معاون سازمان برنامه و بودجه:

دارو گران نمی‌شود

دارو گران نمی‌شود

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور از عدم افزایش قیمت دارو و نبود هیچ‌گونه مشکلی برای تهیه داروهای حیاتی خبر داد.

سعید نمکی درباره تامین دارو پس از تک‌نرخی شدن ارز، اظهار داشت: پس از تک‌نرخی شدن قیمت ارز اضطرابی در اذهان هموطنان نسبت به افزایش قیمت داروهای تولید داخل و وارداتی ایجاد شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون توسعه امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: لازم به توضیح است که ۳۵ تا ۴۰ درصد قیمت تمام شده داروهای تولید داخل را مواد اولیه و مابقی این قیمت را بسته‌بندی و اقلام جانبی تشکیل می‌دهد.

وی در ادامه توضیح داد: در همین راستا مردم باید استحضار داشته باشند که از مدت‌ها پیش اقلام جانبی و بسته‌بندی موردنیاز برای تولید داروهای تولید داخل، از طریق ارز آزاد با قیمت ۴۵۰۰ تومان تهیه می‌شد که با توجه به مصوبه جدید از این به بعد با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری خواهد شد.

نمکی ادامه داد: برهمین اساس به دلیل افت قیمت دلار و به تبع کاهش هزینه تمام شده اقلام جانبی و از سویی افزایش ۱۰ درصدی هزینه تولید داخل (افزایش قیمت ارز مبادله از ۳۸۰۰ به ۴۲۰۰ تومان) قیمت تمام شده دارو تولید داخل با مشکلی مواجه نخواهد شد.

وی درباره داروهای وارداتی نیز اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه ردیف خاصی برای تهیه داروهای وارداتی اساسی، بیماران خاص و داروهای حیاتی اختصاص داده است و این اطمینان را به مردم می دهد که هیچگونه مشکلی برای تهیه این داروها ایجاد نخواهد شد و هزینه جدیدی به سبد خانوار تحمیل نمی‌شود.

 

منبع: سازمان برنامه و بودجه

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند