کد خبر: 153091

تجارت‌نيوز از کسب‌وکار خانگی با 20 میلیون تومان سرمایه گزارش می‌دهد:

درآمد ۲ تا ۴ میلیون تومانی از فروش سبزی و ترشی

برای راه‌اندازی این کسب‌وکار کوچک باید ۶۰ درصد از درآمد را به دستمزدها، تهیه مواد اولیه، بسته‌بندی و… اختصاص داد.

سرویس کسب‌وکار -

محمد قهرمانی کوشان: همیشه راه‌اندازی کسب‌وکار با ترس بزرگی به نام سرمایه اولیه همراه است. بسیاری راه‌اندازی کسب‌وکار و درآمدزایی از آن را داشتن یک دفتر بزرگ تجاری می‌دانند که با کارکنان و نیروهای فراوان همراه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، اما آسانسور موفقیت سال‌هاست که متوقف‌شده و کسانی توانسته‌اند در دنیای جدید کسب‌وکارهای موفقی داشته باشند که از کم‌ترین امکانات بیشترین بهره‌برداری را داشته‌اند. دنیای جدید، کسب‌وکارهایی را می‌پذیرد که بیشتر بر پایه مهارت شکل‌گرفته و برخلاف تصور قبلی آن‌چنان‌که باید به سرمایه‌های هنگفت نیاز ندارد.

این خلاقیت، مهارت و دانش است که کسب‌وکاری موفق را شکل می‌دهد، اما وقتی صحبت از دانش می‌شود منظور علم به‌دست‌آمده در یک محیط دانشگاهی نیست. گاهی دانش همان تجربه و تحقیقاتی که سالیان سال به دست می‌آید و یا از کسی به شما وام داده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در راه‌اندازی یک کسب‌وکار پس از تحقیقات بررسی‌های میدانی باید پاسخ داد میزان سرمایه اولیه است.

این تجربیات هستند که می‌توانند مرحله اولیه شکل‌گیری یک کسب‌وکار را شکل بدهند. کسب‌وکاری که حتی در کنج خانه می‌تواند نیاز یک خانوار را تامین و آن را در میان‌مدت به یک کسب‌وکار خانوادگی تبدیل کند.

یکی از نمونه‌های موفق این کسب‌وکارها، سرخ کردن سیب‌زمینی، بادمجان، خشک‌کردن سبزی، آماده کردن پیازداغ و سیر سرخ‌شده، انواع ترشی‌ها، آب‌لیمو و آب‌غوره و … است. شاید تصور کنید که انجام چنین کارهایی نیاز به یک فضای بزرگ دارد اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که این کارها می‌توانند از کنج خانه آغاز و در بلندمدت در یک فروشگاه و یا کارگاه بزرگ اقتصادی گسترده شوند.

اما این کسب‌وکار آن‌چنان هم که به نظر می‌رسد ساده نیست و برای راه‌اندازی آن باید یک برنامه‌ریزی دقیق داشت. برنامه‌ریزی که به سوال‌های مهم راه‌اندازی یک کسب‌وکار پاسخ قانع‌کننده می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در راه‌اندازی یک کسب‌وکار پس از تحقیقات بررسی‌های میدانی باید پاسخ داد میزان سرمایه اولیه است.

سرمایه اولیه: بررسی میزان سرمایه اولیه برای راه‌اندازی کسب‌وکار؟ این سرمایه در چه بخش‌هایی هزینه می‌شود؟ تجهیزات موردنیاز این کسب‌وکار چه میزان از سرمایه را از آن خود می‌کنند؟

برخلاف بسیاری از کسب‌وکارها داشتن یک سبزی خردکنی و تهیه مواد و چاشنی‌های موردنیاز در آشپزخانه می‌تواند کمترین میزان هزینه اجاره و یا رهن را داشته باشد. چون در یک اتاق در منزل هم انجام چنین کارهایی ممکن است.

اما برای اینکه محصولات کیفیت لازم را داشته باشند علاوه بر تهیه مواد اولیه مناسب باید تجهیزات موردنظر را تهیه کنیم. این تجهیزات هستند که به کسب‌وکار کمک می‌کنند تا در بهترین شکل عرضه شوند.

