درآمد هدفمندی به خزانه واریز می‌شود

درآمد هدفمندی به خزانه واریز می‌شود

رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، ۱۱ نکته کلیدی بودجه سال ۹۷ را تشریح کرد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی، با طرح یازده نکته کلیدی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ و گزارش کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: باید منتظر ماند تا مشخص شود نمایندگان مجلس در بررسی موارد مهم لایحه بودجه به چه نتایجی می‌رسند.

به گزارش تجارت‌نیوز، فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، افزود: اولین نکته این است که شاکله بودجه ۹۷ دو لایه دارد، لایه اول تا حدودی حفظ شده اما لایه دوم دگرگون شده است.

حاجی‌بابایی نکته دوم را قیمت حامل‌های انرژی عنوان کرد و با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالف هستند، ادامه داد: اگر تعداد انگشت شماری با افزایش قیمت حامل‌های انرژی موافق هستند، بهتر است کاملا استدلال‌های خود را روشن و شفاف بیان کنند.

وی نکته سوم را درآمد ۱۰۲ هزارمیلیارد تومانی حامل‌های انرژی عنوان کرد یادآور شد: این رقم درآمد را تمام نمایندگان از جمله کمیسیون پذیرفته و اجماعی روی آن شده است، لذا باید منتظر ماند و دید نمایندگان در صحن علنی مجلس چه تصمیمی در این باره می‌گیرند، آیا این درآمد به خزانه‌داری کل واریز شود و رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه برای آن تصمیم بگیرند و یا به خزانه داری کل واریز نشود و مانند سال‌های شرکت‌های مربوط برای آن تصمیم بگیرند.

پیش‌بینی پرداخت یارانه ۴۱ هزار میلیاردی به ۷۶ میلیون نفر

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، در تشریح نکته چهارم، افزود: در سال ۱۳۹۷ برای ۷۶ میلیون نفر از محل ۱۰۲ هزار میلیارد تومان یارانه پیش‌بینی شده است که به میزان ۴۱ هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: در واقع پول پرداخت یارانه به همه وجود دارد، اما دولت اگر پولداری را شناسایی کرد یارانه راحذف کند.

حاجی‌بابایی ادامه داد: نکته پنجم را پاداش پایان خدمت عنوان کرد و ادامه داد: منبع پاداش پایان خدمت به میزان ۵.۲ هزار میلیارد تومان کاملا مطمئن است و بودجه آموزش‌وپرورش و بنیاد شهید در سال۱۳۹۷ نکته ششم است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حقوق شاغلین و بازنشستگان نکته هفتم بودجه است، اظهار داشت: این لایحه با تحولی بزرگ در صحن مجلس نهایی خواهد شد، البته تغییرات احتمالی در صحن مجلس محدود است.

وی به اوراق مشارکت به عنوان نکته هشتم اشاره کرد و افزود: میزان فروش انواع اوراق مشارکت در بودجه ۱۳۹۷ مطلوب نیست، مگر اینکه درصحن مجلس اصلاح شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، نکته نهم را در خصوص بودجه عمرانی بیان کرد و ادامه داد: بودجه عمرانی دولت به میزان ۶۰ هزار میلیارد تومان است که ۱۲ هزار میلیارد تومان آن به بودجه اشتغالزایی داده شده است، که با توجه به تخصیص پایین اعتبار عمرانی در سال۱۳۹۷ پروژه‌های عمرانی را با مشکل مواجه می‌کند.

نمایینده مردم همدان و فامنین در مجلس دهم شورای اسلامی، نکته دهم را اینگونه عنوان کرد که بودجه اشتغال پایدار نیست و منابع آن اشتغال‌زا نیست.

رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، با اظهار نگرانی از برداشت بی‌رویه از صندوق توسعه به عنوان نکته یازدهم تصریح کرد: برداشت از صندوق توسعه ملی در بودجه سال ۱۳۹۷ خودنمایی می‌کند و مسیر رشد و توسعه از طریق بخش خصوصی را تضعیف می‌کند.

 

منبع: خانه ملت

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند