درآمد دولت از طرح هدفمندی یارانه‌ها ١٠٢ هزار میلیارد تومان است

درآمد دولت از طرح هدفمندی یارانه‌ها ١٠٢ هزار میلیارد تومان است

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مطابق برآورد دیوان محاسبات کشور در سال ٩٦ درآمد دولت ناشی از اجرای آزادسازی حامل‌های انرژی، ١٠٢ هزار میلیارد تومان بوده که اگر ٣٠ درصد این رقم وارد بخش تولید شده بود، این بخش امروز متحول می‌شد.

سیدناصر موسوی لارگانی در بیست‌ونهمین جشنواره امتنان از کارگران استان اصفهان، با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان حمایت از کالای ایرانی، اظهار کرد: رهبر انقلاب طی چند سال گذشته بر روی مباحث اقتصادی همچون تولید و اشتغال و واژه اقتصاد مقاومتی تاکید داشته‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس مجمع نمایندگان اصفهان با بیان اینکه حمایت از کالای ایرانی به معنای حمایت از کار، کارگر و تولیدکننده داخلی است، گفت: متاسفانه مسئولان ما آن‌طور که باید و شاید در این حیطه کار نکرده‌اند.

لارگانی افزود: البته طی سال‌های گذشته قانون رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب‌وکار در مجلس به تصویب رسیده اما در بعد نظارتی در اجرای این قوانین کوتاهی می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از انتقادات رئیس‌جمهور به مجلس این است که در سال ٩٢ لایحه قانون رفع موانع تولید را به مجلس دادیم، اما تصویب آن یک سال طول کشید، گفت: اما سوال ما از دولت این است که چرا بعد از تصویب این قانون، هنوز آیین نامه اجرایی آن تدوین و ابلاغ نشده است.

موسوی لارگانی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم کشور را نجات دهیم همه باید دست به دست هم دهیم: افزود: متاسفانه طی سال‌های گذشته شاهد تعدیل نیروی کار در بخش تولید هستیم در حالیکه ما باید در قوانین، نخست مشکلات کارفرمایان را حل کنیم تا بعد از آن مشکلات جامعه کارگری حل شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه امروز کارفرمایان ما امروز درگیر مالیات بر ارزش افزوده و مالیات‌های تکلیفی هستند که اینها موجب افزایش هزینه‌های تولید می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: بنا بر برآورد دیوان محاسبات کشور در سال ٩٦ درآمد دولت ناشی از اجرای آزادسازی حامل‌های انرژی ١٠٢ هزار میلیارد تومان بود که اگر ٣٠ درصد این رقم وارد بخش تولید شده بود، این بخش امروز متحول می‌شد، اما در شرایط فعلی به جای کاهش هزینه‌های تولید بر هزینه‌های این بخش افزوده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نظارت بر اجرای قوانین گره گشای مشکلات تولید است، تصریح کرد: متاسفانه طی سال‌های گذشته ما در کشور از پتانسیل جوانان نخبه و دکتری در پست‌های مدیریتی و … استفاده نکردایم و همچنان مدیران دهه اول انقلاب بر مسند پست‌های دولتی قرار دارند.

موسوی لارگانی با بیان اینکه مطابق قانون ٢٥ درصد اقتصاد کشور باید به بخش تعاون واگذار شود اما در ٤٠ سال گذشته این مهم نادیده گرفته شده است، گفت: سال‌هاست که قانون کار کشور باید اصلاح شود اما هنوز دولت لایحه آن را تقدیم مجلس نکرده که امیدواریم به‌زودی قانون کار اصلاح شود.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند