دروایش گنابادی؛ فرقه‌ای با آموزش‌های جنگ‌شهری

دروایش گنابادی؛ فرقه‌ای با آموزش‌های جنگ‌شهری

درگیری دوشنبه شبِ گلستان هفتم، زمانی شروع می‌شود که دراویش گنابادی با تجمع مقابل کلانتری 102 خواستار آزادی بدون قید و شرط یکی از اعضای فرقه به نام «نعمت‌الله ریاحی» می‌شوند در حالی‌که وی به همراه چند نفر دیگر حین سرقت یک خودرو دستگیر شده بودند.

با وجود اینکه وی دارای شاکی خصوصی بوده و با وجود درخواست پلیس برای متفرق شدن، دراویش وارد فاز خشونت می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی تصاویر و فیلم‌هایی که خود اعضای فرقه منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد این گروه آموزش‌های تروریستی و جنگ شهری دیده بودند و از قبل، آماده کشاندن اعتراض به خشونت مسلحانه بوده‌اند و از قبل آماده این رویارویی بوده‌اند که به اجمال برخی دلایل را مرور می‌کنیم:

استفاده دراویش از کوکتل موتولوف، شلنگ خاردار و خارهای پنچرکننده و سایر ادوات جنگی سرد که در جنگ شهری استفاده می‌شود علاوه بر اینکه نشان از آمادگی قبلی برای حمله پلیس است، از آموزش دیده بودن آنها برای تهیه کردن این ادوات خبر می‌دهد.

در فیلم حمله دوم، خودرو پراید درست زمانی که حلقه محاصره آنها تنگ شده است اقدام به زیرگیری ماموران می‌کند. چون احتمال برگشت و حمله از طرف پرایدی وجود دارد پلیس مجبور است عقب نشینی کند و به سمت عقب برگردد و خودرو را متوقف و دستگیر کند.

در واقع این نوعی حمله انتحاری است و راننده با علم به اینکه چندین نفر را کشته و زخمی می‌کند و قطعا دستگیر می‌شود دست به این کار می زند. این نوع حمله را داعش در اروپا انجام داده است. اینکه این حمله کور سه مرتبه رخ داده از آمادگی بالای آنها خبر می‌دهد.

قبل از حمله سوم که با سمند اقدام به زیر گرفتن نیروهای بسیج کرد، آتش بزرگی وسط خیابان گلستان هفتم ایجاد شده بود، دراویش گنابادی درکمال تعجب دو کپسول بزرگ گاز خانگی را در آتش انداختند.

به گفته شاهدان عینی کپسول وسط آتش پرتاب شده بود بطوری که برای پیدا کردن آن چند دقیقه طول کشید که دست آخر توسط یک تیم از بسیج، کپسول خارج شد.

درصورت منفجر شدن این دو کپسول علاوه بر ماموران باعث انفجار خانه‌ها و مردمی که از پنجره مشاهده گر ماجرا بودند می‌شد! قطعا ایجاد چنین فاجعه‌ای بدون آماده سازی قبلی ذهنی و روحی اعضای فرقه نبوده است.

چیزی که در تصاویر بعد از اغتشاش معلوم است استفاده از وسایل نقلیه خصوصی همسایگان برای سنگر گیری و حتی آتش زدن آنها برای ایجاد رعب و وحشت است.

پلیس سعی بر این دارد که کمترین آسیب به اموال مردم برسد که اعضای فرقه از این موضوع سو استفاده کردند. چنین کاری قطعا از یک فرقه به اصطلاح آرام بعید است و نیازمند آموزش قبلیست.

حال سوال اینجاست؛ چرا دستور براین بود که با تسامح و تساهل با چنین فرقه خشن و آموزش‌دیده‌ای رفتار شود؟! اگر رشادت ماموران یگان ویژه و بسیج نبود و کلانتری با آن همه ادوات و سلاح گرم دست فرقه دراویش می‌افتاد چه‌کسی پاسخگوی فاجعه امنیتی به‌وجود آمده می‌شد؟!

 

منبع: فانوس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند