در شهرهای زلزله‌خیز نرخ بیمه گران‌تر است

در شهرهای زلزله‌خیز نرخ بیمه گران‌تر است

همتی عدم تمایل شرکت‌های بیمه‌ای برای بیمه‌کردن خانه‌های مناطق مسکونی زلزله‌خیز را قویا رد کرده و می‌گوید طبعا نرخ‌ها در مناطق زلزله‌خیز بیش‌تر است ولی شرکت‌ها مشکلی با بیمه خانه‌های روی گسل ندارند.

عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بیمه مرکزی که در برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود در پاسخ به این مسئله که گزارش شده شرکت‌های بیمه‌ای نسبت به بیمه و تمدید بیمه خانه‌های روی گسل تمایل ندارند، چنین ادعایی را رد کرده و گفت: ممکن است نرخ‌های بیمه در این مناطق فرق کند ولی اینطور نیست که بیمه‌گر برای بیمه خانه‌های مناطق زلزله‌خیز اقدام نکند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: اکنون در شهرهایی مانند اصفهان و همدان بیمه زلزله ارزان است چون روی گسل نیستند و بیمه‌نامه در مناطق زلزله‌خیز با نرخ‌های بالاتر ارائه می‌شود و همکاران ما از ارائه بیمه‌نامه استقبال می‌کنن و با فروش بیش‌تر می‌توان برای کنترل ریسک‌های احتمالی از پوشش بیمه‌هایی اتکایی استفاده کرد و در این خصوص مشکلی وجود ندارد.

وی درباره تعیین نرخ حق بیمه گفت: نرخ بیمه ارتباط مستقیمی با میزان دیه تعیین شده از سوی قوه قضاییه و در نهایت تعهدات شرکت بیمه دارد و افزایش سالانه آن نیز به خاطر همان افزایش میزان دیه است.

همتی بار دیگر نسبت به وضعیت بیمه شخص ثالث هشدار داد و گفت: میزان پرداخت خسارت در بیمه شخص ثالث فاجعه است، ادامه این روند و افزایش آمار تلفات حوادث رانندگی برای بیمه شخص ثالث بسیار خطرناک است همچنانکه سال گذشته ۱۰ هزار میلیارد تومان در این حوزه خسارت پرداخت کردیم.

وی درباره وضعیت دیه گفت: یکی از مشکلات افزایش دیه، افزایش تقلب در صنعت بیمه است و تعداد باندهای تصادفات ساختگی متاسفانه زیاد شده و تاکنون چندین باند دستگیر شده‌اند. بیمه مرکزی برای جلوگیری از تقلب‌های کد یکتای بیمه شخص ثالث را راه‌اندازی کرده است که به زودی نتایج آن قابل رویت است.

وی همچنین درباره تأثیر برجام بر روابط بیمه‌ای گفت: پس از برجام، روابط بین‌المللی صنعت بیمه گسترش یافت که مثال عینی آن حادثه نفتکش ایرانی است که ۳۰ درصد آن نزد شرکت‌های بیمه ایرانی بیمه شده است و الباقی تحت پوشش شرکت بیمه نروژی است.

وی درباره بیمه آتش‌سوزی نیز به این نکته اشاره کرد که افراد کمی برای این نوع بیمه اقدام کرده‌اند همچنانکه فقط ۷ درصد منازل مسکونی کشور بیمه آتش‌سوزی دارند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند