چشم‌انداز هفتگی بورس

در امتداد رشد نرخ‌های جهانی

اعضای چشم‌انداز بورس «تجارت‌نیوز» هفته جاری را هفته‌ای متعادل برای شاخص کل بورس پیش‌بینی کرده‌اند.

در امتداد رشد نرخ‌های جهانی

پانیذ نوربخش: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از چهره‌های شناخته‌شده، فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه نشان از بازاری متعادل دارد.

گروه‌هایی که اکثر بزرگان تحلیل بنیادی، تکنیکالی و اقتصادی کشور در مورد احتمال روند مثبت آن‌ها در هفته پیش رو اتفاق نظر دارند عبارتند از: پتروپالایشی‌ها، کانه‌های فلزی و فلزات اساسی.

به گزارش «تجارت‌نیوز» شاخص PMI که یکی از مهم‌ترین معرف‌های وضعیت اقتصاد است در ژانویه سال جاری به سطح بسیار مطلوبی رسیده که نشان می‌دهد وضعیت رشد اقتصاد جهان در روند مثبتی طی طریق می‌کند. همین عاملی مثبت برای رشد تقاضا و متعاقبا رشد نرخ‌های جهانی شده است.

علاوه بر این افت شاخص دلار به همراه کاهش موجودی انبار فلزات، عواملی هستند که کماکان رشد قیمت‌های جهانی خصوصا فلزات اساسی را تقویت می‌کنند.

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم شاهد نوسانات قیمت نفت بودیم اما در نهایت روز گذشته قیمت هر بشکه نفت برنت مجددا به بالای ۶۹ دلار بازگشت. بانک گلدمن ساکس در گزارشی که اخیرا منتشر کرده قیمت هر بشکه نفت را در ۳ ماه آینده ۷۵ دلار و در ۶ ماه آینده ۸۳ دلار پیش‌بینی کرده است.

موجودی انبارهای LME کماکان رو به نزول است. بدین ترتیب مشاهده می‌شود موجودی انبارهای روی طی هفته گذشته با افت ۵٫۲ درصدی به ۱۶۹ هزار تن، سرب با افت ۴ درصدی به ۱۳۲ هزار تن، مس با افت ۱٫۶ درصدی به ۳۰۴ هزار تن، و آلومینیوم با افت ۰٫۳ درصدی به یک میلیون و ۷۸ هزار تن رسیده است.

قیمت سنگ آهن ۶۲ درصدی چین روز گذشته با رشد ۲٫۱ درصدی به بیش از ۷۴ دلار رسیده است. عمده عامل حرکت سنگ آهن، امید به ایجاد تقاضای جدید در بازار فولاد بوده ضمن این‌که قیمت ورق گرم فولاد طی روزهای اخیر در روند صعودی قرار گرفته است. علاوه بر این بانک گلدمن ساکس قیمت سنگ آهن را در کوتاه‌مدت ۸۵ دلار پیش‌بینی کرده است. کگل، کچاد، کنور و ومعادن عمده نمادهایی هستند که در صورت رشد قیمت جهانی سنگ آهن، پتانسیل رشد در بازار سرمایه کشورمان را دارند.

چشم‌انداز هفته آتی

ردیفکارشناسانسمتشاخص کلگروه/دسته‌های پیش‌رو
۱حمید اعرابیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمتعادلتک‌سهم‌ها
۲ولید هلالاتفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمتعادلپتروپالایشی‌ها
۳فردین آقابزرگیکارشناس ارشد بازار سرمایهمنفیکانه‌های فلزی
۴رحیم کریمیمعاون گروه سرمایه‌گذاری سایپامثبتکانه‌های فلزی، انبوه‌سازی‌ها، سیمانی‌ها، فلزات اساسی، خودرویی‌ها
۵محمد نوربخشمدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری سرمایه و دانشمتعادلتک‌سهم‌ها
۶مهدی طحانیمدیرعامل شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آوای آگاهمنفیتک‌سهم‌ها
۷مهدی میرزاییفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمتعادلتک‌سهم‌ها
۸میثم صمدیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتپتروپالایشی‌ها
۹کوروش شمسمدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایهمتعادلپتروشیمی
۱۰بهزاد صمدیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمنفیتک‌سهم‌ها
۱۱امیرمهدی صباییمدیریت پرتفوی و تامین مالی هلدینگ تاپیکومثبتپتروپالایشی‌ها
۱۲نیما آزادیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمنفی
۱۳پشوتن مشهوری‌نژادفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتپتروپالایشی‌ها، سرب و روی
۱۴امیر مقدمفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمتعادلتک‌سهم‌ها
این مطلب را به اشتراک بگذارید