کد خبر: 158264

دارایی صندوق سرمایه‌گذاری نروژ به یک تریلیون دلار رسید

مجموع دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری نروژ به یک تریلیون دلار رسید که رکوردی بی‌نظیر در جهان محسوب می‌شود.

دارایی صندوق سرمایه‌گذاری نروژ به یک تریلیون دلار رسید
سرویس اقتصاد جهان -

به دلیل روند صعودی بازارهای بورس جهانی و نیز افزایش ارزش یورو، دارایی بزرگ‌ترین صندوق سرمایه جهان که متعلق به کشور نروژ است با رسیدن به یک تریلیون دلار به یک رکورد دست‌نیافتنی تبدیل شد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از نیویورک‌تایمز، این در حالی است که دارایی فعلی صندوق سرمایه نروژ که در سال ۱۹۹۸ میلادی برای پس‌انداز درآمدهای حاصل از بخش نفت و گاز برای نسل آینده در این کشور تاسیس شد، تقریبا ۲.۵ برابر بیشتر به نسبت تولید ناخالص داخلی سالانه نروژ است. نکته قابل توجه این است که بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده قبلی، میزان دارایی این صندوق در دهه ۲۰۲۰ میلادی ۱.۳ برابر بیشتر از تولید ناخالص داخلی نروژ برآورد شده بود.

ماموریت فعلی صندوق سرمایه‌گذاری نروژ سرمایه‌گذاری در بورس‌های خارجی، اوراق بهادر، ملک و شرکت‌های هلدینگ در ۷۷ کشور جهان است. ضمن اینکه در سه ماه دوم سال ۲۰۱۷ میلادی تقریبا دوسوم سرمایه‌های این صندوق روانه بورس‌ها شد و در ۹ هزار شرکت خارجی سهام‌دار بوده است.

بر پایه این گزارش طبق قوانین پولی نروژ، دولت این کشور می‌تواند برای هر سال ۳ درصد از دارایی این صندوق را برای هزینه‌کرد خود استفاده کند که برابر با ۲۳۵ میلیارد فرانک سوئیس است و از جمله سیاست‌های جدید صندوق سرمایه نروژ تمرکز بر روی سایر ارزها در کنار دلار، یورو و پوند است.

جمیعت فعلی نروژ ۵.۳ میلیون نفر است که به نسبت جمعیت کل جهان رقمی کمتر از یک دهم درصد را تشکیل می‌دهد.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.