برای راه‌اندازی این کسب‌وکارها نیاز به خریداری تعدادی ماشین‌آلات کوچک خانگی دارید که حداکثر ١٢متر فضا اشغال می‌کنند. این تجهیزات عبارت‌اند از دستگاه سبزی خردکن، خشک‌کن سبزی و میوه، خردکن پیاز، آبمیوه گیری صنعتی برای آب‌لیمو و آب‌غوره، اجاق‌گاز بزرگ برای سرخ کردن.

دستگاه‌هایی که برای این کسب‌وکار خانگی تهیه می‌شود به‌اندازه دستگاه‌های صنعتی کارخانه‌ها بزرگ نیستند. ازاین‌رو قیمت بالایی هم ندارند. برای این کار باید یک دستگاه سبزی خردکنی بین ۷ تا ۱۰ کیلویی خریداری شود که قیمت آن بین ۳ میلیون و ۷۰۰ هزارتا ۴ میلیون تومان است.

خشک‌کن متوسط با سینی ۶۰ تا ۷۰ تایی بین سه تا سه و نیم میلیون قیمت‌گذاری می‌شود. دستگاه مخصوص آب‌لیمو و آب‌غوره گیری با ظرفیت ۱۰۰ کیلو آبگیری در ساعت بین ۲ میلیون ۳۰۰ هزارتا ۳ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

همچنین ظروف و پاکت‌های بسته‌بندی هم بین یک تا یک و نیم میلیون هزینه دارد تا محصول در بهترین حالت و به‌صورت استاندارد به دست مشتری برسد.

در مسیر این کسب‌وکار علاوه بر تجهیزات ملزومات دیگری هم نیاز است که باید به آن بسیار دقت داشت.

سیده مریم حسینی صاحب سبزی خردکنی مادر می‌گوید: «مواد اولیه یک رکن اساسی در شکل‌گیری و رونق این کسب‌وکار است. در انواع سبزی‌هایی که برای کار نیاز است، حتما باید محصولات دست‌اول و باکیفیت تهیه شود. خرید از فروشگاه‌های بزرگ به دلیل بالا بودن قیمت محصولات باعث پایین آمدن سود می‌شود. باید محصولی باکیفیت اما درعین‌حال باقیمت مناسب تهیه کرد به همین دلیل بهتر است که میدان‌ها مرکزی تره‌بار مواد اولیه خریداری شود».

بسته‌بندی میوه‌های خشک، حجم بسته‌بندی کوچک‌تر اقتصادی‌تر به نظر می‌رسد

ایجاد ارزش‌افزوده برای یک محصول همیشه دستاورد بزرگی به نام مزیت رقابتی دارد. علاوه بر کیفیت و تنوع داشتن یک بسته‌بندی مناسب می‌تواند یک مزیت برای محصول باشد. برای بسته‌بندی محصولات تولیدشده باید به فروشندگان مواد پلاستیکی مراجعه کنید.

در مورد بسته‌بندی میوه‌های خشک، حجم بسته‌بندی کوچک‌تر اقتصادی‌تر به نظر می‌رسد؛ زیرا قیمت یک کیلوگرم میوه خشک به‌طور میانگین ۵٠-۶٠‌هزار تومان است. این قیمت می‌تواند محصولات شما را از سبد بسیاری از مشتریان خارج کند.

پس بسته‌های کوچک‌تر و ارزان‌تر می‌تواند تعداد مشتریان زیادتری برایتان دست‌وپا کند. باقالی سبز، نخود سبز، بادمجان سرخ‌شده، سبزی سرخ‌شده برای قورمه‌سبزی و … اگر در یک بسته‌بندی مناسب قرار گیرند می‌توانند برای مشتری جذاب‌تر باشند. علاوه بر اینکه مشتریان این محصولات را با اطمینان بیشتری خریداری می‌کنند.

اما ادامه حیات کسب‌وکار به این آسانی هم نیست. برای هر کسب‌وکاری ماهیتا باید سختی‌ها و مشکلاتی را به جان خرید. سوال دیگری که پیش می‌آید در رابطه با ریسک‌ها و چالش‌هایی است که از ابتدای تولید یک کسب‌وکار تا تکامل آن ایجاد می‌شود.

