کد خبر: 231689

دارایی صندوق‌های ثروت ملی جهان به ۷.۴۵ تریلیون دلار رسید

تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد که بهبود بازار سهام منجر به رشد ۱۳ درصدی صندوق‌های ثروت ملی در سراسر جهان و رسیدن آن به رکورد ۷.۴۵ تریلیون دلار شده است.

سرویس اقتصاد جهان -

دارایی صندوق‌های ثروت ملی در ماه گذشته میلادی یعنی مارس در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۱۳ درصد رشد به ۷ تریلیون و ۴۵۰ میلیارد دلار رسید که علت اصلی آن عملکرد قوی در حوزه بازارهای سهام در سطح جهانی نسبت داده می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، همچنین دارایی صندوق‌های ثروت ملی در سال ۲۰۱۶ میلادی به دلیل پایین بودن نرخ‌های بهره، کاهش قیمت نفت و نوسان بازارهای بورس با رشد آهسته‌ای روبرو بود؛ اما ارزش سهام‌های جهانی در سال گذشته میلادی که با رشد تقریبا ۲۰ درصدی روبرو شد، رونق و افزایش دارایی صندوق‌های ثروت ملی را به دنبال داشت.

بر همین اساس، دارایی ۱۰ صندوق ثروت ملی بزرگ جهان از بخش سهام در حدود ۷۴ درصد از دارایی‌های این صندوق‌ها را در جهان با رقم ۵ تریلیون و ۴۹۰ میلیارد دلار به خود اختصاص می‌دهد.

آمارها نشان می‌دهد که در یکسال اخیر ۷۱ درصد از صندوق‌های ثروت ملی در مقایسه با سال قبل از آن ۵۱ درصد رشد داشته‌اند که می‌توان از جمله دلایل این رشد را در بهبود قیمت نفت عنوان کرد و بطور کل ۵۱ درصد از سرمایه این صندوق‌ها از طریق درآمدهای مرتبط با اخذ مالیات از شرکت‌های نفتی یا فروش نفت تشکیل می‌شود.

بر پایه این گزارش، صندوق ثروت ملی نروژ با دارایی ۱.۰۶ تریلیون دلار همچنان در رتبه نخست قرار دارد.

 

منبع: ایبنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.87)
1324.0
11.5
مثقال طلا (%0.07)
733500
500
سکه امامی (%2.82)
1770000
50000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.07)
6805
5
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.