کد خبر: 203351

درآمد داعش در غیاب نفت از کجا تامین می‌شود؟

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد طی گزارشی از کاهش چشمگیر منابع مالی تروریست‌های ‏تکفیری و تلاش آن‌ها برای جایگرین‌ کردن نفت خبر داد.‏

سرویس جامعه -

یو اس ای تودی در گزارشی نوشت: اعلامیه رسمی برچیده شدن داعش از سوریه و عراق، چند ماه قبل به‌طور جداگانه قرائت شد اما واقعیت این است که این تروریست‌های تکفیری با وجود کوچک و ضعیف شدن، هنوز هم وجود دارندو فقط دیگر بر زمین‌های مهمی حکومت نمی‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، واسیلی نبنزیا، سفیر مسکو در سازمان ملل، اعلام کرد که طی سال ۲۰۱۷، درآمد داعش از فروش و قاچاق نفت، به ۲ میلیون دلار در ماه افت کرده است.

این رقم در سال ۲۰۱۵ براساس گزارش دبیرکل سازمان ملل، ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار در ماه برآورد می‌شد که معادل ۴۰ میلیون دلار در ماه بود.

روزنامه یو اس ای تودی، براساس گفته‌های نبنزیا نوشت که محاسبات نشان می‌دهد در حالی که درآمد نفتی داعش به ۲ میلیون دلار در ماه رسیده، درآمد کل این گروه ۳ میلیون دلار در ماه بوده است.

این تفاوت نشان می‌دهد که تروریست‌های متعصب، برای پول درآوردن هیچ حد و مرزی ندارند و از این رو به روش‌های دیگر روی آورده‌اند.

روسیه معتقد است که تکنولوژی‌ای که داعش از آن بهره‌مند است و استفاده می‌کند، تکنولوژی روز دنیاست و اکنون آنها در قمارخانه‌های آن‌لاین در حال جمع کردن پول شرط‌بندی‌های خود هستند.

سفیر روسیه در سازمان ملل همچنین تاکید کرد که این گروه اکنون تاکتیک و استراتژی خود را بازبینی کرده و به‌جای تلاش برای تشکیل حکومت و به دست آوردن و حفظ قلمرو، به گروهی کوچک از افراد وفادار تبدیل شده که بسیار چابک و متحرک هستند و از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌روند تا به نیروهای مقابل ضربه وارد کنند.

تجارت میدان‌های نفت و گاز سوریه و عراق که در تصرف داعش بود، موجب شده بود ترکیه با بهره‌مندی از نفت بسیار ارزان این گروه، اقدام خاصی در سال‌های ابتدای جنگ سوریه علیه داعش انجام ندهد اما زمانی‌که کاروان عظیم تانکرهای ترک در مرز سوریه، هدف بمباران روس‌ها قرار گرفت، مواضع ترکیه تغییرات زیادی داشت.

 

منبع: فصل تجارت

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1347.3
مثقال طلا (%0)
631500
سکه امامی (%0)
1515500
دلار (%0)
4658
یورو (%0)
6097
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.