چالش‌ها و ریسک‌ها: کسب‌وکار با چه چالش‌ها و مشکلاتی روبه‌رو است؟ صاحب کسب‌وکار چه ریسک‌هایی را باید به جان بخرد؟ این ریسک‌ها چگونه برطرف می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین چالش‌های هر کسب‌وکاری میزان فروش آن است. در حال حاضر کسب‌وکارهای خانگی رونق خاصی در کشور گرفته است. فاطمه میرزایی پاک صاحب سبزیجات ریحان می‌گوید: «هرروز دستگاه‌های تازه‌ای وارد بازار می‌شود که محصولات متنوع‌تری را به مشتری ارائه می‌کند به‌روزرسانی دستگاه‌ها و تولید محصولات متنوع یکی از چالش‌های اصلی این کار است. زیرا محصولات کم تنوع از مشتریان کمتری برخوردار هستند. از سوی دیگر بیشتر محصولات تولیدشده فسادپذیر هستند درنتیجه باید قبل از تولید به فکر فروش بود.

اگر یک محصول تا دو روز به فروش نرود نمی‌توان دیگر آن را به‌راحتی فروخت. از سوی دیگر فروش فقط به مشتریان خاص نمی‌تواند صرفه اقتصادی داشته باشد، اتکا داشتن به تک مشتریان نمی‌تواند به رونق کسب‌وکار کمک کند.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های هر کسب‌وکاری میزان فروش آن است. در حال حاضر کسب‌وکارهای خانگی رونق خاصی در کشور گرفته است.

باید با سوپرمارکت‌ها و رستوران‌ها برای فروش محصولات تولیدشده وارد مذاکره شد درنتیجه محصولات تولیدشده به‌صورت چکی به فروش می‌رسد.

درحالی‌که برای تهیه مواد اولیه باید خرید نقدی کرد. این موضوع فروش امانی و یا مشروط با تهیه مواد اولیه به‌صورت نقدی می‌تواند یکی دیگر از مشکلات کسب‌وکار باشد».

با این تفاسیر با پشت سر گذاشتن مشکلات رونق کسب‌وکار حتما منجر به سوددهی می‌شود. سؤالی که پیش می‌آید این است که این کسب‌وکار چه جایگاهی در اشتغال‌زایی دارد.

میزان اشتغال‌زایی این کسب‌و‌کار چقدر است؟ این کسب‌و‌کار برای چند نفر و چگونه اشتغال‌زایی می‌کند؟

به‌صورت متوسط یک کارگاه ۱۲ متری برای ده نفر اشتغال‌زایی می‌کند. چهار نفر مسئولیت پاک کردن سبزی، باقالی، نخودفرنگی و پوست کردن پیاز و بادمجان را بر عهده می‌گیرند. همیشه دو نفر مسئولیت خرد کردن را بر عهده دارد و دو نفر نیز باید مسئولیت سرخ کردن را بر عهده بگیرند. همچنین مسئولیت بسته‌بندی این محصولات به‌صورت روزانه با دو نفر است.

به گفته زهره بختیاری مدیر سبزی‌تر تازه: «هر سبزی خردکنی متوسط ماهیانه یک‌میلیون تومان، سرخ‌کردنی‌ها اعم از بادمجان و پیاز و … یک و نیم تا دو میلیون تومان، ترشی و شربت و سرکه و… یک‌میلیون تومان و میوه خشک‌کنی بین دونیم تا ۳ میلیون تومان درآمد دارد. البته اگر یک سبزی خردکنی ماهیانه ۱۰۰ مشتری داشته باشد می‌تواند بین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد. بستن قرارداد با رستوران‌ها هم می‌تواند درآمدی بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون برای آن به ارمغان آورد.

هزینه دستمزدها، تهیه مواد اولیه، بسته‌بندی و… ۶۰ درصد از درآمد را به خود اختصاص می‌دهد. درنتیجه اگر یک کسب‌وکار متوسط داشته باشید بین ۳ تا ۴ میلیون درآمد در ماه خواهید داشت».

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.