دارایی صندوق‌های ثروت ملی رکورد زد

میزان دارایی صندوق‌های ثروت ملی در ماه دسامبر ۲۰۱۷ (اذر- دی۹۶) با ۱۳ درصد افزایش به ۷.۴۵ تریلیون دلار افزایش یافت و یک رکورد جدید به ثبت رساند.

دارایی صندوق‌های ثروت ملی رکورد زد

تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد که دارایی صندوق‌های ثروت ملی کشورها در ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۱۳ درصد افزایش به ۷.۴۵ تریلیون دلار جهش زده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، البته عملکرد قابل توجه در بازار سهام به رشد دارایی صندوق‌های ثروت ملی کمک کرده است؛ افزایش دارایی این صندوق‌ها در دو سال قبل به علت نرخ پایین بهره، قیمت پایین نفت و نوسان موجود در بازارهای سهام با کندی پیش می‌رفت.

همچنین در سال گذشته میلادی بازارهای سهام در جهان در حدود ۲۰ درصد افزایش سودهی داشتند که دارایی این صندوق‌ها را تقویت کرد.

دارایی ۱۰ صندوق ثروت ملی بزرگ جهان روی هم رفته رقم ۵.۴۹ تریلیون دلار یا معادل ۷۴ درصد از مجموع دارایی‌های صندوق ثروت‌های ملی را در جهان به خود اختصاص می‌دهد.

طی ۱۲ ماه گذشته میزان دارایی ۷۱ درصد از صندوق‌های ثروت ملی در مقایسه با یکسال قبل آن افزایش یافته است و درآمدهای ناشی از صنعت نفت در مجموع، ۵۱ درصد از سرمایه این صندوق‌ها را تشکیل می‌دهد؛ افزایش قیمت نفت در ۱۲ ماه اخیر به پر شدن ثروت در صندوق‌های ملی کشورها کمک کرده است.

درحال حاضر «صندوق بازنشستگی دولتی» نروژ با مجموع دارایی ۱.۰۶ تریلیون دلار عنوان بزرگ‌ترین صندوق ثروت ملی را در میان کشورهای جهان از آن خود کرده است.

 

منبع: رویترز


این مطلب را به اشتراک بگذارید