باز شدن دروازه‌های ورود ایران به بازار LNG

باز شدن دروازه‌های ورود ایران به بازار LNG

یکی از دروازه‌های ایران برای ورود به بازار LNG، عمان است که قرار است با آغاز پروژه صادرات گاز از ایران به این کشور، گاز مورد نیاز عمده ظرفیت کارخانه‌های LNG عمان تامین شود.

در برنامه‌ای که بیژن زنگنه به عنوان وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم ارائه کرد ذکر شده بود که صادرات گاز به عمان از سال ۱۳۹۷ و با ۱۰ میلیون مترمکعب در روز آغاز خواهد شد که این حجم در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ۲۵ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، برنامه‌ریزی مذکور در حالی از سوی زنگنه اعلام شد که به نظر می‌رسد قدم‌های نخست برای تحقق آن برداشته شد و زنگنه در وین و در حاشیه اجلاس ۱۷۳ اوپک، از امضای موافقتنامه‌ای (MMO) با محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت عمان خبر داد و گفت: روز پنجشنبه موافقت‌نامه‌ای با وزیر عمانی امضا کردیم که فکر می‌کنم کار را بسیار تسریع کند که بر اساس آن، کارشناسان دو طرف، در یک‌ماه آینده، چند موضوع را مشخص کرده و به اجلاس وزرا در اوایل سال ۲۰۱۸ می‌آورند.

زنگنه با بیان اینکه تعیین حجم گاز صادراتی، چگونگی ساخت خط لوله، نحوه فاینانس پروژه از جمله مواردی است که کارشناسان باید به سرعت آن را روشن کنند، افزود: طرف عمانی می‌پذیرد که مالیات و عوارض نگیرد. قرار است ایران، گاز مورد نیاز عمده ظرفیت کارخانه‌های LNG عمان را تامین کند.

بر اساس این گزارش، یکی از محورهای مذاکرات سیاسی و اقتصادی بین ایران و عمان طی سال‌های اخیر طرح صادرات گاز به عمان، استفاده از ظرفیت خالی صنعت LNG این کشور و نهایتا صادرات گاز مایع ایران از طریق عمان به بازارهای جهانی بود.

اگرچه قدمت مذاکرات گازی بین این دو کشور به سال‌های قبل بازمی‌گردد، صحبت‌های جدی‌تر در این زمینه با برگزاری GECF در تهران، حدود سه سال گذشته، از سر گرفته شد، زمانی که ایران اعلام کرد برنامه‌هایی برای صادرات گاز به عمان و تبدیل آن به ال‌ان‌جی و سپس صادرات مجدد دارد.

اواسط زمستان سال گذشته زنگنه پس از مذاکرات میان هیات‌های متشکل از مسئولان و مدیران وزارت نفت ایران و عمان در یک نشست خبری مشترک با محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان با اشاره به ادامه فرآیند فعالیت‌های رو به جلو مربوط به پروژه احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان، گفت: نقشه‌برداری در آب‌های عمیق که ظرف چند ماه آینده و تا ۱۰ اسفندماه ۹۵ تمام می‌شود و پس از آن ما وارد مرحله رفتن به مناقصه می‌شویم.

به گفته وی، شرکت‌های خارجی علاقه‌مند به مشارکت در احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان و موضوع بازاریابی گاز از جمله شرکت توتال فرانسه، شرکت انگلیسی-هلندی شل، میتسوئی ژاپن، کوگس کره جنوبی و یونیپر آلمان در جمع هیات‌های ایرانی و عمانی گزارش‌ها و توضیحاتی ارائه دادند، در نتیجه پرسش‌هایی مطرح و مواضع ما روشن شد.

وزیر نفت اظهار کرد: سند امضاشده، موافقتنامه‌ای میان شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت و گاز عمان با عنوان چارچوب کلی توافق برای احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان بود، با توجه به پایان مهلت این سند با امضای دوباره این چارچوب توافق (Frame work Agreement) تمدید شد.

زنگنه گفت: کارهای زیادی در حال انجام است، یکی از تصمیم‌ها این است که گاز ایران در بخشی از ظرفیت عمان ال‌ان‌جی به گاز طبیعی مایع‌شده تبدیل شود و آنها ال‌ان‌جی را برای فروش و صادرات به ما تحویل دهند.

وی ادامه داد: روش انجام کار احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان تا پایان فوریه میان دو کشور نهایی می‌شود، پیشنهادهای متعددی مطرح شده است و ما گزارش‌ها را دریافت کردیم، قرار شده ما پیشنهادهای آقای الرمحی را بررسی و تا پایان ماه میلادی فوریه نهایی کنیم. من فکر می‌کنم پروژه صادرات گاز ایران به عمان نیاز به یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلاری سرمایه‌گذاری داشته باشد که این برآورد با در نظر گرفتن عبور از آب‌های عمیق است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند