دروغگویی شل و اِنی درباره آلودگی‌های نفتی

گروه عفو بین‌الملل اعلام کرد: شرکت‌های رویال داچ شل و اِنی ممکن است مقامات نیجریه‌ای را فریب داده و آلودگی‌های نفتی را به دزدی و خرابکاری نسبت داده باشند تا از پرداخت خسارت به مناطق آسیب‌دیده اجتناب کنند.

دروغگویی شل و اِنی درباره آلودگی‌های نفتی

این گروه مستقر در لندن در گزارشی اعلام کرد محققان عفو بین الملل حداقل ۸۹ آلودگی نفتی را شناسایی کرده‌اند که به شکل نادرست به عنوان خرابکاری معرفی شده‌اند در حالیکه در واقعیت، ناشی از اشتباهات عملیاتی بوده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، از این موارد، ۴۶ مورد مربوط به شل و ۴۳ مورد مربوط به انی بوده است. اگر این مسئله تایید شود، به معنای آن است که ده‌ها منطقه‌ای که از این آلودگی‌ها آسیب دیدند، خسارتی که واجد آن بودند را دریافت نکرده‌اند.

شل و انی به همراه شرکت‌های اکسون موبیل، شورون و توتال، جوینت ونچرهایی با شرکت ملی نفت نیجریه دارند که عمده نفت این کشور را تولید می‌کنند.

در منطقه جنوب نیجریه که مرکز عمده تولید نفت و گاز این کشور است، جوامع محلی اغلب با شرکت‌های انرژی بر سر مشکلات آلودگی و آسیب‌های محیط زیستی درگیری دارند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، واحد شل در نیجریه در بیانیه‌ای ادعای محققان عفو بین‌الملل را تکذیب کرد و بی‌پایه و اساس خواند.

عفو بین‌الملل اعلام کرده جزئیات آلودگی‌های نفتی که از سال ۲۰۱۱ شل مسبب آنها بوده و آلودگی‌هایی که از سال ۲۰۱۴ انی در آنها مقصر بوده است، به دولت نیجریه ارائه شده و از دولت این کشور خواسته شده است تحقیقاتی را در این زمینه بازگشایی کند.

شرکت اِنی در بیانیه‌ای اعلام کرد: حجم آلودگی‌های نفتی این شرکت در منطقه نیجر دلتا بیش از ۵۰ درصد در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سال ۲۰۱۴ کاهش یافت. اظهارات عفو بین‌الملل صحیح نبوده و در برخی از موارد قابل قبول نیست.

شل و انی از ۵ مارس درخصوص اتهامات رشوه مربوط به یک میدان نفتی نیجریه در ایتالیا تحت محاکمه قرار گرفته‌اند.

این شرکت‌ها متهم شده اند ۱.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به دولت نیجریه پرداخت کرده‌اند تا مجوز حفاری در آب‌های عمیق سواحل این کشور را دریافت کنند.

 

منبع: ایسنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید