد و به همین دلیل حمایت و پشتیبانی مالی و معنوی دولت و سه قوه از قطعه‌سازان باید صورت گیرد تا با کمک آنان خودروسازان سرپا نگه‌داشته شوند و بتوانيم با داخلی‌سازی قطعات مورد نیاز، خودروهاي جديد را مطابق با تكنولوژي روز توليد كنيم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند